توهم شنیداری با مصرف زیاد قهوه

تایج پژوهش محققان استرالیایی که در روزنامه Personality and Individual Differences به چاپ رسید نشان می‌دهد مصرف روزانه و مرتب ۵ فنجان قهوه‌ی کافئین دار می‌تواند احتمال بروز توهم شنیداری را افزایش دهد.
 
این محققان از ۹۲ نفر از افرادی که به طور مرتب قهوه می‌خوردند دعوت کردند تا در این پژوهش شرکت کنند. البته میزان کافئینی که این افراد مصرف می‌کردند یکسان نبوده است.
محققان کلاه کاسکتی روی سر هر یک از شرکت کننده‌ها گذاشته و از آن‌ها خواستند تا با دقت روی صداهایی که می‌شنوند تمرکز کنند.
محققان احتمال می‌دهند کافئین، اثرات استرس را در بدن تشدید می‌کند که
در این صورت بدن به طور طبیعی هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کند.
بنابراین به نظر می‌رسد کافئین میزان کورتیزول آزاد شده را افزایش می‌دهد
به این شرکت گفته شده بود که قرار است موسیقی نواخته شود و هر وقت صدای موسیقی را شنیدند زنگ بزنند. در حالی که این ادعا واقعیت نداشت و صدایی در حال پخش نبود.
محققان ملاحظه کردند افرادی که روزانه حداقل ۵ فنجان قهوه نوشیده‌اند به طور متوسط ۳ بار زنگ را به صدا در آوردند در حالی که از طرف افرادی که میزان کمی کافئین مصرف می‌کردند فقط یک‌بار زنگ به صدا در آمد.
محققان احتمال می‌دهند کافئین، اثرات استرس را در بدن تشدید می‌کند که در این صورت بدن به طور طبیعی هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد کافئین میزان کورتیزول آزاد شده را افزایش می‌دهد.