تغذیه کودکان

سوءتغذبه در کودکان
علارقم تلاشهای صورت گرفته همچنان سوء تغذیه مهمترین مشکل در کشورهای در حال توسعه است مصرف پفک، چیپس، نوشابه های گاز دار، سس های چرب و….عامل مهم این مشکل برای کودکان است این عوامل به علت سیری کاذب در کودک و محروم شدن کودک از غذای اصلی باعث کوتاه قدی متوسط و شدید، لاغری، کاهش وزن، کاهش ضریب هوشی، افزایش بیماریها، کاهش قدرت یاد گیری می شود. این دریافت کم مواد غذایی سبب میشود تا کودک به کم غذا خوردن عادت کند و قدوقامتش کوچک شود. تا با غذای کم بتواند به حیات ادامه دهد. غذا های آماده که در بعضی فروشگا ه ها ی مواد غذایی وجود دارد از نظر آهن، کلسیم، ویتامین(A ،C ،B) و اسید فولیک فقیراست و در این غذا هامیزان کلسترول، چربی و سدیم بالا است و لذا علاوه بر کمبود های تغذیه ایمشکلات اضافه وزن، چاقی، سستی و عدم تمرکز حواسبرای کودکان به وجود می آورد. به جای سوسیس، کالباس، پیتزابهترین همبر گر را با گوشت برای کودکان خود تهیه نمایید. و توجه داشته باشید که مصرف مداوم نوشابه های گاز دار باعث چاقی در کودکان و کاهش کلسیم بدن آنها می شود. باید به کودکان تشخیص غذای سالم از ناسالم را نشان داد و علاقه کودکان را از طریق مشارکت دادن آنها در پخت غذا وچشیدن طعم غذا بر انگیخت این مسائل به ایجاد عادات غذایی در کودکان کمک می کند و تا آخر عمر با آنها باقی می ماند.
چاقی در کودکان:
در ۲- ۳ دهه اخیر چاقی مخصوصا در کودکان ۴-۵ ساله شیوع زیادی داشته و بسیاری از این کودکان چاق در بزرگسالی نیز چاق می مانند. کودکان وقت کمتری را به ورزش و تحرک اختصاص می دهند. و اغلب وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای می نمایند. و خانواده ها نیز به دلیل گرفتاری زمان کمتری را برای طبخ غذا در منزل اختصاص می دهند و لذا غذاهایی مثل سوسیس، کالباس،پیتزا، همبرگر، و سیب زمینی های نیمه سرخ شده منجمد افزایش یافته است و باعث چاقی در کودکان شده است. البته تاریخچه خانوادگی بر چاق ماندن کودک در بزرگسالی موثر است. ۸۰  درصد کودکانی که هردو والدشان چاق هستند به چاقی مبتلا می شوند و اگر یک والد چاق باشد ۴۰ در صد کودکانشان با چاقی مواجه هستند. و فقط ۱۰ در صد کودکانی که والدینشان چاق نیست به وزن زیاد مبتلا هستند. ژنتیک وعوامل محیطی ( تماشای تلویزیون، رژیم غذایی، محیط شهری و روستایی ) نقش مهمی در چاقی دارد مشکلات و دعواهای خانوادگی نیزسبب رفتارهای غلط تغذیه ای در کودکان شده و احتمالا چاقی آنها می شود. دعواهای خانوادگی سبب کاهش محبت به کودک می شود وکودک چون احساس مثبتی نسبت به خود ندارد این مسئله باعث پرخوری عاطفی در کودک می شود. بهترین شرایط تغذیه برای یک کودک وقتی است که والدین نه بیش از اندازه سخت گیر و نه بیش از اندازه آسان می گیرند. تعین وجود چاقی در کودکان چندان آسان نیست و اندازه گیری ضخامت پوست در افراد چاق ممکن است دقیق نباشد.BMI ( وزن بر اساس کیلوگرم بر قد بر اساس متر مربع ) در بزرگسالان اگر بیش از ۲۵ باشد به معنای وزن زیاد و بیش از ۳۰ به معنای چاقی است. در کودکانBMI با تغیر سن دچار تغییر می گردد. لذا از منحنی های صدک خاص سن و جنس ارزیابی BMIامکان پذیر می شود. اگر بیش از صدک ۸۵ باشد نشانگر در معرض خطر و اگر بیش از ۹۵ باشد نشانگر وزن زیاد می باشد. درمان چاقی مشکل است اقدامات درمانی بایستی ترکیبی از آموزش، تعدیل رفتار بیمار، ورزش و رژیم غذایی باشد رژیم غذایی که میزان کالری آن ۳۰ درصد کمتراز کالری مصرفی قبلی باشد ( کل کالری ۱۰۰۰ -۱۵۰۰) برای شروع درمان در کودکان چاق مناسب است. دارو درمانی هم در کودکان مورد قبول نمی باشد. اعمال جراحی جهت درمان چاقی در کودکان به ندرت انجام می شود. در صورتی این کودکان چاقی خود را درمان نکند به بیماریهایی چون ( دیابت، فشار خون، افزایش چربی خون و بیماری افسردگی ) گرفتارمی شوند
نیاز کودکان به کلسیم
کلسیم یک ماده ضروری برای بدن کودکان است و در صورتی که این ماده کمتر از نیاز بدن به کودکان برسد آنها در بزرگسالی دچار استئوپروز می شوند. اهمیت صبحانه خوردن را به کودکان آموزش دهید. و به کودک بگویید نان برای تامین انرژی، پنیر برای تامین پروتئین بدن، شیر برای تامین کلسیم و افزایش قد و کره برای تامین ویتامین AوDمیباشد سعی کنید آنها را متقاعد کنید. اگر کودک شیر دوست نداشت زیاد اسرار نکنید مقداری کاکائو با موز یا پودر نارگیل به آن اضافه کنید تا آنها به خوردن شیرعلاقه پیدا کنند.
