تهیه باقلا پلو پاکستانی وهندی

مواد لازم برای ۴نفر:
– ۲۷۵ گرم یا یک و یک‌دوم پیمانه برنج باسماتی

– ۳ پیمانه آب

– ۴۰ گرم یا ۳ قاشق سوپ‌خوری کره

– ۱۷۵ گرم یا یک و یک‌دوم پیمانه باقالای تازه و ریز

– ۶ قاشق سوپ‌خوری شوید تازه خرد شده

– یک قاشق چای‌خوری دارچین

– یک قاشق چای‌خوری زیره سبز

– نصف قاشق چای‌خوری زعفران ساییده شده

– نمک به مقدار لازم

– مقداری شوید تازه برای تزئین

– یک قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز

طرز تهیه:
۱) قابلمه‌ای را آماده کرده و برنج را همراه با آب در آن بریزید. مقدار کمی نمک هم به آن اضافه کنید. سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا آب آن به جوش آید. پس از آن، مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید تا برنج کاملا در آب بجوشد؛ سپس آن را در سبدی آبکش کنید.

۲) قابلمه دیگری آماده کرده و یک‌سوم از کره را در آن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا آب شود. سپس کف قابلمه را با لایه‌ای از برنج آبکش‌شده پوشانده و یک‌چهارم از میزان باقالا و مقدار کمی شوید تازه خرد شده را روی آن بریزید.

۳) حالا لایه دیگری از برنج را روی شوید ریخته و همین‌طور ریختن مواد را به‌صورت لایه‌لایه ادامه دهید تا مواد به پایان برسد؛ البته لایه پایانی باید برنج باشد. نصف استکان آب داخل برنج بریزید، سپس قابلمه را به مدت ۸‌دقیقه روی اجاق‌گاز قرار دهید.

۴) پس از این مدت، باقیمانده کره را آب کرده و روی برنج بریزید. در پایان، دارچین، زیره و فلفل قرمز را روی برنج بپاشید و دم‌کنی را روی قابلمه بگذارید.

حرارت اجاق‌گاز را پایین آورده و ۲۵ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا برنج دم بکشد. از طرفی دیگر، پودر زعفران را در آب حل کرده و مقداری برنج را به آن آغشته کرده و پس از کشیدن برنج، سطح آن را با برنج زعفرانی و چند برگ شوید تازه تزئین کنید.