حواس تان به میزان آب بدن تان باشد

فیبرها در نگهداری آب نقش مهمی دارند بنابراین خوراکی‌های فیبردار گزینه‌های مناسبی در تعادل و تداوم رفع عطش هستند. علاوه بر میوه‌ها، سبزی‌ها هم منبع بسیار مناسب فیبر و در نتیجه آب هستند. کاهو، خیار، کرفس و سبزی خوردن چون آب را در خود نگه می‌دارند باعث استمرار و تداوم آب رسانی به بدن می‌شوند. تابستان با گرمای طاقت فرسایش، می‌تواند با تشنگی ضمیمه شود و فصلی غیرقابل تحمل را ایجاد کند.
گرمای هوا باعث از دست رفتن بیشتر آب بدن می‌شود و نیاز بدن به آن را افزایش می‌دهد. در واقع آب، نخستین ماده غذایی و سالم‌ترین نوشیدنی است که ۶۰ درصد بدن بزرگسالان و ۸۰ درصد بدن نوزادان را تشکیل می‌دهد. کارشناسان توصیه می‌کنند، آقایان روزانه بیش از ۲ لیتر و نیم و خانم‌ها ۲ لیتر آب در روز مصرف کنند. در این میان افرادی که ناراحتی کلیه، ناراحتی‌های قلبی- عروقی و فشار خون دارند باید زیرنظر پزشک آب بنوشند. درصورت حل نکردن معضل تشنگی احتمال ایجاد مشکلات فراوانی وجود دارد. اما با رعایت اقداماتی می‌توانیم تابستان بی‌عطش را سپری کنیم.
روش رفع عطش
آب به‌طور معمول از طرق تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می‌رود. در همین زمان است که یکی از معجزات خلقت روی می‌دهد و مرکز تشنگی در مغز فعال می‌شود و اعلام می‌کند که به آب نیاز دارد و ما با نوشیدن آب، نیاز فیزیولوژیک بدن را رفع می‌کنیم. نوشیدن آب کافی و فراوان بسیار اهمیت دارد. در فصول گرم سال و به ویژه تابستان که آب بیشتری از طرق مختلف از دست می‌رود، عطش و تشنگی زودتر بروز می‌یابد.
آب، تشنگی و نیاز بدن
راهکار اصلی رفع عطش در اصل نوشیدن میزان کافی آب است در کنار آب می‌توان از نوشیدنی‌هایی مانند چای کمرنگ و آبمیوه‌های متفاوت نیز برای رفع تشنگی استفاده کرد. به این نکته باید توجه کنید، برای تامین آب مورد نیاز بدن نباید از نوشیدنی‌های ناسالم استفاده کرد؛ مثلا مصرف انواع نوشابه‎های گازدار و کافئین‎دار نه تنها جایگزین مناسبی برای رفع تشنگی نیستند بلکه عوارض جسمی متعددی را در پی دارند به عنوان مثال با دخالت در سیستم گوارشی می‌توانند موجب کاهش جذب کلسیم بدن ‎شوند.
به خاطر داشته باشید، خوردن ناگهانی آب فراوان می‌تواند مشکلات گوارشی و سوء هاضمه در فرد ایجاد کند. توصیه می‌شود بدن به چنین حالتی نرسد و هر نیم تا یک ساعت باید دست کم نیم فنجان آب به بدن رساند
چای با تشنگی چه می‌کند؟
آب مایعی است که در تمام واکنش‌های بدن شرکت دارد و وجود آن برای فعل و انفعالات مختلف در بدن و در نتیجه ادامه حیات انسان الزامی است. آب مانند هوا و غذا یکی از ضروریات زندگی است. بنابراین باید همیشه و به صورت مداوم به بدن برسد و در زمان تشنگی هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین آب شود.
چای نوعی نوشیدنی است که به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان و ضد سرطان برای بدن مفید است اما هیچگاه جایگزین مناسبی برای آب نیست. چای به دلیل خاصیت مدر بودن باعث می‌شود، مقدار بیشتری از آبی که از طرق مختلف به بدن می‌رسد، دفع شود. به‌طور کلی توصیه می‌شود، افراد هنگام تشنگی درصورت دسترسی به آب از این نوشیدنی استفاده کنند.
