تهیه خورشت زردآلو

مواد لازم :
زردآلو :
۵۰۰ گرم

کره :
۵۰ گرم

هویج :
۳ تا ۴ عدد

پیاز :
یک عدد متوسط

نمک و فلفل سیاه :
به میزان لازم

زعفران آب کرده :
دو قاشق غذا خوری

فلفل دلمه ای :
نصف یک عدد

چوب دارچین :
به میزان دلخواه

گوشت مغز ران یا راسته گوساله :
۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم

پیاز سرخ شده :
دو قاشق غذا خوری

شکر:
۳ تا ۴ قاشق غذا خوری

آب لیمو ترش تازه :
حدود دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد کرده فلفل دلمه ای ها را نیز به شکل خلالی ریز میکنیم و با مقداری روغن و یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه ، داخل قابلمه نسبتاً بزرگی ریخته و روی حرارت میگذاریم تا تفت بخورند.

برای این خورش لازم نیست پیازها مثل پیاز داغ طلایی شوند ، کمی که تفت خورد و بلوری و سبک شد تکه های گوشت را داخل مواد ریخته کمی سرخ میکنیم تا رنگ روی آنها عوض شود. روی این مواد یک یا دو قاشق غذاخوری زعفران آب کرده میریزیم و به مواد مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه میکنیم .

گوشت ها و مقداری پیاز و فلفل را در قابلمه ای جداگانه یا زودپز می پزیم . پیاز سرخ شده را نیز به آن اضافه میکنیم و اجازه می دهیم گوشت کاملاً مغز پخت شود. در باقی مانده پیاز و روغنی که در آن گوشت سرخ کرده ایم ۵۰گرم کره ریخته زردآلوها را به دو قسمت مساوی تقسیم از هسته جدا کرده و به آن اضافه میکنیم .

مقداری زردآلوها را در این ظرف تفت می دهیم . ولی باید حواسمان باشد آنها کاملاً له نشود. گوشت پخته شده را با آب آن به زردآلوها اضافه میکنیم . چوبهای دارچین شکر و آب لیموترش را هم به آن اضافه میکنیم و اجازه می دهیم خورش بجوشد و جا بیفتد.

هویج ها را نیز جداگانه پوست کنده به صورت حلقه حلقه خرد کرده و میپزیم . در نهایت وقتی خورش در حال آماده شدن بود هویجها را نیز به آن اضافه کرده و اجازه می دهیم چند جوش بزند. در نهایت خورش آماده شده و آماده سرو است.

می توانیم در آخر کار مقداری زعفران آب کرده به خورش اضافه کنیم . اگر میخواهیم زردآلوها درسته بمانند کمی قبل از این که خورش را از روی اجاق بردارید تعدادی زردآلوی نیمه شده رو روی خورش اضافه میکنیم و میگذاریم کمی بپزد.