اهمیت ارزش تغذیه ای در فست فود

با توجه به تغییر ذائقه هموطنان عزیز مخصوصا در نوجوان ها و مصرف بی رویه غذاهایی که تحت عنوان فست فود از آنها یاد می شود بر آن شدیم تا مطلبی در مورد اهمیت نگاه ویژه به  ارزش تغذیه ای و کیفیت  در فست فودها بنویسیم. امروزه با توجه به شاغل شدن بیشتر خانم ها، آشپزخانه های منازل کم کارتر گشته است اغلب نوجوانان در این شرایط حداقل در وعده غذایی ظهر از فست فود ها استفاده می نمایند. همه ما به خوبی می دانیم که غذاهای فست فود معمولا دارای کالری، چربی و سدیم بالایی هستند و مصرف مداوم آنها تاثیر منفی روی سلامت ما خواهد داشت. از آنجایی که نمیتوان جلوی اشتغال خانم ها را با بهانه هایی این چنینی گرفت لذا به همکاران خود که در حوزه فست فود فعالیت می نمایند پیشنهاداتی را داریم تا در راستای سلامت عمومی نسل آینده به عنوان یک ایرانی متعهد گام بردارند.

پیشنهادات:

  1. تغییر سبک پخت : اگر هدف ما کاهش مصرف روغن توسط مشتریانمان باشد، بهتر است به جای سرخ کردن محصولات از شیوه های دیگری همچون کبابی کردن، آب پز کردن یا حتی بخار پز کردن استفاده نماییم. همانطور که می دانید فرایند سرخ کردن در فست فودها معمولا به شیوه سرخ کردن عمیق می باشد یعنی مخازنی با حجم بالای روغن که معمولا حدود ۲۱ لیتر می باشد برای این محصولات استفاده می شود. البته اگر پخت به روش صحیح نیز در این فرآیند اتفاق بیفتد آسیب کمتری به ارزش غذایی محصولات و به سلامتی مصرف کنندگان خواهد زد. به طور مثال مطمئن باشیم که حرارت روغن به حد کافی بالا باشد تا جذب روغن کمتری در حین سرخ کردن برای محصولات ما اتفاق بیفتد. یا از روغن های مرغوب و مخصوص سرخ کردنی استفاده کنیم و همچنین می توانیم سرخ کن های دارای فیلتر تصفیه خریداری نماییم تا هم روغن سالم تری داشته باشیم و هم از لحاظ اقتصادی قیمت تمام شده محصولاتمان مقرون به صرفه تر باشد.
  2. عدم استفاده از مواد غیر ضروری در غذا: گاها مشاهده می شود در برخی از فست فودها از مواد افزودنی بسیار زیادی برای طعم و مزه استفاده می شود که هریک اثر دیگری را خنثی می نماید ولی آسیب آن برای مصرف کننده اثر هم افزایی دارد. یا استفاده از مواد تقلبی در بازار که قیمت درج شده روی آن نشان دهنده تقلبات وسیع در آن محصول می باشد. به طور مثال سس سویا که ترکیبی از آب و نمک با رنگ سیاه می باشد و در ظروف یک لیتری فروخته می شود به جرات می توان گفت حتی یک قطره سس سویا نیز ندارد.
  3. استفاده از فرمولاسیون درست: گاها برخی از راه اندازان فست فود یا آشپزهایی که تخصصی در این حوزه ندارند غذاهایی را طراحی می کنند که فقط هزینه فست فود داران را بالا برده و سلامت مصرف کننده را به خطر می اندازد، به طور مثال استفاده زیاد از پنیر پیتزا در پاستا که به سرعت آب شده و فقط کالری و چربی غذا را بالا می برد.
  4. توسعه منوی سالاد: همانطور که می دانید پیش غذاها یکی از سودآورترین بخش های غذا می باشند که پیشنهاد می شود برای سلامت مصرف کننده در منو توسعه داده شوند و همچنین با ذائقه عمومی مشتریان طراحی گردیده و با قیمتی مناسب به فروش برسند.
  5. نوشیدنی: تا حد امکان سعی کنید که نوشیدنی طبیعی را در منو گسترش دهید و سعی کنیدنوشیدنی هایی مثل موخیتو را سرو می کنید و از رنگ های خوراکی بی جهت استفاده نکنید زیرا نعنا توان دادن رنگ سبز ملایم را به شما دارد.

گروه iranhfc با در اختیار داشتن دانش تغذیه ای پیشرو و نو آور در ارائه غذاهای سالم و با کیفیت در صنعت فست فود می باشد.