باید و نبایدهای یک چاشنی‌ ترش

مدتی است که در برخی رسانه ها بحث هایی درباره تقلب در صنعت آب لیمو و مقایسه آب لیموهای خانگی و صنعتی مطرح می شود و برخی عنوان کرده اند که آب لیموهای صنعتی را با مقدار کمی از آب لیمو در ترکیب با آب کاه تهیه می کنند!
برخی دیگر هم بر تولید آب لیمو به کمک اسید سیتریک یا همان جوهر لیمو در کارخانه ها اشاره کرده اند.
در برخی از رسانه ها هم عنوان شده است که آب لیموهای صنعتی اصلاً حاوی آب لیمو نیستند، وگرنه قیمتشان تا این اندازه پایین نبود! این در حالی است که متخصصان صنایع غذایی و تولیدکنندگان آب لیمو این شایعات را به کلی رد می کنند.
در ادامه، ضمن پرداختن به این موضوع، نگاهی به برخی از مهم ترین بایدها و نبایدها درباره آب لیمو خواهیم انداخت.
در کارخانه های معتبر صنایع غذایی احتمال تقلب در محصولات غذایی اندک است؛ دلیلی هم برای اینکه در آب لیموهایی با برندهای معتبر تقلب شود، وجود ندارد زیرا لزومی ندارد کسانی که اعتبار چندساله در صنعت کسب کرده اند و برند مشهوری از نظر مصرف کنندگان دارند، با تخلف یا تقلب، این اعتبار را از دست بدهند و در صورت تقلب هم مورد پیگیری و مجازات قانونی قرار خواهند گرفت،
اما در کارگاه هایی که به عللی کمتر مورد بازرسی قرار می گیرند یا بدون مجوز بهداشت و پروانه بهره برداری فعالیت می کنند احتمال تقلب بسیار زیاد است و اغلب این تقلبات هم در زمان هایی اتفاق می افتد که فصل برداشت محصول مورد نظر نیست و قیمت آن در بازار گران شده است.
بدون حاشیه بگوییم، برخی از آب لیموهای عرضه شده در سطح شهر یا طعم آب لیمو نمی دهند یا مزه اسانس لیمو و اسید افزوده شده به آن به وضوح قابل شناسایی است. یکی از راه های تولید آبلیموی تقلبی به این ترتیب است که مقداری کاه زبر را با آب ولرم مخلوط کرده و مدتی به حال خود رها می کنند.
پس از مدت کوتاهی مایع زردرنگی حاصل می شود که آن را روی لیموی آب گرفته و گاه چرخ شده قرار داده تا طعم و بوی اسانس لیمو را به خود بگیرد، سپس پوست لیموها را جدا کرده و مقداری اسید سیتریک یا جوهر لیمو به آن اضافه می کنند.
در پاره ای از موارد هم تنها مقداری آب به لیموی آب گرفته و چرخ شده اضافه کرده و پس از مدتی مخلوط را به هم زده و قسمت مایع را جدا کرده و مقداری جوهر لیمو و رنگ به آن اضافه می کنند اما اگر در انتخاب محصول دقت کنیم تا اندازه ای می توانیم با خیال راحت از این محصولات استفاده کنیم. با این حال خوب است برخی باید و نبایدهای پیرامون این آبلیموها را نیز بدانیم:
وقتی در شیشه آب لیمو زنگ می زند
یکی از مشکلاتی که گاهی هنگام نگهداری آب لیمو پیش می آید، زنگ زدگی در ظرف آن است. معمولاً در صنعت غذا از لاک هایی خنثی برای پوشش داخلی در محصولات اسیدی مانند آب لیمو استفاده می کنند تا خوردگی در فلز بر اثر تماس با این مواد اسیدی، ایجاد نشود.
اگر در آبلیموی صنعتی دچار خوردگی یا زنگ زدگی شد، یعنی از لاک مرغوبی برای پوشش داخلی در آن استفاده نشده یا اصلاً لاکی به در زده نشده است. این مشکل، مستقیم به کارخانه تولیدکننده برمی گردد و باید درصدد رفع آن برآید.
وقتی آب لیمو کپک می زند
نکته دیگر درباره مصرف کردن یا نکردن آبلیموهایی است که لایه ای از کپک سطح آنها را پوشانده است. برخی کپک ها، سمومی مانند مایکوتوکسین ها را تولید می کنند و برخی از این سموم، در گروه مواد سرطانزا قرار می گیرند و می توانند باعث ابتلا به انواع سرطان، مخصوصاً سرطان کبد شوند. از آنجا که نمی توانیم با چشم غیرمسلح، کپک های خوب و بد را از هم تشخیص بدهیم و محیط مایع آب لیمو هم شرایط لازم برای تکثیر کپک و سموم را دارد، توصیه می شود که در صورت مشاهده کپک زدگی در سطح آب لیمو از مصرف آن خودداری کنید.
وقتی می خواهیم آب لیمو سالم بماند
آب لیمو، دارای pH اسیدی است و امکان رشد میکروب و کپک زدن آن درصورتی که تمامی نکات بهداشتی رعایت شود، حداقل است؛ یعنی اصولاً میکروارگانیسمی در محصولی که pH آن کمتر از ۶٫۴ باشد، رشد نمی کند اما اگر بخواهید آب لیمو را سالم و به دور از عوامل میکروبی یا کپک ها نگه دارید، باید از تماس آن با قاشق های چرب یا مرطوب خودداری کنید. در شیشه آب لیمو را هم چرب یا مرطوب نکنید. شیشه آبلیموی خانگی را قبل از پر کردن، کاملاً خشک کنید. آب لیمو را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
وقتی آبلیموی خانگی هوس کرده ایم
به هیچ وجه آب لیموهای به اصطلاح خانگی که منشأ تولید و بسته بندی مشخصی ندارند، نخرید. این محصولات، دارای ترکیب های نامعلوم و به شدت خطرناکی هستند که می توانند سلامتتان را به خطر بیندازند. بهترین کار این است که خودتان لیموی تازه آب بگیرید و تازه تازه مصرف کنید. کلاً، آبلیموهای تولیدی در کارخانه های معتبر به دلیل شستشو و آبگیری کاملاً بهداشتی و استفاده از دستگاه های مختلف (مانند هموژنایزر، پاستوریزاتور و…) می توانند گزینه بهتری نسبت به آبلیموهای سنتی باشند.