مقدار توصیه شده روزانه کلسیم:
کودکان ۱-۳ ساله ۳۵۰ میلی گرم
کودکان ۴-۶ ساله ۴۵۰ میلی گرم
کودکان ۷-۱۰ ساله ۵۵۰ میلی گرم
کودکان ۱۱-۱۸ ساله ۱۰۰۰ میلی گرم روزانه برای پسران
کودکان۱۱-۱۸ساله ۸۰۰ میلی گرم روزانه برای دختران
کودکان را به خوردن شیر و ماست تشویق کنید. و درصورتی که درخواست بستنی کردند برای آنها بخرید. پنیر را روی نان تست مالیده و به عنوان میان وعده به کودکتان بدهید. کودکانی که شیر نمی نوشند یا از فراورده های لبنی نمی خورند ممکن است به مکمل های کلسیم نیاز داشته باشند نیاز به کلسیم در نوجوانان زیاد است.
چند نوع صبحانه برای افزایش انرژی و تامین کلسیم در کودکان:
نان و پنیر و مغز گردو+ یک لیوان شیر
نان و پنیرو گوجه فرنگی + یک لیوان شیر
نان و پنیروخیار + یک لیولن شیر
نان و تخم مرغ و گوجه فرنگی + یک لیوان شیر
نان و کره و مربا + یک لیوان شیر
نان و پنیر و خرما + یک لیوان شیر
نان و عدسی + یک لیوان شیر
نلن و حلیم + یک لیوان شیر
نان و لوبیا + یک لیوان شیر
نان و آش + یک لیوان شیر
نیاز به انرژی در کودکان
اغلب کودکان و نوجوانان فکر می کنند که برای تغیه سالم باید غذای زیادی بخورند و حال اینکه اینطور نیست یک رژیم غذایی سالم و پر انرژی غذایی است که در بر گیرنده تمام غذاهای سالم ( گوشت بون چربی، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات ) باشد. لذا برای حفظ سلامتی باید از تمام گروه های غذایی استفاده کرد.و مقدار دریافت غذا برای تامین انرژی در موارد مختلف متفاوت است به عنوان مثال میزان انرژی مورد نیاز به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در یک نوجوان ۱۸ ساله بسیار کمتر از یک شیر خوار ۱۸ ماهه است. زیرا وزن شیر خوار در طی مدت کوتاهی دو برابر می شود. در حالی که در کودکان بزرگتر طی ۵-۱۰ سال دو برابر می شود همچنین نیاز به انرژی در بیماریها ی خاص یا کودکانی که انرژی زیادی در ورزش مصرف می کند یا بسیار فعال هستند تقریبا دو برابر حالت عادی می باشد
به خاطر داشته باشید که معده کودکان بسیار کوچک تر از معده بزرگسالان است و نیازی نیست که یک کودک به اندازه خواهر یا برادر بزرگترش بخورد. به کودکتان بر اساس کالری که در جدول بالا آمده غذا بدهید. اجبار کردن کودکنق زدن و رشوه دادن به کودک برای تمام کردن غذای بشقابش منجربه اضافه وزن کودک می شود و بعدا ترک این عادت بسیار مشکلاست ( البته عوامل زیادی مانند ژنتیک،فیزیو لوژیک، محیطی, عادات غذای خاص، عدم فعالیت بدنی، کالری بیش از حد مواد غذایی، مصرف قند و چربی زیادی، عاطفی و روانی در بروز چاقی نقش دارند. ) لذا کودک با بستن لب هایش، پس زدن ظرف غذا و با ریختن غذا روی زمین به شما می گوید که دیگر کافی است شما کودک را وادار به خوردن غذا نکنید. بر اساس کالری مورد نیاز کودک غذایی که شامل تمام گروه های غذایی باشد به او بدهید. اگر کودک سیر نشد به او سبزیجات یا میوه های تازه بدهید تا سیر شود.
و غذای اضافه تر به کودک ندهید تا دچار چاقی اضافی نشود. اگر کودک۲۰ درصد از وزن نرمالش بیشتر بود چاق در نظر گرفته می شود.