آب، تشنگی و نیاز بدن
خوراکی‌های ضد تشنگی
فیبرها در نگهداری آب نقش مهمی دارند بنابراین خوراکی‌های فیبردار گزینه‌های مناسبی در تعادل و تداوم رفع عطش هستند. علاوه بر میوه‌ها، سبزی‌ها هم منبع بسیار مناسب فیبر و در نتیجه آب هستند. کاهو، خیار، کرفس و سبزی خوردن چون آب را در خود نگه می‌دارند باعث استمرار و تداوم آب رسانی به بدن می‌شوند. در مقابل برخی خوراکی‌ها مانند انواع شیرینی و کباب و جگر تشدید‌کننده تشنگی هستند و در فصول گرم سال که احتمال کم آبی بیشتر است باید از خوردن آنها پرهیز کرد.
حواس تان به میزان آب بدن تان باشد
آنچه مسلم است همه برای ادامه حیات و فعل و انفعالات درون بدن به آب نیاز دارند و این میزان نیاز به‌طور متوسط هشت تا ۱۰ لیوان است که در کودکان کمتر است اما در بزرگسالان تغییری نمی‌کند. حتی افراد مسن که به نسبت نیاز بدن شان به آب، کمتر احساس تشنگی می‌کنند باید حتی الامکان همین میزان آب را در طول روز مصرف کنند تا سلول‌های بدن دچار کم آبی نشوند.
دیابتی‌ها که به دلیل ماهیت بیماری‌شان با دفع ادار زیادی مواجه هستند به آب بیشتری نیاز دارند که بسته به سطح قندخون، داروهای مصرفی و نحوه کنترل بیماری باید با پزشک معالج خود درباره میزان مصرف آب مشورت کنند. همچنین سطح و نوع فعالیت افراد از نظر قرارگیری آنها در معرض گرما در تعیین میزان نیاز آنان موثر است. فراموش نکنید که افراد به‌طور معمول، آب را از طرق مختلف نظیر تعریق، ادرار، مدفوع و حتی تنفس در طول روز از دست می‌دهند بنابراین باید بسته به میزان فعالیت میزان دریافت آب را تنظیم کرد.
خاکشیر می‌تواند رفع عطش کند
به‌طور کلی دو مساله یعنی نیاز بدن به آب و احساس تشنگی مطرح است. زمانی که درباره احساس تشنگی بحث می‌شود برخی از نوشیدنی‌ها مثل شربت آبلیمو که به دلیل وجود آبلیمو در آن، باعث ترشح بزاق بیشتر می‌شوند، احساس تشنگی را زودتر برطرف می‌کنند ولی این به آن معنا نیست که نیاز بدن به آب تامین شده است. نوشیدنی‌هایی مانند خاکشیر به دلیل داشتن دانه‌های خاکشیر که آب را درون خود حبس می‌کند و چند برابر ظرفیت می‌تواند ذخیره آب داشته باشد در زمان تشنگی نوشیدنی بسیار مناسبی است.
آب، تشنگی و نیاز بدن
این دانه‌ها در دستگاه گوارش آب را در خود نگاه می‌دارند و به تدریج آن را به بدن تحویل می‌دهند و نیاز بدن را در مدت طولانی‌تر نسبت به آب تامین می‌کنند. نوشیدنی دیگری که می‌توان نام برد تخم شربتی است که عملکردی مشابه خاکشیر دارد و به دلیل نگه داشتن آب درون خود باعث می‌شود، فرد دیرتر احساس تشنگی کند اما از آن جا که این نوشیدنی‌ها با شکر مصرف می‌شوند باید در میزان استفاده از آنها احتیاط کرد چون مصرف بیش از اندازه آنها موجب اضافه وزن و چاقی می‌شود. بهتر است آنها را یا بدون شکر یا با حداقل شکر مصرف کرد.