تهیه نان زیتون وسبزیجات

مواد لازم

 

۲ /۱ پیمانه آب ولرم

۲ /۱ پیمانه روغن مایع یا روغن‌زیتون

۵۰۰ گرم آرد

۲ ق س خمیرمایه

۳ ق س شکر

۱ ق چ سرپر نمک

۱ عدد تخم‌مرغ

۲ ق س شوید خشک

۵ ق س زیتون ریز شد ه

۱ ق چ آویشن

۲ ق چ پود ر پیاز و سیر

۲ ق س شیر برای رومال

 

طرز تهیه:

۱. خمیر مایه را با شکر در یک لیوان بریزید، سپس آب ولرم را اضافه کنید و مواد را یک‌بار با قاشق مخلوط کنید، سپس اجازه دهید تا حدود ۳ دقیقه در یک جای ثابت باقی بماند و عمل بیاید. در ظرف دیگری تخم‌مرغ را بشکنید و با چنگال هم بزنید، سپس با روغن مخلوط کنید. زیتون و تمام مواد خشک (غیر از آرد) را هم به آن اضافه کرده ، مخلوط کنید.

 

۲. بعد از حدود ۳ دقیقه و عمل آمدن نسبی خمیرمایه، آن را به مخلوط روغن، تخم‌مرغ و سبزیجات خشک اضافه کنید، سپس نصف آرد را یک‌باره اضافه کرده ، شروع به هم زدن کنید. مابقی آرد را به‌تدریج به آن اضافه کنید تا جایی که یک خمیر نرم حاصل شود.

 

۳. خمیر را ۵ دقیقه ورز دهید یا اینکه ۳۰ بار آن را محکم به روی میز کارتان بکوبید، سپس خمیر را در ظرف بزرگی که کاملا اطراف آن را چرب کرده‌اید قرار دهید، روی آن را سلفون بکشید و در یک دستمال یا حوله بپیچید تا محیط گرمی برای پف کردنش فراهم شود. بعد از حدود ۴۵ دقیقه خمیر باید دو برابر شده باشد.

 

۴. حالا خمیر را روی میز کار قرار دهید. می‌توانید از این خمیر یک یا دو نان بزرگ و یا چندین نان کوچک تهیه کنید. به شکل دلخواهتان به خمیر فرم بدهید و آن را درون سینی آرد پاشی شده بگذارید تا ۳۰ دقیقه دیگر استراحت کند. روی خمیر را با دستمال مرطوب یا سلفون بپوشانید که خشک نشود. روی نان‌ها را با شیر مرطوب کنید تا خوش‌رنگ‌تر شود.

 

۵. در ۱۵ دقیقه پایانی، فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. درون آن یک سینی فر دیگر قرار دهید و روی آن آب بریزید تا محیط فر پر از بخار شود، سپس سینی نان‌ها را در طبقه وسط فر به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بپزید.