تغذیه در افزایش قد

رشد قد معمولا در مردان ۲۱ سالگی و در زنان ۱۸ سالگی متوقف می شود. صفحات رشد گاهی در بچه ها به علت تمرین های ورزشی غلط  آسیب و یا نابود می شود و به علت آن رشد کودکان متوقف و سبب انحناء در پاها می شود. دو عامل محیط و ژنتیک در رشد قد موثر است ولی ژنتیک نقش مهمتری دارد شما حتی اگر ورزش مناسب، تغذیه خوب، محیط سالم را هم داشته باشید اگر قد پدر و مادر شما ۱۵۰ سانتی متر باشد شما می توانید تا ارتفاع ۱۶۰ و یا کمی بیشتر بلند شوید ولی رسیدن به ۱۸۵ سانتی متر قد غیر ممکن است.
باید بدانید که مصرف الکل، کشیدن سیگار، عدم ورزش  از افزایش قد جلوگیری می کند. رژیم ها غذایی پر کربوهیدرات ( برنج، نان، سیب زمینی، ذرت ) رشد قد را کاهش و رژیم های که پروتئینبیشتری دارد به افزایش قد کمک می کند به همین دلیل مردم آسیا چون کربوهیدرات زیادی مصرف می کنند قد کوتاه و مردم اروپا به علت مصرف پروتئین بالا قد بلند هستند.
تعذیه در افزایش قد
بدن شما برای رشد به ویتامین (  A، D )، مواد معدنی ( بویژه آهن، روی، منیزیم، سلنیم، مس، ید )،پروتئین، آب، کلسیم، سبزیجات، فیبر، کالری کافی نیاز دارد.
ویتامین A برای رشد ضروری است و برای عملکرد مناسب چشم، اندام های تناسلی و سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است کمبود این ویتامین ممکن است باعث بیماریهای شب کوری، نارسایی رشد استخوان، ترشحات چشم و غشاء مخاطی، پوسیدگی دندانها و پوست خشن شود.
غذاهای نارنجی رنگ ( طالبی، هویج، سیب زمینی شیرین، فلفل قرمز و لیمویی، پرتغال، ماهی قزل آلا، جگر، روغن ماهی، لبنیات، زرده تخم مرغ، کلم پیچ، انجیر تازه یا خشک شده، کیوی، آلو، کلم بروکلی یا گوجه فرنگی ) معمولا غنی از این ویتامین است بدن شما روزانه ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد از این ویتامین نیاز دارد.
ویتامین D که در ( زرده تخم مرغ، اشعه ماورای بنفش، ماهی و جگر ) یافت می شود به جذب کلسیم از مواد غذایی و شکل دادن به کلسیم و فسفر در استخوان ها کمک می کند. کمبود کلسیم باعث تضعیف استخوان، تغییر شکل استخوان ها و گرفتگی عضلانی در بزرگسالان می شود و در کودکان باعث رشد آهسته، تورم پا، بر آمدگی شکم، فرم های غلط دندانی در کودکان می شود روزانه ۴۰۰ واحد از این ویتامین مورد نیاز بدن می باشد.
بدن انسان به بیش از ۸۰ نوع مواد معدنی نیاز دارد که برای رشد و تولید استخوان، ناخن، مو، دندانها، اعصاب، ویتامین ها، هورمونها و آنزیمها ضروری است. این مواد در عملکرد دستگاه گردش خون، تنظیم مایع، انتقال عصبی،انقباض عضلانی، و تولید انرژی کمک می کند.
کلسیم در ( شیر، ماست، پنیر، سبزیها، بادام زمینی، اسفناج، انجیر، لیمو، کلم، کرفس، زردآلو، تمشک، پیاز، پرتغال، آلو، تربچه، ماهی آزاد، ماهی پهن بزرگ، میگو خشک، کلم پیچ، کلم بروکلی، سویا، سبوس و …. ) وجود دارد و به انعقاد خون، تعادل یونهای بدن، تشکیل استخوان و دندانها کمک می کند. روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم مورد نیاز است.
منیزیم که در ( جوانه گندم برشته، ماهی، گوشت، آجیل، شکلات، غلات، بادام زمینی، اسفناج، شیر، موز، چغندر، قارچ، هویج، انگور سیاه و سفید، اسفناج، خرما، کلم، پرتغال، پیاز، عسل، کاهو، ذرت، لوبیا سبز، شیر، پنیر، تمشک، کشمش خشک شده، تربچه، گریپ فروت، هلو، گلابی، آلو، سیب، سبزی، … ) یافت می شود این ماده معدنی در کنترل متابولیسم بدن، ضربان قلب، سالم نگه داشتن استخوان و دندانها، آرامش عضلانی و جلوگیری از انعقاد خون نقش دارد و کمک می کند تا ویتامین D، کلسیم، پتاسیم، پروتئین وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
فسفر موجود در ( گوشت بره، غلات و حبوبات، بادام، سیر، مارچوبه، کرفس، هویج، قارچ، کلم، خیار، کدو، اسفناج، پنیر، انجیر، جوانه گندم، شیر، ذرت، شلغم، آجیل، تخم مرغ، تره فرنگی، نخود فرنگی، ماهی، آلو، کشمش، سبوس، گوجه فرنگی و … ) فسفر یک عنصر مهم در DNA و غشای سلولی است در تبدیل غذا به انرژی کمک می کند.
