توصیه‌های طب سنتی برای فرار از سرما

: حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که آغاز فصل سرما برای‌شان برابر با چند ماه سرما و لرزش است. این افراد هرقدر هم که لباس‌های گرم بپوشند، باز هم احساس سرما دارند و بدن‌شان از سرما می‌لرزد. انگار که هیچ‌وقت گرم نخواهند شد؛ مگر اینکه هوا گرم شود. فصل سرما برای افراد اصطلاحا سرمایی سخت خواهد گذشت. اما شاید راهی غیر از بخاری، شوفاژ و… برای گرم نگه داشتن بدن وجود داشته باشد.
این راه چیزی نیست جز تغذیه؛ آن هم به سبک سنتی. بله، طب سنتی برای در امان ماندن افراد سرمایی از سرما تغذیه ویژه‌ای را پیشنهاد می‌کند. دکتر سعید صانعی، متخصص طب سنتی توصیه‌هایی دارد که می‌تواند شما را از سرما حفظ کرده و زمستان مطبوعی را برای‌تان به ارمغان بیاورد.
حریف ننه سرما شو!
چه کسانی از سرما یخ می‌زنند؟
افرادی که طبع سرد یا تنگی عروق دارند به دلیل اینکه انرژی کمتری به بافت‌های‌شان می‌رسد، در فصل سرما با وجود لباس‌های گرم، باز هم احساس سرما و لرز دارند. به علاوه افرادی که متابولیسم پایینی دارند، افراد کم‌تحرک و چاق بیشتر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.
کسانی هم که آب زیادی در بدن‌شان تجمع یافته و ورم بافت‌های بدن را تجربه می‌کنند نیز در همین دسته قرار می‌گیرند. این افراد باید در فصل سرما بیشتر غذاهایی مصرف کنند که درجه حرارت خون را بالا می‌برد و اصطلاحا خون را صفراوی می‌کند. این غذاها احساس گرمای بیشتری به افراد می‌دهد؛ غذاهای با طبع گرم از جمله این غذاها هستند.
برای گرم نگه داشتن بدن چه چیزهایی نخورید؟
برای گرم نگه داشتن بدن باید از غذاهایی که طبع سردی دارند، پرهیز کنید یا اگر تمایل دارید غذاهای با طبع سرد را هم مصرف کنید، آنها را با مصلحات شان میل کنید. ماست، دوغ، خیار، کاهو، قارچ، اسفناج، آلو و غذاهای سردمزاج مثل گوشت گوساله، مرغ، برنج سفید، آرد سفید، سیب‌زمینی و. . . می‌تواند احساس سرما را در بدن ایجاد کند.
به علاوه لازم است بدانید غذاهای چرب هم می‌توانند احساس سرما در بدن ایجادکنند. غذاهایی که بسیار چرب هستند، خون را از سمت اندام‌ها به سمت اندام‌های گوارشی کشانده و باعث احساس سرما در بدن می‌شوند. مورد بعدی میوه‌های تابستانی است که این میوه‌ها هم طبع سردی دارند و حتی اگر به صورت خشک شده مصرف شوند (مثل برگه زرآلو، آلو بخارا و. . . ) باز هم بدن را خنک می‌کنند و برای فصل سرما مناسب نیستند.
بفرمایید چای!
اگرچه نوشیدن چای گرم در فصل سرما جایگاه ویژه‌ای دارد اما از آنجا که چای طبع سردی دارد، بنابراین آن را با هل یا دارچین مصرف کنید. به علاوه می‌توانید چند نخ پرچم زعفران را با چای سیاه یا چای سبز بنوشید و از عطر و گرمای آن لذت ببرید.
سقز به جای آدامس
سقز هم از جمله گرمابخش‌های بدن است. کسانی که عادت به جویدن آدامس دارند، می‌توانند در فصل سرما آن را با سقز جایگزین کنند تا گرمای بیشتری را برای بدن‌شان تامین کنند.
آجیل بزن گرم شی!
مغزهای آجیل مثل گردو، بادام، فندق، پسته و. . . می‌توانند به تولید انرژی و گرمای بدن کمک بزرگی کنند. می‌توانید این مغزها را در طول روز به اندازه چند عدد مصرف کنید تا علاوه بر انرژی کافی در طول روز، بدن‌تان را هم گرم نگه دارید.
حریف ننه سرما شو!
صبح را با کندر آغاز کنید
کندر هم یکی از مواردی است که مصرف آن هنگام صبح می‌تواند گرمای مطبوعی برای بدن به ارمغان بیاورد. برای مصرف کندر باید به اندازه یک نخود از آن را یک‌ساعت در دهان نگه‌داشته، بمکید و سپس آن را قورت دهید.
میوه‌های گرمسیری مرهم سرما
برای آنکه بتوانید در سرمای زمستان دوام آورده و گرم باشید، میوه‌های گرمسیری مثل خرما، نارگیل، انبه، موز و. . . را نیز در برنامه غذایی زمستانی خود جای دهید.
معجون گرمابخش
انواع مغزها شامل پسته، گردو، بادام و. . . را به شکل پودر درآورید. آن را با دو قاشق عسل یا چند عدد خرما و یک عدد موز ترکیب کرده و یک لیوان شیر به آن اضافه کنید. حالا یک لیوان معجون انرژی‌زای طبیعی دارید که می‌تواند برای‌تان گرمای لذت‌بخشی را همراه داشته باشد.
اسپند را دود نکن، آن را بخور
خوردن یک قاشق چایخوری اسپند نیز نقش گرمادهی فوق‌العاده‌ای برای بدن دارد. می‌توانید اسپند پودرشده را قبل از خواب با یک لیوان آب بخورید؛ البته این مورد را نمی‌توانید هر اندازه که می‌خواهید مصرف کنید و باید اندازه را نگه دارید.
و باز هم عسل، درمان درد است. . .
همراه صبحانه خوردن عسل را فراموش نکنید. عسل یک گرمابخش فوق‌العاده است که از خواص بی نظیر آن هم می‌توانید بهره ببرید. مویز و خرما هم تاثیر گرما‌بخشی زیادی دارند.
سرما را با فلفل پشت سر بگذار
فلفل هندی و غذاهای تند هم می‌توانند به حفظ گرمای بدن در روزهای سرد کمک‌کننده باشد. این غذاها میزان صفرا را افزایش داده و خون بیشتری را به اندام‌ها می‌رسانند. به‌طور کلی می‌توانید غذاها را در فصل سرما همراه فلفل مصرف کنید.