از محصولات ارگانیک چه می‌دانید؟

شرط سالم زیستن، تغذیه سالم است. امروزه ثابت شده غذای ناسالم منشأ بسیاری از بیماری هاست. در حقیقت غذای سالم زیربنای امنیت غذایی را تشکیل می دهد، اما چطور غذایی سالم است؟ صرف نظر از چگونگی تهیه یا نگهداری محصولات غذایی، روش تولید این محصولات یکی از راه های شناخت غذاهای سالم است.
شاید به یاد داشته باشید که همیشه مادربزرگ هایمان نصیحت می کردند هر چیزی طبیعی اش خوب است. حالا امروزه ثابت شده این گفته چندان هم بی راه نبوده است. بنابراین وقتی از غذاهای سالم سخن به میان می آید، با خیال راحت می توان به فواید غذاهای ارگانیک که فاقد سموم آفت کش ها و مواد افزودنی است، فکر کرد.
از روزی که اشتاینر، اقتصاددان آلمانی در سال ۱۹۲۴ تحت عنوان اقتصاد کشاورزی مساله غذاهای ارگانیک را مطرح کرد توجه افکار عمومی به این شیوه از تولید محصولات غذایی جلب شد. سپس سال ۱۹۸۰ میلادی کشورهای اروپایی قوانین مربوط به غذا و کشاورزیارگانیک را وضع کردند و سال ۱۹۹۰ استانداردهایی برای این گونه محصولات تدوین شد.
فرانسه اولین کشوری بود که برای میوه ها و سبزیجات و غلات، برچسب دولتی با عنوان کشاورزی ارگانیک ارائه داد. اکنون استرالیا ۸۴ درصد از اراضی کشاورزی ارگانیک دنیا را داراست و اتحادیه اروپا گواهی کشاورزی ارگانیک صادر می کند. امروزه میل به مصرف محصولات ارگانیک در میان مردم بسیار بیشتر شده و همه افراد می خواهند با خوردن غذای تهیه شده از محصولات ارگانیک سلامت خود را تضمین کنند. جالب اینجاست که مصرف کنندگان محصولات ارگانیک معتقدند اصالت غذایی بهتری دارند و به نظر خوشمزه تر نیز هستند، اما آیا به راستی محصولات ارگانیک سالم است؟
ارگانیک به چه محصولاتی می گوییم؟
محصولات ارگانیک شامل محصولاتی حیوانی و گیاهی است که در تولید آن از سیستم طبیعی استفاده شده و در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ باشند و در آنها اصلاح ژنتیک و مواد شیمیایی شامل حشره کش، قارچ کش، آفت کش و علف کش ها به کار نرفته باشد.
معیارهای تشخیص محصول ارگانیک
از مهم ترین شاخص های گیاهان ارگانیک این است که از سه سال قبل، خاک کشاورزی با فاضلاب آبیاری نشده باشد و فاقد فلزات سنگین مثل سرب و کلرورپتاسیم باشد. همچنین در چرخه تولید این گیاهان از علف کش ها، حشره کش ها، قارچ کش ها، آفت کش ها، کودهای شیمیایی، لارو و تخم کش نیز استفاده نشده باشد.
تغییرات ژنتیک، پرتودهی با اشعه گاما، یونیزان و مواد شیرین کننده و رنگ دهنده مصنوعی هم در آن به کار نرفته باشد. همچنین در تولیدات حیوانی (گوشت، شیر و تخم مرغ) نباید در زمان رشد حیوان از هورمون BST گاوی (Bovine Somatotropin) یا آنتی بیوتیک ها (تتراسایکلین) و… استفاده شده باشد و باید خوراک و آب حیوانات کاملا از نوع ارگانیک باشد.