خوراک بره پروانه ای

مواد لازم جهت تهیه خوراک بره پروانه ای با نعناع :
۱٫ ران بدون استخوان بره : ۱/۸ کیلوگرم
۲٫ سرکه بالزامیک : ۸ قاشق غذاخوری
۳٫ آب لیمو و پوست لیمو رنده شده : ۱ عدد
۴٫ روغن آفتابگردان : ۱۵۰ میلی لیتر
۵٫ نعناع تازه ، خرد شده : ۴ قاشق غذاخوری
۶٫ سیر له شده : ۲ حبه
۷٫ شکر خام : ۲ قاشق غذاخوری
۸٫ نمک : به میزان لازم
۹٫ فلفل : به میزان لازم

مواد لازم جهت تزیین :

۱٫ سبزیجات گریل شده : مقداری
۲٫ برگ های سبز سالادی یا انواع کاهو : مقداری

طرز تهیه خوراک بره پروانه ای با نعناع :
۱٫ ران بره را باز نموده و استخوان آن را خارج کرده ، طوری که شکل پروانه به خود گیرد . ۳ عدد سیخ را داخل گوشت قرار دهید تا پشت و رو نمودن آن روی باربیکیو آسان تر گردد .

۲٫ سرکه بالزامیک ، پوست و آب لیمو ، روغن ، نعناع ، سیر ، شکر و نمک و فلفل را داخل یک ظرف غیر فلزی بزرگ که توان نگه داشتن گوشت را داشته باشد بریزید و با هم مخلوط نموده .

۳٫ گوشت را داخل ظرف قرار دهید تا همه جای آن به مواد آغشته گردد . گوشت را ترجیحا تمام شب یا حداقل به مدت ۶ ساعت درا ین مواد بخوابانید تا کاملا با هم ترکیب گردند و گاهی آن را برگردانید .

۴٫ گوشت را از مواد بیرون آورید و مایه را برای مالیدن بر روی گوشت کنار بگذارید .

۵٫ توری مخصوص گریل را در فاصله حدود ۱۵ سانتیمتری ذغال قرار داده و هرطرف گوشت را به مدت ۳۰ دقیقه کباب نموده ، آن را برگردانید و مرتب مایه را بر روی گوشت بمالید .

۶٫ گوشت را بر روی تخته آشپزخانه گذاشته و سیخ ها را از آن خارج نمایید . گوشت های بره را برخلاف بافت گوشت برش داده و به همراه سبزیجات برشته و برگ های سبز سالادی سرو نمایید .

هنگامی که گوشت ران بره برای کباب کردن روی باربیکیو قرار می گیرد ، ظاهری شبیه به پروانه پیدا می کند ، به همین دلیل این غذا به خوراک بره پروانه ای با نعناع معروف است .