پتاسیم موجب ثابت نگه داشتن فشار خون، حفظ ضربان قلب، حفظ تعادل آب در سلولهای بدن و اطمینان از کارکردن اعصاب و عضلات می شود.
آهن  در ( زردآلو، بادام، توت فرنگی، اسفناج، خرما، کلم، حبوبات، گندم، پیاز، تخم مرغ، آجیل، فندق، توت، سیب زمینی، ملاس ( شیره قند )، عدس، کاهو، جعفری، گوشت گوساله، آلو، گوجه فرنگی و … ) وجود دارد و برای ساخت گلبولهای قرمز خون ضروری است و در بهبود سیستم ایمنی بدن نقش دارد.
منابع مس ( غلات کامل، موز، قارچ، تخم مرغ، خرما،…) می باشد.
منابع روی ( سیر، مارچوبه، آناناس، موز، هویج، کلم، خیار، اسفناج، انجیر، توت فرنگی، جوانه گندم، لوبیا سبز، غذاهای دریایی، گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، مخمر، شلغم، آجیل، تربچه، پرتغال، غلات و حبوبات، کاهو، …) می باشد روی به تولید سلول، رشد و ترمیم بافتهای بدن کمک می کند و روزانه ۱۵ میلی گرم مورد نیاز است. کمبود روی موجب مشکلاتی در هضم غذا می شود.
منابع ید ( آناناس، مارچوبه، هویج، قارچ، اسفناج، کاهو، توت فرنگی، گوجه فرنگی، تربچه، ماهی، نخود فرنگی، سیب زمینی، شلغم، پیاز،… )
سلنیم به استفاده ید در تیروئید کمک می کند و کمبود آن موجب بیماری قلبی و تیروئید می شود. و در غلات، غذاهای دریایی و محصولات گوشتی وجود دارد.
با ورزشهای کششی مانند بارفیکس ( روزانه چند بار هر بار ۱۰ – ۱۵  ثانیه از بارفیکس آویزان شوید )، شنا ( بویژه شنای قورباغه ) هورمون رشد انسانی  ( HCG ) آزاد می شود. این هورمون باعث افزایش در اندازه ( عضلات، استخوان ها و بافت ) می شود. ورزشها کششی کمک می کند تا غضروف در بین مهره های کمر و استخوان ران از حالت فشرده خارج شود.
غذاهای غنی از پروتئین ( گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر، سویا ) مصرف کنید. پروتئین ها برای رشد ضروری هستند و از ۲۲ اسید آمینه تشکیل شده اند که ۱۴ تا از این اسید آمینه ها در بدن تولید می شود و بقیه باید از طریق مواد غذایی تامین شود. برخی از این اسیدآمینه ها ( تریپتوفان، لوسین، لیزین، والین ) می باشد. پروتئین ها در حفظ عملکرد آنتی بادی در بدن، آنزیم ها، تنظیم هورمون رشد و ترمیم بافتهای بدن ضروری است  شما روزانه ۴۵ تا ۵۵ گرم پروتئین نیاز دارید.
از مصرف غذاهای غنی از چربی و کربوهیدرات پرهیز کنید. این غذاها مانع متابولیسم پروتئین ها می شود.
غذاهای غنی از پروتئین مانند شیر ( ۳-۲ لیوان در روز ) مصرف شود.
تخم مرغ ( سفیده صد درصد پروتئین دارد ) روزانه ۳-۱ عدد بخورید ولی زرده آن که چربی دارد روزانه یک عدد بیشتر نخورید با هر وعده غذایی یک عدد سفیده تخم مرغ پخته مصرف کنید. در بیماران کلیوی، قلبی، دیابت با نظر پزشک معالج مصرف کنید.
گوشت مرغ پروتئین زیادی دارد حد اقل ۱۰۰ گرم در روز مصرف کنید.
گوشت قرمز ( گوشت گاو ) منبع مهم دیگر پروتئین است حداقل ۱۰۰ گرم روزانه مصرف کنید.
دانه های سویا بیشترین پروتئین را در میان پروتئین های گیاهی دارد و حاوی پروتئین خالص است توده بافت و استخوان را بهبود می بخشد ۵۰ گرم سویا روزانه مصرف کنید
جوی دو سر پروتئین گیاهی است که چربی را کاهش و توده عضلانی را افزایش می دهد برای صبحانه ۵۰ گرم بلغور جو هر روز مصرف کنید
شیری که خامه آن گرفته شده باشد حاوی صد در صد پروتئین است مصرف روزانه ۵۰ گرم از این شیر پس از ورزش یا فعالیت فیزیکی پروتئین کافی را به بدن شما می رساند.
کلسیم که از مرجان های دریایی تهیه شده است به رشد استخوانها کمک می کند.
برای رشد نیاز به هورمون رشد می باشد این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و در رشد استخوان و غضروف موثر است در صورت کاهش این هورمون میتوان از قرص و یا اسپری آن استفاده کرد.