بدترین مکان ها برای غذاخوردن

ضرب المثلی هست که می گوید: نوع غذای هر شخص، تعیین کننده شخصیت اوست، اما فقط آنچه می خورید، اهمیت ندارد، بلکه چگونه غذا خوردن و درچه مکانی غذا خوردن نیز نقش مهمی در بهبود گوارش ایفا می کند.
میز کار، اتومبیل، کاناپه و حتی تختخواب فقط چند نمونه انگشت شمار از مکان هایی هستند که هنگام پر بودن برنامه کار و زندگی یا فقط از روی عادت و تنبلی، برای غذا خوردن مورد استفاده قرار می گیرند. اما ترجیح دادن هریک از این مکان ها به میز غذاخوری می تواند در رژیم غذایی شما تاثیری منفی بگذارد و تصمیم نادرستی محسوب شود زیرا مکان هایی که برای غذا خوردن انتخاب می کنیم، یکسان آفریده نشده اند. باید بدانید که بسیاری از روش های غذا خوردن می توانند به سوء هاضمه و اضافه وزن منجر شوند و ما در اینجا به بدترین آنها اشاره کرده ایم.
شپزخانه
با وجود اینکه آشپزخانه بهترین جا برای ذخیره و تدارک غذاست، اما برای غذا خوردن مکانی وحشتناک است. خوردن مواد غذایی در حالی که جلو یخچال یا کنار اجاق گاز ایستاده ایم و در حین انتخاب یا تهیه غذا چیزی می خوریم، بسیار مضر است زیرا بدون توجه و برنامه ریزی مقدار زیادی کالری مصرف می کنیم. حتی ایستادن در کنار سطل آشغال هم می تواند به خرده خوری منجر شود. به گفته کارشناسان مادرانی هستند که هنگام دور ریختن محتوای ظروف در سطل زباله، به خاطر صرفه جویی یا اینکه تصور می کنند «حیف است» بسیاری از مواد غذایی باقیمانده در ظروف فرزندان خود را می خورند.
در محل کار
خوراکی های موجود در محل کار معمولا از نوع پرکالری و شیرین هستند. یا مقداری بیسکوییت و شیرینی همراه با چای سرو می شود یا همه کم و بیش از این نوع خوراکی ها همراه دارند. مراقب باشید که این تنقلات مجانی، بدون کالری نیستند. یک دونات یا پیراشکی ۲۰۰ کالری و یک مشت پر از بادام زمینی ۱۱۷ کالری دارد که برای سوزاندن آن به ۱۳ تا ۱۵ دقیقه دویدن بر روی تردمیل نیاز است! هرچه محل نشستن ما به خوراکی های مجانی ارائه شده در محل کار نزدیکتر باشد، مقدار کالری بیشتری هم دریافت خواهیم کرد. زیرا بدون اندکی تفکر و زحمت از جا برخاستن، می توانیم یک شکلات برداریم و نوش جان کنیم.
با شتاب و فوری
با عجله غذا خوردن ممکن است کمک کند که به موقع در جلسه حاضر شوید، اما اگر این روش به صورت عادت در بیاید، تعدادی اثر منفی نیز دربر خواهد داشت. در یک تحقیق، از شرکت کنندگان خواسته شد که یک بشقاب پر «پاستا» را به سرعت بخورند. این افراد در مدت ۹ دقیقه ۶۴۶ کالری وارد بدن خود کردند.
افرادی که قرار بود این مقدار پاستا را کند و با حوصله صرف کنند، در مدت ۲۹ دقیقه ۵۷۹ کالری مصرف کردند ۶۷ کالری کمتر در مقابل ۲۰ دقیقه طولانی غذا خوردن. هنگامی که سریع غذا می خوریم، چون فرمان سیری مدتی پس از انباشته شدن معده از غذا به مغز می رسد موجب پرخوری می شود. از طرفی این کار مشکلات متعدد گوارشی نیز درپی خواهد داشت.
غذا خوردن در تاریکی
تحقیق نشان میدهد افرادی که مستعد افراط در خوردن هستند، بیش از هرچیز به خوردن در فضای نیمه تاریک علاقه دارند. بودن در تاریکی موجب می شود که کمتر در مقابل خوردن مقاومت نشان دهیم و به خیال خود «دیده نشویم»! امکان اینکه این افراد نیمه های شب به سراغ یخچال بروند و یک تکه کیک بخورند، بسیار بیشتر از آن است که همین کیک را در نور روز میل کنند.
کم جویدن غذا
از دوران قدیم تا امروز که تحقیقاتی وسیع در این زمینه انجام شده، بر خوب جویدن غذا تاکید شده است. این کار چند حسن بزرگ دارد: به هضم راحت تر غذا کمک می کند و از ایجاد گاز معده، نفخ شکم و سوزش معده جلوگیری می کند. خوردن آهسته و آگاهانه غذا موجب می شود که از طعم غذا بیشتر لذت ببریم.
هنگامی که تکه های بزرگ غذا را فرو می دهیم، خرد شدن و تجزیه مواد غذایی بسیار مشکل می شود، در حالی که جویدن کافی، سطح تماس مواد غذایی با آنزیم ها و شیره معده را افزایش می دهد. اما جویدن کافی چقدر است؟ غذا بسته به اینکه تا چه حد نرم یا سخت باشد، باید حدود ۲۵ مرتبه یا به حدی جویده شود که تقریباً به خمیر تبدیل شود.
در رستوران
خوردن در رستوران، کیف پول شما را لاغر و دور کمرتان را چاق می کند. یک تحقیق گسترده، رابطه مستقیم میان غذا خوردن مکرر در رستوران با میزان بالای چاقی مفرط، چربی های انباشته در بدن و افزایش شاخص حجم بدن را به اثبات رسانده است. زنانی که در هفته بین شش تا ۱۳ مرتبه در رستوران غذا میخورند، هر روز به طور متوسط ۲۹۰ کالری اضافه مصرف می کنند. با خوردن غذای خانگی کمتر کالری مصرف کنید و پول کمتری را به باد دهید.
در مقابل صفحه نمایش
این صفحه چه تلویزیون باشد، چه مانیتور کامپیوتر، خوردن غذا یا خوراکی های تفریحی در مقابل آن کار درستی نیست. خوردن در مقابل صفحه نمایش، بدون فکر انجام می شود و یکی از عوامل اصلی ایجاد چاقی مفرط به خصوص در کودکان و نوجوانان است.
روش اصلی کنترل غذا خوردن، دور بودن از عواملی است که حواس را از خوردن پرت می کند. شما چه در مقابل تلویزیون غذا بخورید یا پشت تلفن، در حال مطالعه یا سر میز کار، همه به یک نتیجه منتهی خواهند شد: بر روی فعالیتی غیر از خوردن متمرکز شده اید و طعم و بافت غذا را حس نمی کنید. بهترین و ساده ترین راه، چیدن یک سفره ساده بر سر میز غذاخوری، نشستن و غذا خوردن است.