خواص تغذیه ای چای سبز

خواص تغذیه ای چای سبز
چای سبز و چای سیاه هر دو از گیاه همیشه سبز چای تهیه می شوند و فرایند تولید آنها نیز تقریبا شبیه هم می باشد اگر برگ چای پس از چیدن بلافاصله خشک شود چای سبز تولید می شود و مرحله تخمیر در تولید چای سبز انجام نمی گیرد و همین امر باعث می گردد تا چای سبز همانند چای سیاه از رنگ مطلوبی بر خوردار نباشد ،ولی بعلت حذف مرحله تخمیر در فرایند تولید چای سبز میزان ترکیبات آنتی اکسیدان آن بیشتر از چای سیاه می باشد .اثرات آنتی اکسیدانی چای سبز مربوط به ترکیبات پلی فنلی بالاخص کاتشینها می باشند که اپی گالو کاتشین گالات EGCG یکی از فراوانترین و قویترین کاتشینهای موجود در چای سبز می باشد که خاصیت آنتی اکسیدانی آن چندین برابر بیش از ویتامینهای C,A, وEشناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد که این آنتی اکسیدان در برابر انواع سرطانها و بیماریهای قلبی و برخی بیماریهای جدی موثر می باشد.
تحقیقات نشان می دهد که مصرف چای سبز دارای خواص و اثرات تغذیه ای و بهداشتی دیگری به شرح زیر می باشد:
۱-عامل موثری در جلو گیری از بیماریهای قلبی و عروقی است.
۲-کاهش دهنده چربی،کلسترول و قند خون می باشد.
۳-افزایش دهنده متابولیسم بدن.
۴- کاهش دهنده وزن بدن.
۵- بدلیل وجود ترکیبات فلوراید در چای در جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر می باشد .
۶-محافظت از ضایعات پوستی می کند.
۷-اثرات ضد سرطانی و ضد توموری بالاخص پروستات ،سینه و پوست و…را دارد.
۸-اثرات مهار کنندگی بر روی رشد باکتریهای مولد اسهال دارد.
۹- چای سبز سبب تقویت حافظه شده و با مصرف آن عوارض فراموشی، مانند بیماری آلزایمر ،کمتر بروز می کند.
۱۰-چای سبز به عنوان یک نوشیدنی آرام بخش نیز مطرح می باشد.
موارد احتیاط:
۱- مصرف چای سبز در دوران بارداری توصیه نمی گردد. هم چنین زنان شیرده باید توجه داشته باشند مصرف چای سبز باعث اختلال در خواب کودکان شیر خوار آنها می شود.
۲-چون چای حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تانن است و تانن ها با املاح آهن ،کمپلکس سنگین و غیر قابل جذب تشکیل می دهند در صورتیکه پس از صرف غذا ،چای بخصوص با مقدار زیاد مصرف شود ،چنانچه غذای مصرفی املاح آهن داشته باشد ،آن را رسوب داده و مانع جذب آن می شود.البته اگر میزان چای مصرفی کم وبخصوص کم رنگ باشد( غلیظ نباشد) مصرف آن این تاثیر را ندارد.
۳-چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می گردد .بنابراین افرادی که چای سبز ووارفارین مصرف می نمایند می بایست خون خود را مرتبا چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.