آشنایی با فر پیتزا

امروزه پیتزا جز غذا های پر طرفدار است و کمتر کسی این غذا را دوست ندارد. و در منوی همه ی فست فود ها انواع مختلف از پیتزا وجود دارد. عوامل مختلفی مانند کیفیت و تازه بودن مواد اولیه مصرفی، میزان و حجم مواد اولیه مصرفی، استفاده از سس های خوشمزه و خاص، با تجربه و ماهر بودن سر آشپز و … در تهیه ی یک پیتزای خوشمزه نقش دارند. اما یکی از مهم ترین عواملی که در تهیه ی پیتزای خوشمزه و با کیفیت نقش دارد انتخاب و استفاده از تجهیزات مناسب می باشد. فر پیتزا یکی از مهم ترین تجهیزات در بین تجهیزات لازم برای تهیه ی پیتزا می باشد. فر پیتزا به دسته های صندوقی، ریلی، گردون، سنگی طبقه بندی می شود. و در ایران به دلیل پایین بودن قیمت گاز نسبت به برق اکثر فر های پیتزا گازی می باشند. در انتخاب فر پیتزای مناسب عوامل مختلفی دخیل هستند. در این مقاله دو مدل از معروف ترین و پر مصرف ترین فرهای پیتزا معرفی می شوند و مزایا و معایب هر یک ذکر می شود. اما برای انتخاب دقیق تر تجهیزات و انتخاب تجهیزات مناسب برای شرایط فست فود خود باید از متخصصان در این زمینه مشاوره بگیرید. کارشناسان خبره گروه iranhfc (گروه تخصصی راه اندازی فست فود و رستوران و کافی شاپ) با ارائه ی مشاوره های دقیق و سنجیده در زمینه ی انتخاب و تهیه ی تجهیزات مناسب به شما کمک می کنند.

فر پیتزای صندوقی:

معمولا در فست فود های سنتی و رستوران های ایتالیایی از فر های پیتزای صندوقی استفاده می شود. دلیل اینکه به این مدل فر ها، فر صندوقی گفته می شود این است که پیتزا درون یک محفظه ی داخلی که شبیه صندوق است قرار می گیرد و پخته می شود. یکی از معایب این مدل فر فرایند پخت طولانی و سرعت کم می باشد. و به علت طولانی بودن زمان پخت راندمان تولید پایین می باشد و در مدت زمان بالا تعداد پیتزای کم می توان تهیه کرد. بنابراین این مدل فر پیتزا برای فست فود های شلوغ که سفارش های زیاد دارند مناسب نمی باشد. اما در این مدل فر، به دلیل وجود کربن طعم و مزه ی پیتزا بهتر می شود. ولی باید مراقب بود که پیتزا نسوزد. و همچنین این مدل فر پیتزا از قیمت پایین تری نیز برخوردار است.

فر پیتزای ریلی:

معمولا در فست فود های مدرن و پر مشتری از فر های پیتزای ریلی استفاده می شود. در این نوع فر، پیتزا را در یک نوار نقاله قرار می دهند. سپس نوار نقاله حرکت می کند و پیتزا را به داخل فر می برد و پیتزا درون فر پخته می شود. پس از از مرحله ی پخت، نوار نقاله ی فر حرکت می کند و پیتزا را به انتهای نوار نقاله در خارج از فر می رساند. با استفاده از این طراحی اتوماتیک، تولید بالا در زمان کم امکان پذیر است. و این نوع فر راندمان و ظرفیت تولید بالایی دارد. و به دلیل انجام شدن مراحل به صورت اتوماتیک، احتمال سوختن پیتزا وجود ندارد. اما فر پیتزای ریلی قیمت بالایی دارد و مصرف گاز و برق بیشتری را نیز نسبت به فر پیتزای صندوقی دارد.