تغییر فرآیند بازاریابی و اهمیت توجه به آن

تغییر فرآیند بازاریابی و اهمیت توجه به آن

ده سال پیش، افراد به یک یا دو سایت بدنبال محصولی می گشتند و بر اساس اطلاعات بدست آمده تصمیم گیری می کردند. اما امروز اطلاعات در دسترس درباره محصولات بی پایان است که تغییر فرآیند بازاریابی از از نتایج آن است.

نتیجه این تحولات شرایط مناسبی را برای مشتریان فراهم کرده است بگونه ای که قدرت خرید محصولات در دستان مشتریان است و این موضوع بسیار پررنگتر از گذشته قابل مشاهده است.

امروزه مشتریان قادر هستند اطلاعات کاملی قبل از رویارویی با فروشنده بدست آورند. این موضوع کار را برای شرکت ها سخت تر کرده است. چطور می توانید به مشتری که پیشتر تمام اطلاعات را در اختیار دارد محصولی بفروشید؟ با توجه به این شرایط، فرایند بازاریابی برای مشتریان بسیار سخت تر از گذشته شده است.

خبر بد برای بازاریابان این است که بیشتر بودجه کمپین تبلیغاتی به هدر خواهد رفت. خبر خوب این است که مجموعه ای از استراتژی های جدیدی در دسترس است تا بتوان با بهره گیری از آنها خود را از رقبایمان پیش اندازیم.

تغییر فرآیند بازاریابی و اهمیت توجه به آن

در ادامه مقاله به برخی از این استراتژی ها اشاره می شود که بسیار موثر بوده و این اثرپذیری خود را حتی در صورت تغییر رفتار مصرف‌کننده حفظ خواهند کرد.

۱) همیشه ارزش آفرینی کنید.

ترغیب کردن مشتری که علاقه ای به محصول شما ندارد کار مشکلی است. اگر مشتری تمایلی به خرید از شما نداشته باشد به احتمال زیاد به صحبت ها و معرفی خدماتتان هم گوش نخواهد داد.

جلب توجه مشتریان هم کار سختی شده است – افراد چندین کار را در لحظه انجام می دهند و زمانی برای گوش دادن به ایده های شما ندارند. اینجاست که ارزش افزوده به کار می آید.

اگر بتوانید برای مخاطبتان ارزشی را مانند چیزی رایگان، مقداری اطلاعات، یا حتی یک ویدئو جالب فراهم کنید احتمال توجه آنها به شما بیشتر خواهد شد. سعی نکنید سریع به دنبال فروش باشید بلکه تلاش کنید ارتباطی با مشتری برقرار کنید.

اگر بتوانید این ارتباط را ایجاد کنید بدنبال آن فروش هم خواهد آمد. ارزش آفرینی نقش مهمی در شروع یک ارتباط دارد.

۲) از محتوا استفاده کنید.

شنیدن صدای خودتان در میان بازاریابان امروزی که در رسانه های اجتماعی حضور گسترده دارند کار سختی است. با حجم بالای تبلیغات، محتواهای بازاریابی و موارد مشابه دیگر توییت شما در میان آنها گم است.

برای اینکه بتوانید در میان این شلوغی دیده شوید باید متفاوت باشید. به بیان دیگر، وجالب، هوشمند و دلربا باشید. خودتان را با ترفیع محصولاتتان مشغول نکنید بجای آن با مشتریانتان در تعامل باشید. هرگز فراموش نکنید که تعامل در ابتدا قرار دارد و فروش در مرحله بعد.

۳) از چندین کانال استفاده کنید.

افراد و مشتریان فعالیت هایشان را از طریق چندین شبکه انجام می دهند و فرآیند بازاریابی شما هم از این قضیه مستثنی نیست. تکنیک های قدیمی بازاریابی که تنها از تلفن استفاده می شوند منسوخ شده اند.

iranhfc

مطمئن شوید از اهرم های شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه های اجتماعی جهت دستیابی به مشتریان استفاده می کنید.

۴) استفاده از تجزیه و تحلیل

بهترین راه برای دستیابی به بیشترین بازگشت سرمایه در کمپین بازاریابیتان ارزیابی داده ها است. مطمئن شوید مهمترین فاکتورهایی که تاثیر مستقیمی بر کمپین شما دارد را مورد ارزیابی قرار دهید.

از این طریق قادر خواهید بود تبلیغاتتان یا محتوایی که تولید ترافیک و بدنبال آن منجر به خرید شده اند را بطور مشخص ارزیابی کنید. بدون ارزیابی انگار در تاریکی درحال تیراندازی هستید بدون اینکه هدفتان را بیابید.

۵) به سئو توجه کنید.

اگر می خواهید که مشتریان شما را ببینند، پس لازم است دیده شوید. امروزه مشتریان تنها به بروشور یا تبلیغات محصولات اکتفا نمی کنند. آنها در اینترنت به دنبال نیازهای اطلاعاتی خود هستند.

از اینرو، سئو سایت شما نقش مهمی در بدست آوردن مشتریان ایفا می کند. تمرکز بر استفاده از واژگان کلیدی بصورت صحیح و در مکانی صحیح، بهره گیری از ورودی و خروجی های مناسب برای وب سایت از روش های خوبی است که می توانید جهت سئو سایت از آنها استفاده کنید.

۶) بر مشتریان تمرکز کنید.

در پایان تمام فعالیت ها، تمرکزتان نباید بر محصولتان باشد: تمرکزتان باید بر مشتریتان باشد. مطمئن شوید که فروشتان بر اساس نیازهای مشخص مشتریان باشد نه تنها بر اساس نیازهایتان در قالب شرکت.

کمپین بازاریابیتان را بر اساس داده هایی تنظیم کنید که از خریداران احتمالی بدست آورده اید.