توصیه‌‌های مفید برای پیشگیری از لخته شدن خون

هرم غذاییآیا می دانید هرم غذایی چیست؟ بدن ما برای سلامت خود احتیاج به غذاهای مختلفی دارد. میزان مصرف این موادغذایی متفاوت است. لازم است برخی بیشتر و برخی کمتر مصرف شوند. متخصصان تغذیه برای اینکه این موضوع را به بهترین شکل نمایش دهند، از هرم تغذیه استفاده می کنند. هرم غذایی به چند گروه تقسیم می شود و در هر گروه تعدادی از مواد غذایی وجود دارد. از قسمت پایین هرم به سمت بالا که می رویم از مقدار مواد غذایی کاسته می شود. به عنوان مثال برای داشتن یک تغذیه صحیح و سالم، باید از گروه نان و غلات به مقدار زیاد مصرف کنیم ( روزانه ۱۱-۶ واحد )، در حالی که روغن ها و چربی که در طبقه فوقانی هرم هستند باید به مقدار کم مصرف شوند.
البته قبلاً مطالب کامل و جامعی در مورد هرم غذایی و گروه ها و نکات مربوط به آن تهیه کرده ایم که در بخش ” اجتماعی / تغذیه / خبرها و دانستنی های تغذیه / تغذیه افراد سالم ” در همین سایت وجود دارد که با مراجعه به آن قسمت می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.
اگر فشار خون بالا یا کلسترول بالا دارید، لازم است در برنامه غذایی روزانه خود تغییراتی ایجاد کنید که برای این کار ، ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص تغذیه داشته باشید. متخصص تغذیه شما را در انتخاب غذاهای مناسب با سن خود ، تعیین انرژی مواد غذایی و تهیه برنامه غذایی راهنمایی خواهد کرد. متخصص تغذیه برنامه شما را پیگیری می کند و شما را برای ادامه رژیم تشویق خواهد کرد. در مورد نحوه مراجعه به یک متخصص تغذیه از پزشک خود سوال کنید.
رژیم غذایی برای کسانی که فشار خون بالا دارند
رژیمDASH ( کنترل فشار خون از راه تغذیه )
اگر فشارخونتان بالا یا نزدیک به حد بالاست، بایستی از یک رژیم غذایی معروف به رژیمDASH  پیروی کنید. رژیم غذاییDASH  که مخفف “Dietary Approaches to Stop Hypertension”است حاوی مقادیر زیادی مواد گیاهی ولبنیات مانند میوه ، سبزی ، غلات کامل ، حبوبات ، آجیل و سایر دانه های خوراکی و لبنیا ت کم چرب می باشد که حتی بدون کم کردن وزن ، فشار خون بالا را کاهش می دهد.
این رژیم غذایی غنی از منیزیم، پتاسیم، کلسیم، پروتئین و فیبر غذایی است. اما کلسترول و چربی آن به خصوص چربی اشباع آن کم است. در این رژیم مصرف گوشت قرمز، شیرینی جات و نوشابه های قند دار محدود است.
یک مطالعه نشان داده است که این رژیم غذایی در کنترل فشارخون موثر است. در مطالعه دیگری، بیشترین میزان کاهش فشار خون در افرادی دیده شد که علاوه بر پیروی از این رژیم ، سدیم غذایشان را بسیار محدود کرده بودند. مطالعه فوق نشان داد هر چه سدیم غذای افراد کمتر باشد، فشار خون آنها بیشتر کاهش می یابد.
رژیمDASH برای افرادی که فشار خون بالا یا نزدیک به بالا دارند تنظیم شده است، ولیکن برای سایر افراد هم قابل استفاده است. بنابراین می توانید برای همه افراد خانواده از آن استفاده کنید. اگر افرادی که فشارخون طبیعی دارند، این رژیم غذایی را اجرا کنند، خصوصا وقتی که سدیم بسیار کمی مصرف کنند، خطر ابتلا به فشار خون در آنها کم می شود.