اسفناج جان‌تان را نجات می دهد!

فیبر موجود در سبزیجات برگ سبز می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند و جان خیلی‌ها را نجات دهد اما محققان می‌گویند اسفناج دوبرابر همه سبزی‌ها فیبر دارد و به همین دلیل می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و بسیاری از انواع سرطان پیشگام باشد.
خواندن چنین جمله‌ای می‌تواند خوشحال‌کننده و امیدبخش باشد اما خوشحال‌کننده‌تر از آن، این است که خاصیت‌های اسفناج به همین‌جا محدود نمی‌شود. از نظر متخصصان طب سنتی و پژوهشگرانی که روی خواص درمان گیاهان تحقیق می‌کنند، اسفناج می‌تواند بسیاری از بیماری‌های گوارشی را هم درمان کند و حتی به مشکلاتی مثل ضعف و سرگیجه که پیدا کردن دلیل‌شان آسان نیست، پایان دهد.
اگر سنی از شما گذشته. . .
از دیدگاه طب سنتی چین، اسفناج گیاهی است که طبیعتی خنک و ملین دارد بنابراین مصرف آن در افرادی که دچار اختلال در عملکرد دستگاه گوارش هستند یا با کندی حرکت روده‌ها مواجهند بسیار ضروری است زیرا این سبزی مغذی می‌تواند بهترین دارو برای درمان یبوست به‌ویژه در افراد میانسال و کهنسال باشد. علاوه‌بر این اسفناج توسط درمانگران طب سنتی چین به عنوان یک غذای دارویی در افرادی که دچار خستگی، ضعف و سرگیجه هستند، تجویز می‌شود.
اسفناج جان‌تان را نجات می دهد!
اگر دستگاه گوارش‌تان ناکوک است. . .
اسفناج یکی از بهترین غذاهای دارویی برای افرادی است که دچار کم‌خونی هستند. درمانگران چینی اسفناج را بهترین مرهم برای بیمارانی می‌دانند که کم‌خونی آنها ناشی از خونریزی‌های گوارشی است. به عنوان مثال افراد مبتلا به هموروئید یا بواسیر یا افرادی که مبتلا به خونریزی معده یا زخم‌های معده هستند می‌توانند اسفناج را در سبد غذایی خود قرار دهند. مصرف این سبزی به تنهایی یا در کنار مواد غذایی دیگر می‌تواند تاثیر زیادی در خونسازی و جبران کم‌خونی ناشی از خونریزی‌های گوارشی داشته باشد.
اگر دیابت دارید. . .
سبزیجات برگ‌سبز از نظر محققان می‌توانند دیابت را درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند. یکی از تاثیرگذارترین سبزی‌ها در تسکین این بیماری، اسفناج است. به عقیده آنها مصرف یک و نیم وعده اسفناج در روز، یعنی معادل ۱۰۶ گرم، می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا ۱۴ درصد کاهش دهد.
اگر عضله‌های‌تان ضعیف است. . .
اگر می‌خواهید یک سبزی عضله‌ساز را به سفره‌تان بیاورید، اسفناج می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. این سبزی می‌تواند عضلات شما را تقویت و قدرت‌تان را بیشتر کند. شاید به همین دلیل بود که سازندگان انیمیشن ملوان زبل، این سبزی را به عنوان نیروبخش شخصیت اصلی انیمیشن‌شان معرفی می‌کردند. به عقیده پژوهشگران اسید نیترات موجود در این سبزی عضلات مصرف‌کنندگانش را تقویت می‌کند.
اگر می‌ترسید آلزایمر بگیرید. . .
عضله‌سازی تنها کاری نیست که از این سبزی پرخاصیت ساخته است. هراس از ابتلا به آلزایمر با بسیاری از ما همراه است اما محققان می‌گویند اگر از همین امروز به‌طور مرتب در وعده‌های غذایی‌تان اسفناج مصرف کنید، خطر ابتلای‌تان به آلزایمر کمتر می‌شود چراکه ویتامین C و بتاکاروتن موجود در این سبزی خطر دچار شدن‌تان به زوال عقل را پایین می‌آورد.
