بجای استفاده از سس های آماده،خودتان سس درست کنید

انواع سس‌ها و چاشنی‌های پرچرب و مضر برای سلامتی بدن را کنار بگذارید و سس‌های خانگی را که خودتان تهیه می‌کنید جایگزین آنها نمایید. بدین طریق می‌توانید علاوه بر بهره‌مند شدن از یک سس خوشمزه، میزان چربی بدنتان را نیز کنترل کنید. انواع سس‌های خوشمزه و خوش‌طعم سالاد که خود شما آنها را در منزل تهیه می‌کنید می‌توانند علاوه بر افزایش سطح سلامتی، طعم خوبی نیز به انواع غذاها مانند سبزیجات پخته شده، انواع گوشت‌های پخته و یا انواع پاستاها بدهند. از آنجایی که سس‌های آماده که در فروشگاه‌ها موجود می‌باشند حاوی مقادیر زیادی چربی‌های ناسالم، کالری بسیار زیاد و سدیم هستند، لذا تهیه کردن سس‌های سالم و خانگی بخش مهمی از یک آشپزی سالم می‌باشد.
کاهش میزان روغن و چربی
سسی که در منزل تهیه می شود باید بیشتر حاوی سرکه، آب لیمو و یا آب نارنج باشد و روغن کمتری در آنها استفاده شده باشد. باید میزان روغنی که در آن بکار میرود کمتر باشد و بیشتر حاوی سرکه، آبلیمو یا آب نارنج باشد تا بدین ترتیب از کالری کمتری برخوردار شود.
جایگزین کردن چاشنی های گیاهی به جای چربی و روغنهای ناسالم
زمانی که سس سالاد را در منزل تهیه می‌‌کنید، سعی نمایید برای طعم‌دار و خوشمزه‌کردن آن از انواع سرکه‌ها (سرکه سیب، قرمز و سفید و …) استفاده کنید و روغن کمتری در آن به کار ببرید. بدین ترتیب، سس تهیه‌شده علاوه بر خوشمزه شدن از چربی کمتری نیز برخوردار می‌باشد. می‌توانید از سرکه بالزامیک و یا از انواع روغن‌های سالم مانند روغن زیتون، روغن گردو، روغن تخم کتان وروغن کنجد نیز استفاده کنید. در تهیه انواع سس‌های خانگی می‌توان از انواع سبزیجات معطر و تازه، انواع چاشنی‌های گیاهی (مانند ریحان، ترخون، نعنا و …) استفاده کرد. همچنین می‌توان این سبزیجات تازه و معطر را بسیار ریز خرد کرد و علاوه بر خوش‌عطر و خوش‌طعم شدن آن، از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سبزیجات نیز بهره‌مند گردید.
از مواد کم‌چرب استفاده کنید:
اگر از خامه ترش، مایونز و یا ماست در تهیه سس استفاده می‌کنید، تا حد امکان از انواع کم‌چرب و یا بدون چربی آنها استفاده نمایید تا میزان کالری موجود در سس را کاهش دهید. به طور کلی از بکار بردن مواد پرچرب در تهیه انواع سس خودداری نمایید. شما می‌توانید در تهیه سس‌ها از پوره انواع سبزیجات تازه مانند فلفل قرمز و یا غیره نیز استفاده کنید.
نمک را کاهش دهید:
در تهیه سس‌های سالم باید از نمک کمتری استفاده شود، یعنی کاملاً نمک را حذف کرده و یا از مقدار بسیار کمی نمک استفاده شود. به طور مثال اگر می‌خواهید در تهیه سس از رب گوجه‌فرنگی استفاده کنید سعی نمایید از رب گوجه‌فرنگی کم‌نمک استفاده کنید.
چربی‌های اضافه را دور بریزید:
اگر در تهیه انواع سس از آب گوشت‌ها استفاده می‌کنید، می‌توان آب گوشت حاصله را در فریزر قرار داد تا یخ‌زده و سپس چربی جمع‌شده بر روی آب گوشت را از آن جدا کرد و دور ریخت. در نتیجه سس آماده شده حاوی چربی کمتری خواهد بود.
برای غلیظ نمودن سس از مواد کم‌چرب استفاده کنید:
به جای استفاده از کره برای غلیظ نمودن سس می‌توان از آرد یا نشاسته ذرت استفاده کرد و به این ترتیب میزان چربی سس را کاهش داد.
سعی کنید همیشه از این سس‌های خانگی در یخچال داشته باشید تا در مواقع نیاز، در دسترس باشند و مجبور نشوید از سس‌های آماده استفاده کنید. می‌توانید سس‌هایی را که در منزل تهیه می‌کنید به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کنید. حتی می‌توانید آنها را در فریزر هم نگهداری کنید. البته در مصرف این نوع سس‌ها هم زیاده‌روی نکنید و فقط برای مزه‌دار کردن، خوش‌طعم و خوش‌عطر نمودن برخی غذاهای گوشتی و یا سبزیجات پخته از آنها استفاده نمایید.