بورک دلمه ای

مواد لازم برای ۴-۶ نفر

۱۲ برگ خمیر یوفکا
۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده
۲۵۰ گرم قارچ
۲ عدد فلفل دلمه‌ای رنگی
۱۰۰ گرم پنیر پیتزا رنده شده
۱ عدد پیاز متوسط
۱ عدد تخم مرغ
۳ /۱ پیمانه شیر
۳ /۱ پیمانه روغن
۱ ق س رب گوجه فرنگی
۲ /۱ ق م آویشن
۱ ق م زیره آسیاب شده
نمک و فلفل به مقدار لازم
مقداری تخم خرفه
یا کنجد برای روی نان‌ها

طرز تهیه:

۱٫ ‌ پیاز را نگینی خرد کنید و در روغن تفت دهید. سپس گوشت چرخ کرده را به آن افزوده و سرخ کنید. آویشن، زیره و نمک و فلفل را هم به گوشت بیفزایید تا گوشت مزه‌دار شود.

۲٫ ‌ قارچ‌ها را ورقه‌ای یا نگینی خرد کنید. وقتی گوشت سرخ شد، قارچ‌ها را هم اضافه کرده، تفت دهید. رب گوجه فرنگی را با مواد مخلوط کنید. فلفل‌های دلمه‌ای را نگینی خرد کنید. تخم‌مرغ را شکسته، زرده و سفیده آن را از هم جدا کنید. به سفیده تخم مرغ، شیر و روغن اضافه کرده و با چنگال هم بزنید. خمیرهای مثلثی یوفکارا را روی سطح صافی بچینید. این مخلوط را با قلم‌مو روی خمیرهای یوفکا بمالید.

۳٫ ‌ حالا با قاشق مقداری از مایه گوشت را روی قسمت پهن خمیر (قاعده مثلث) بریزید. روی مایه گوشت کمی فلفل دلمه‌ای نگینی شده و مقداری پنیر پیتزای رنده شده بریزید.از همان قسمتی که مواد را ریخته‌اید (قسمت پهن یا قاعده مثلث) نان را از سطح جدا کرده و به آرامی به شکل لوله جمع کنید؛ طوری که قسمت نوک مثلث روی رول قرار بگیرد.

۴٫ زرده تخم‌مرغ را با چنگال خوب بزنید و بعد با قلم‌موی آشپزی روی نان‌های بورک آماده شده بمالید و روی این لایه چسبناک را کنجد یا تخم خرفه بپاشید. فر را هم روشن کنید تا با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم شود. بورک‌های آماده شده را روی سینی‌ فر بچینید. بعد از گرم شدن فر، سینی را در طبقه وسط قرار دهید و مدت حدود یک ربع تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا روی نان‌ها طلایی شود. البته اگر زودتر از این زمان هم روی نان‌ها طلایی و برشته شد می‌توانید فر را خاموش کنید.