اولین رستوران جهان در کجا و چگونه و توسط چه کسی راه اندازی شد؟

مصرف موا غذایی یکی از مهم ترین نیاز های بدن ما برای زنده ماندن می باشد.
در گذشته ی بسیار دور اجداد ما با شکار غذای خود را تهیه می کردند. اما امروزه تمامی انسان ها هنگامی که فرصت و یا حوصله پخت غذا را ندارند به راحتی به رستوران می روند و غذای مورد علاقه ی خود را سفارش می دهند و پس از حدود ۱۵ دقیقه غذای آن ها آماده ی خوردن است.
اما ایده ی رستوران اولین بار کی و چگونه و از کجا آمده است؟ چه کسی لحظه ای از تاریخ برای اولین بار میزی (مرمر، سنگ، چوب) به همراه غذا برای بقیه آماده کرده است تا آن ها بدون زحمت غذا بخورند؟ البته که در آن زمان پول وجود نداشت. آن فرد به ازای دادن غذا چه چیزی دریافت می کرده است؟ هیچ ثبتی مربوط به زمان خیلی قدیم وجود ندارد. اما اطلاعاتی درباره ی کارآفرینی رستوران موجود است. در سال های ۱۶۰۰ در فرانسه کافه ها شروع به راه اندازی شدند و به سرعت در تمام اروپا گسترش یافتند.

در ابتدا در این کافه ها قهوه و نوشیدنی های الکلی خفیف مانند شراب سرو می شد. اما پس از مدت کوتاه این کافه ها تبدیل به مکانی برای سرو انواع نوشیدنی ها ی الکلی نیز شدند. و به مرور زمان رستوران های امروزی پدید آمدند.

در سال ۱۷۶۰ در زمان لویی ششم در فرانسه فردی به نام Boulanger مغازه هایی گشود که درآن ها انواع سوپ هایی سرو می کرد که ادعا می کرد برای سلامتی بسیار مفید هستند. و اسم restaurers را که به معنی تازگی است برای مغازه های خود انتخاب کرده بود. بنابراین اولین ایده ی افتتاح رستوران مربوط به آقای Boulanger می باشد. اما اولین رستوران لوکس به نام La Grande Taveme de Londres در سال ۱۷۸۲ در پاریس افتتاح شد. صاحب رستوران که فردی به نام Antoine Beauvilliers بود با نوشتن کتابی به نام هنر آشپزی استاندارد های غذا های فرانسه را تعیین کرد.

در سال ۱۸۷۲ نیز Bon Marche با مساحتی حدود ۲۵ هزار متر مربع و باز هم در فرانسه تاسیس شده بود که پدر دپارتمان استور های امروزی شناخته می شود. ۳۵۰۰ کارمند در آنجا کار می کرده اند و ۱۰۰ گارسون و آشپز غذا های مجانی برای نهار کارمندان تهیه می کرده اند. در حال حاضر قدیمی ترین رستوران در پاریس . La Tour d’Argent می باشد.