اگر هر روز چاق‌تر می‌شوید. . .
اگر توانایی کنترل اشتهای‌تان را ندارید و نمی‌توانید از هله‌هوله‌خوری دست بکشید، هر روز یک وعده یا میان‌وعده که با اسفناج طبخ شده است، مصرف کنید. محققان می‌گویند این سبزی که هم می‌تواند در پیشگیری از دیابت موثر باشد و هم یک ضد‌آلزایمر طبیعی به‌شمار بیاید، دارویی موثر در کنترل اشتها هم هست. به عقیده آنها گرسنگی کاذبی که باعث پرخوری می‌شود را می‌توان با مصرف مرتب اسفناج از بین ببرید و به وزن ایده‌آل‌تان برسید.
اگر پوست‌تان خراب شده
درمانگران چینی گنجاندن اسفناج در سبدغذایی سه تا چهاربار در هفته را موجب افزایش طراوت و شادابی پوست‌های خشک می‌دانند و معتقدند این گیاه آبرسانی مناسبی برای پوست‌های خشک انجام می‌دهد بنابراین اگر داروهای گران‌قیمت پوست از پس برگرداندن طراوت از دست رفته به چهره شما برنیامده‌اند، می‌توانید مدتی اسفناج‌درمانی کنید و تا فصل به بازار آمدن این گیاه تمام نشده، یک روز درمیان آن را ‌مهمان سفره‌تان کنید.
چه کسانی اسفناج نخورند؟
گاهی بدن‌مان در شرایطی قرار دارد که مصرف برخی از میوه‌ها و سبزی‌های تازه نیز ممکن است برای آن مضر باشد. اسفناج نیز از این قاعده مستثنا نیست و گاهی باید از مصرف این گیاه مفید و شفابخش هم پرهیز کرد.
مشکل گوارشی دارید؟
اسهال گرفته‌اید؟
افراد مبتلا به اسهال نباید اسفناج مصرف کنند زیرا اسفناج به‌دلیل خاصیت ملین بودنش موجب تشدید اسهال می‌شود.
یبوست دارید؟
خوردن اسفناج به تنهایی یا تهیه سالاد با کمک برگ‌های سبز آن در درمان یبوست و کندی عملکرد روده‌ها موثر است.
کلیه‌تان ناکوک است؟
دوای کبد و معده
درمانگران طب سنتی اسفناج را مفیدترین سبزی برای درمان بیماری‌های کبد و معده می‌شناسند اما معتقدند بیماران کلیه نباید زیاد سراغ این سبزی بروند.
سنگ‌ می‌سازید؟
مصرف اسفناج برای سنگ کلیه‌ای‌ها ممنوع است پس اگر به این مشکل دچار هستید یا به‌تازگی از شر سنگ‌های آزاردهنده کلیه‌تان راحت شده‌اید تا اطلاع ثانوی سراغ این سبزی نروید.
مثـانه‌تان ملتهب است؟
افرادی که مبتلا به التهاب مثانه یا التهاب مجاری کلیه هستند هم بهتر است از مصرف اسفناج پرهیز کنند و تا زمانی که مشکل‌شان درمان شده به جای اسفناج دیگر سبزیجات را مصرف کنند.
جوش‌جوشی هستید؟
به پوست‌تان نمی‌سازد؟
زیاده‌روی در مصرف اسفناج موجب بروز آکنه در برخی از افراد می‌شود‌بنابراین همواره باید نه‌تنها در مصرف اسفناج بلکه در مصرف هر ماده غذایی تعادل را در نظر داشت. اگر احساس کردید با خوردن این سبزی، جوش‌های پوست‌تان یکی‌یکی بیرون می‌ریزد به خوردنش ادامه ندهید.