خوراک لوبیا چشم بلبلی هندی

مواد لازم برای ۴ نفر

۴ ق س روغن مایع مخصوص سرخ‌کردنی
۲ عدد پیاز متوسط (پوست‌کنده و ریز خرد شود)
۲۲۵ گرم سیب‌زمینی (پوست کنده و نگینی خرد شود)
۴۵۰ گرم هویج (پوست کنده و نگینی خرد شود)
۲ ساقه کرفس (خرد شود)
۲ عدد کدو (پوست کنده و درشت خرد شود)
۱ عدد فلفل دلمه‌ای ( ریز خرد شود)
۲ حبه سیر (رنده شود)
۲ ق چ پودر تخم گشنیز
۲ /۱ ق چ فلفل قرمز
۲ /۱ ق چ پودر کاری
۵ پیمانه آب مرغ
۴۰۰ گرم لوبیا چشم‌بلبلی
گشنیز تازه خردشده برای تزئین
نمک به مقدار لازم

طرز تهیه:

۱٫ لوبیا چیتی را پس از پاک‌کردن بشویید و داخل قابلمه کوچکی حاوی مقداری آب بریزید و بگذارید تا بپزد. سپس روغن را داخل تابه‌ای روی اجاق گاز داغ کنید و تمام سبزیجات خردشده جز کدو و فلفل دلمه‌ای را در آن بریزید و روی شعله ملایم بگذارید تا به مدت ۵ دقیقه تفت داده شود. در طول این مدت، مواد را هم بزنید تا نسوزد. پس از آن سیر، پودر تخم گشنیز و فلفل قرمز را به مواد اضافه کنید و بگذارید یک دقیقه دیگر نیز حرارت ببیند. مخلوط‌کردن مواد را فراموش نکنید.

۲٫ قابلمه‌ای را آماده کنید و آب مرغ را به همراه کمی نمک داخل آن بریزید و سبزیجات تفت‌داده شده را به آن اضافه کنید. شعله اجاق را زیاد کنید تا آب مرغ جوش آید، سپس شعله را کم کرده و در قابلمه را بگذارید و به مدت ۲۵ دقیقه صبر کنید تا مواد کمی پخته شوند. هرازگاهی آن را هم بزنید.

۳٫ پس از طی این مدت، لوبیا چشم بلبلی پخته‌شده و کدو و فلفل دلمه‌ای خردشده را به این مخلوط اضافه کنید و در قابلمه را بگذارید و دوباره به مدت ۱۵ دقیقه دیگر یا تا زمانی که همه سبزیجات کاملا بپزند روی شعله اجاق گاز قرار دهید.

۴٫ یک و یک چهارم پیمانه از مواد سوپ را داخل دستگاه غذاساز یا خردکن بریزید تا به‌صورت مایه‌ای خمیری‌شکل درآید. سپس این مایه خمیری را به بقیه مواد سوپ برگردانید و دوباره حرارت دهید تا از هم باز شده و در سوپ پخش شود. به این ترتیب، سوپ جاافتاده و غلیظ‌تر می‌شود. در پایان سوپ را در ظرف موردنظر بریزید و سطح آن را با کمی گشنیز خردشده تزیین کنید.