اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود

امروزه فست‌فودها جایگاه ویژه‌ای برای مردم به‌خصوص افراد پرمشغله دارند. این گروه از اشخاص ترجیح می‌دهند به‌جای آنکه وقت خود را صرف آشپزی و تهیه خوراک کنند، آن را در مدت‌زمان کوتاه‌تری از طریق سفارش دادن تهیه کنند. همین موضوع سبب شده که خیلی از برندهای معروف در این حوزه به اعطای نمایندگی فست‌فود بیندیشند و از این طریق درآمد خود را بسیار افزایش دهند.

اگر شما هم صاحب یک کسب‌وکار فست‌فودی هستید و می‌خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری به دست بیاورید تا انتها با ما همراه باشید. ما در این مقاله مهم‌ترین نکات برای اعطای حق نمایندگی را برایتان بازگو خواهیم کرد و شما در نهایت به‌سادگی می‌توانید در این موضوع بسیار مهم تصمیم‌گیری کنید.

چرا نمایندگی اعطا کنیم؟

اولین و بنیادین‌ترین سؤالی که در این حوزه مطرح می‌شود آن است که ما در حال حاضر برند بسیار موفقی داریم و درآمد هم بسیار ایده‌آل است. خب بااین‌وجود آیا نیازی هست که حق نمایندگی خود را اعطا کنیم؟ پاسخ این پرسش به خود شما برمی‌گردد. آیا دوست دارید که افراد بیشتری برند شما را بشناسند؟ آیا روش تهیه خوراک‌های شما آن‌قدر حرفه‌ای و پرطرف‌دار است که مردم نقاط دیگر نیز بخواهند آن را تجربه کنند؟ اگر پاسختان مثبت است پس باید به نمایندگی فکر کنید.

اعطای حق نمایندگی برای شما علاوه بر درآمد بسیار کلان، شهرت نیز به ارمغان خواهد آورد. مردم در سراسر شهر و حتی کشور شما را می‌شناسند و طبق حسن سابقه‌ای که داشته‌اید؛ به نمایندگی‌هایتان نیز اعتماد خواهند کرد. ازاین‌رو در شهرهای مختلف می‌توانید سفارش داشته باشید.

اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود
اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود

غذاهای پرطرف‌دار در فست‌فود

برای اعطای نمایندگی به چه مواردی باید دقت داشته باشیم؟

یک سری اصول و ضوابط کلی برای اعطای نمایندگی فست‌فود وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنید. نخستین مورد برند و لوگوی شماست که با آن در شعبه‌های مختلف شناخته خواهید شد و شما را از رقبا متمایز خواهد کرد. بهتر است این لوگو را به یک طراح گرافیک حرفه‌ای بسپارید تا مجبور نباشید هر از مدتی آن را تغییر دهید. تغییر دادن لوگو می‌تواند به ضرر شما باشد و حتی سبب کاهش مشتریان شما شود. اگر مجبور به ایجاد تغییراتی در لوگوی خود شدید بهتر است آن‌چنان زیاد نباشد که کلاً ناشناخته شوید.

مورد دیگر این است که برند شما باید به‌صورت رسمی به ثبت برسد. این کار را به یک وکیل یا مؤسسه حقوقی بسپارید تا برایتان انجام دهند. علاوه‌برآن به یک شعار تبلیغاتی خوب هم نیاز دارید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشترین اثر را در مخاطب بر جا بگذارد و شما را در ذهن‌ها ماندگار کند. همچنین بهتر است کیفیت مواد غذایی شما بسیار بالا باشد تا خاطره خوبی از خود به یادگار بگذارید و مشتری در هر جای دیگری که برند شما را دید بتواند به غذاها اعتماد کند.

نقاط طلایی را شناسایی کنید.

یکی از روش‌های بسیار کارآمد در توسعه فست‌فود و اعطای نمایندگی، آن است که بدانید دقیقاً در چه محلی فست‌فود خود را تأسیس کنید. مردم در یک سری محله‌های سنتی چندان تمایلی به مصرف فست‌فود ندارند و شما اگر در این محله اقدام به فعالیت کنید به‌احتمال زیاد شکست می‌خورید. برای اعطای نمایندگی فست‌فود بهتر است از یک یا چند بازاریاب حرفه‌ای کمک بگیرید و نقاط مناسب را در سطح شهر و کشور شناسایی کنید.

