بهترین و بدترین غذاها برای پوست شما

بهترین و بدترین غذاها برای پوست شما
یکی از رایج‌ترین سوالاتی که افراد بالای ۲۰‌سال از پزشکان خود می‌پرسند این است که برای جوان نگه داشتن و سفتی پوست از چه محصولات و کرم‌هایی باید استفاده کنند. حقیقت این است که کرم‌های ضدچروک در جوان ماندن پوست نقش مهمی دارند اما به خودی خود کافی نیستند. چرا؟ زیرا با بالارفتن سن و ورود به دهه ۳۰ سالگی، کلاژن (ماده‌ای که پوست را سفت و محکم نگه می‌دارد) و بافت ارتجاعی پوست (بافتی که پوست را نرم و انعطاف‌پذیر می‌کند) به تدریج از بین می‌روند. در نتیجه پوست نازک و چروک می‌شود. برای جلوگیری از این روند و ترمیم کلاژن و بافت ارتجاعی پوست، باید از یک‌سری نکات در رژیم غذایی پیروی کرد. در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:
پروتئین، دوست پوست!
کلاژن نوعی پروتئین است. بنابراین تمام مواد پروتئینی مانند مرغ، گوشت کم‌چرب و سویا پوست را سفت و انعطاف‌پذیر نگه می‌دارند.
رژیم‌های مکرر ممنوع!
افرادی که خود را گرسنه نگه می‌دارند، بدن‌شان را از ساخت کلاژن‌های جدید محروم می‌سازند، که این باعث می‌شود پوست سریع‌تر چروک شود.
شیرینی، به حد مجاز
مصرف بیش از حد قند به بافت‌های پوست آسیب می‌رساند و در ساخت کلاژن‌های جدید اختلال ایجاد می‌کند. این امر باعث نازک شدن و ضعیف شدن پوست می‌شود. اگر به شیرینی علاقه دارید سعی کنید در هنگام خوردن دسر تنها یک قاشق از آن را بخورید و از مصرف موادی که در آنها از شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS) استفاده شده است (مانند انواع نوشابه، سس‌های سالاد و سریال‌های صبحانه) بپرهیزید.
سبزی، هرچه بیشتر بهتر!
تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که بیشتر از بقیه از سبزیجات استفاده می‌کنند، پوست‌شان (به خصوص در ناحیه دور چشم) کمتر چروک می‌شود. بنابراین هنگام خوردن مرغ، ماهی، توفو یا استیک؛ به جای مصرف برنج، سیب زمینی و پاستا در کنار آنها از اسفناج، کدو و لوبیای سبز استفاده کنید.
یک راه خوش‌مزه برای تامین پروتئین و سبزیجات مورد نیاز بدن، درست کردن اسموتی‌های خوش مزه با آنها است. کافی است تمامی مواد را به همراه یخ در مخلوط‌کن ریخته، با یکدیگر مخلوط کنید.