ارتباط بین قهوه و سرطان سینه

بر اساس نتایج یک بررسی آماری که در مجله‌ی Breast Cancer Research منتشر شد، به نظر می‌رسد ارتباطی بین مصرف قهوه و کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه وجود دارد.
 
انستیتوی Karolinska از ۶۰۰۰ زنی که دوره‌ی بعد از یائسگی را می‌گذرانند و در سلامت کامل یا دچار سرطان سینه بوده‌اند در خصوص مصرف قهوه سوالاتی پرسیده‌اند. آن‌ها می‌خواستند بدانند آیا این افراد عادت به مصرف قهوه داشته‌اند یا خیر؟
 
پس از بررسی نتایج اولیه، محققان مشاهده کردند که مصرف روزانه ۵ فنجان قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به یک نوع سرطان سینه به نام «سرطان سینه‌ی گیرنده‌ منفی استروژن » می‌شود. این نوع سرطان بسیار خطرناک بوده و نیاز به شیمی درمانی قوی دارد.
محققان به زنان توصیه می‌کنند مراقب تغذیه و سلامت خود باشند و تصور نکنند
با مصرف زیاد قهوه در مقابل سرطان سینه ایمن می‌شوند
پروفسور هال که معتقد است باید مطالعات تکمیلی در این زمینه انجام شود می‌گوید: «ما نمی‌دانیم چه رابطه‌ای بین مصرف قهوه و کاهش سرطان سینه وجود دارد. قهوه از ترکیبات زیادی تشکیل شده است که این تأثیر می‌تواند ناشی از هر یک از این ترکیبات موجود باشد.».
البته گفتنی است که در این پژوهش محققان در خصوص میزان مصرف قهوه فقط به حافظه‌ی افراد اعتماد کرده‌اند و به نوع قهوه‌ی مصرفی از قبیل کاپوچینو، دکافئینه و … توجهی نداشته‌اند.
با این حال محققان به زنان توصیه می‌کنند مراقب تغذیه و سلامت خود باشند و تصور نکنند با مصرف زیاد قهوه در مقابل سرطان سینه ایمن می‌شوند.