تهیه پای زردآلو

● مواد لازم برای ۱۲ نفر:
آرد گندم؛ ۲۵۰ گرم
کره؛ ۱۳۰ گرم
شیر؛ یک قاشق سوپ خوری
شکر؛ ۱۰۰ گرم
زرده تخم مرغ؛ ۲ عدد
نمک؛ نوک قاشق چای خوری
زردآلو؛ ۶۰۰ گرم
تخم مرغ؛ یک عدد (برای روی پای)
پودر قند برای تزیین
● روش پخت:
۱)رد، شکر، کره، شیر، نمک و زرده تخم مرغ را در کاسه ای بریزید و آن قدر هم بزنید تا خمیری نرم حاصل شود. سپس خمیر را با دست به شکل گلوله درآورید و میان یک تکه پلاستیک بپیچید. بعد خمیر را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند.
۲ )باقیمانده کره را در کاسه کوچکی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا آب شود. حالا قالب پای یا تارت را با کره خوب چرب کنید.
۳ )زردآلوها را شسته و پس از دو نیم کردن، هسته هایشان را خارج کنید. در این فاصله، فر اجاق گاز را روی حرارت ۲۲۵ درجه سانتی گراد (۴۴۰ درجه فارنهایت) یا شماره هفت روشن کنید تا گرم شود.
۴ )روی سطحی صاف مانند سینی یا کابینت، مقداری آرد بپاشید. ابتدا نیمی از خمیر را با استفاده از وردنه و باتوجه به ابعاد قالب به شکل گرد، باز کرده و کف قالب پهن کنید؛ سپس زردآلوهای نیمه شده را روی خمیر بچینید.
۵ )باقیمانده خمیر را نیز با همان روش قبلی بر سطح پوشیده شده از آرد باز کرده و روی زردآلوها پهن کنید. پس از آن، تخم مرغ را هم زده و سطح خمیر را با استفاده از قلم مو به تخم مرغ آغشته کنید.
۶ )با استفاده از یک چنگال روی خمیر را سوراخ سوراخ کنید. حالا قالب را به مدت ۲۵دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا پای زردآلو آماده شود. در پایان، پای را به سینی گردی منتقل کرده و روی آن را مقداری پودر قند بپاشید.