محله‌های توسعه‌یافته و قسمت‌هایی که جمعیت جوان بیشتری دارند برای تأسیس فست‌فود بهتر هستند. همچنین نقاطی که جمعیت کارمند بیشتری داشته باشند احتمالاً تمایل بالاتری برای استفاده از غذای فست‌فودی از خود نشان خواهند داد. مناطق مرکز شهر به علت تردد زیاد و گذر انواع اقشار جامعه هم برای ایجاد کسب‌وکار فست‌فود ایده‌آل به نظر می‌رسند.

در نهایت باید به مناطق مرفه و بالای شهر اشاره کنیم. مردم این مناطق می‌توانند برای خوراک خود هزینه بالاتری صرف کنند. ازآنجایی‌که یک برند فست‌فود برای حفظ اعتبار خود از باکیفیت‌ترین مواد خوراکی استفاده می‌کند به همین دلیل احتمالاً گران‌تر نیز خواهد بود. از همین رو شاید همه افراد نتوانند برای یک ناهار یا شام هزینه زیادی پرداخت کنند. بهتر است باتوجه‌به مخاطبان خود برای اعطای نمایندگی به محل تأسیس نیز دقت داشته باشید.

اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود
اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود

نمایندگی را در جایی تأسیس کنید که متقاضی داشته باشد.

فرنچایز را بشناسید.

فرنچایز کردن در دنیای امروز یکی از پرسودترین پلن‌های درآمدی شده و کمک می‌کند که برند با سرعت بالاتری در نقاط مختلف شناخته شود. فرنچایز همان اعطای نمایندگی بوده که در ابعاد کلان و با مسئولیت خود فرد انجام می‌شود. در حقیقت یک شخص با پرداخت هزینه برند شما؛ این امکان را خواهد داشت که در محل موردنظر خود نمایندگی شما را برپا کند و از برند و شعار شما نیز بهره ببرد. شما با این کار علاوه بر اینکه به سود خوبی خواهید رسید؛ با سرعت بالاتری نیز معروف خواهید شد.

هم اکنون برندهای بسیار معروف در جهان که در صنعت غذا مشغول به فعالیت هستند؛ با فرنچایز کردن و اعطای نمایندگی فست‌فود در سراسر دنیا شناخته شده‌اند. با این کار بیزینس شما از مرزهای کشور هم فراتر خواهد رفت و یک برند بین‌المللی خواهید شد. البته این کار به برنامه‌ریزی و دوراندیشی و حتی ریسک‌پذیری زیادی نیاز دارد. بهتر است در این مورد با شرکای خود مفصل مشورت کنید.

اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود
اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود

برندهای معروف به روش فرنچایز کار می‌کنند.

مفاد قرار اعطای نمایندگی را واضح بنویسید.

برای اعطای نمایندگی فست‌فود شما در حقیقت آبرو و اعتبار خود را اعطا خواهید کرد. به همین دلیل بهتر است با متقاضی درمورد تمامی اصول و ضوابط به توافق برسید. دراین‌خصوص به شما پیشنهاد می‌کنیم که باید وکیل که در حوزه برندینگ و کسب‌وکار مشغول به فعالیت است مشورت کنید تا تحت نظارت او قراردادها را تنظیم و تصویب شود. شما باید با متقاضی درمورد مسائلی از جمله موارد زیر به توافق برسی:

  • مواد اولیه‌ای که قرار است برای خوراک‌ها استفاده کند.
  • روش طبخ غذا
  • رعایت اصول و تلاش برای حفظ اعتبار برند
  • تلاش برای حفظ مشتری‌های وفادار و جذب مشتری‌های جدید
اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود
اصول اساسی در اعطای نمایندگی فست‌فود

نمایندگی فست‌فود باید از تجهیزات حرفه‌ای و مواد اولیه باکیفیت استفاده کند.

کلام آخر

ما در این مبحث برای شما مهم‌ترین نکاتی که باید برای اعطای نمایندگی فست‌فود بدانید را ذکر کردیم. در اینکه اعطای نمایندگی برای شما سود و درآمد فراوان را به دنبال دارد شکی نیست. اما بااین‌وجود لازم است که شما به یک سری اصول حرفه‌ای که در بخش‌های مختلف به آنها شاره شد نیز دقت داشته باشید تا اعتبار برندتان حفظ شود. در نهایت به ما پیشنهاد می‌کنیم تا برای عقد قرارداد نمایندگی با یک وکیل حرفه‌ای در تماس باشید تا به لحاظ حقوقی نیز دچار مشکل نشوید.