باقالا پلو پاکستانی وهندی

مواد لازم برای ۴نفر:
برنج باسماتی  ۲۷۵ گرم یا یک و یک ‌دوم پیمانه

آب  ۳ پیمانه

کره ۴۰ گرم یا ۳ قاشق سوپ‌خوری

باقلای تازه و ریز ۱۷۵ گرم یا یک و یک‌ دوم پیمانه

شوید تازه خرد شده ۶ قاشق سوپ‌خوری

دارچین یک قاشق چای‌خوری

زیره سبز یک قاشق چای‌خوری

زعفران ساییده شده نصف قاشق چای‌خوری

نمک به مقدار لازم

مقداری شوید تازه برای تزئین

پودر فلفل قرمز یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:
۱- قابلمه‌ای را آماده کرده و برنج را همراه با آب در آن بریزید. مقدار کمی نمک هم به آن اضافه کنید. سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا آب آن به جوش آید. پس از آن، مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید تا برنج کاملاً در آب بجوشد، سپس آن را در سبدی آبکش کنید.

۲- قابلمه دیگری آماده کرده و یک‌ سوم از کره را در آن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا آب شود. سپس کف قابلمه را با لایه‌ای از برنج آبکش‌شده پوشانده و یک ‌چهارم از میزان باقلا و مقدار کمی شوید تازه خرد شده را روی آن بریزید.

۳- حالا لایه دیگری از برنج را روی شوید ریخته و همین‌طور ریختن مواد را به‌ صورت لایه‌لایه ادامه دهید تا مواد به پایان برسد، البته لایه پایانی باید برنج باشد. نصف استکان آب داخل برنج بریزید، سپس قابلمه را به مدت ۸ دقیقه روی اجاق‌گاز قرار دهید.

۴- پس از این مدت، باقیمانده کره را آب کرده و روی برنج بریزید. در پایان، دارچین، زیره و فلفل قرمز را روی برنج بپاشید و دم‌کنی را روی قابلمه بگذارید.

حرارت اجاق‌گاز را پایین آورده و ۲۵ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا برنج دم بکشد. از طرفی دیگر، پودر زعفران را در آب حل کرده و مقداری برنج را به آن آغشته کرده و پس از کشیدن برنج، سطح آن را با برنج زعفرانی و چند برگ شوید تازه تزئین کنید.