تارت الیزه

مواد لازم برای خمیر:

بیسکویت پتی‌بور پودر شده: ۳۵۰ گرم
شیرعسلی: دو قاشق غذاخوری
خامه صبحانه: دو قاشق غذاخوری
وانیل: نصف قاشق چای‌خوری
شکلات سفید ذوب شده: به میزان لازم

مواد لازم برای مواد داخلی تارت الیزه:

پنیر ماسکارپونه: ۳۰۰ گرم
خامه صبحانه: ۱۰۰ گرم
خامه فرم گرفته: ۲۰۰ گرم
اسانس کارامل: دو تا سه قطره
شکر: ۱۵۰ گرم
آب: دو تا سه قاشق غذاخوری
ژلاتین: ۵ ورق

روش تهیه خمیر :

۱٫ ابتدا بیسکویت پتی‌‌بور را که پودر کرده‌ایم داخل کاسه‌ای گود ریخته میان آن را باز می‌کنیم. مواد ذکر شده را داخل بیسکویت می‌ریزیم و آنقدر ورز می‌دهیم تا خمیر شود.

۲٫ میزان اضافه کردن شکلات سفید به مواد تاحدی است که خمیر مطلوبی به‌دست آید. پس از این کف قالب گرد به قطر ۲۵سانتی‌متر را سلفون کشیده طوری که دیواره‌های آن را هم پوشش دهد.

۳٫ سپس مواد خمیر را کف قالب پهن کرده و صاف و منظم می‌کنیم تا جایی که قطر خمیر حدودا نیم سانتی‌متر باشد. خمیر آماده شده را دو ساعت در یخچال قرار می‌دهیم.

روش تهیه مواد داخلی:

۱٫ ابتدا شکر را داخل ظرف لعابی یا استیل ریخته آب را روی آن می‌ریزیم و روی حرارت مستقیم و زیاد قرار می‌دهیم تا جایی که شکر کاملا ذوب شده و کاراملی شود. در این مرحله خامه صبحانه را به کارامل اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا مخلوط یکدستی حاصل شود.

۲٫ در کاسه‌ای گود به‌صورت جداگانه پنیر ماسکارپونه و خامه فرم گرفته را توسط لیسک با هم مخلوط می‌کنیم و مایه کاراملی آماده شده را داخل آن می‌ریزیم. ورقه‌های ژلاتین را داخل یک کاسه پر از آب سرد قرار می‌دهیم سپس از داخل آن خارج می‌کنیم و ورق ژلاتین‌های نرم را داخل کاسه‌ای دیگر قرار می‌دهیم. این کاسه را روی بخارآب قرار می‌دهیم تا جایی که ورقه‌های ژلاتین کاملا ذوب و یکدست شوند.

۳٫ ژلاتین را به مایه اضافه کرده داخل خمیر آماده شده می‌ریزیم و به مدت هشت ساعت داخل یخچال قرار می‌دهیم. پس از این مدت روی تارت را با خامه و موارد دلخواه‌خود تزئین می‌کنیم. من در این عکس از گل لیلیوم خوراکی که با خمیرشکری آماده شده برای تزئین تارت استفاده کرده‌ام.