خوردن فست فود سبب کاهش نمرات علوم و ریاضی می شود

همه میدانند که خوردن فست فود در بچه ها سبب چاقی می شود و از طرفی همه دوست دارند که فرزندانی تیز هوش و موفق داشته باشند تحقیقات اخیر نشان داده است که هر چه کودکان فست فود زیادتری بخورند تست هوش آنها نتایج پایین تر می دهد و توانایی های مطالعه، علوم تجربی و ریاضیات کمتر می شود مصرف فست فود، باعث افت تحصیلی می شود.
این تحقیقات بر روی کودکان سال پنجم دبستان انجام شده است و برای کودکان کم سن تر تست های بیشتری مورد نیاز است این مطالعه روی حدود ۱۱۷۴۰ دانش آموزان انجام شده است. آنها در سواد خواندن ریاضیات و علوم در کلاس پنجم و هشتم مورد آزمایش قرار گرفتند. وقتی پرسشنامه مصرف مواد غذایی در کلاس پنجم به پایان رسید.
کمتر از یک سوم ( ۲۹ درصد ) از کودکان قبل از پاسخ دادن به پرسشنامه هیچ فست فودی در طول هفته نخوردند اما ۱۰ درصد گزارش داشتن فست فود در هر روز هفته را داشتند در حالی که ۱۰ درصد دیگر آن چهار تا شش بار فست فود در هفته خوردند. کمی بیشتر از نیمی از کودکان فست فود یک تا سه بار در هفته قبل از پر کردن پرسشنامه خورده بودند.
کودکانی که فست فود چهار تا شش بار در هفته و یا هر روز می خوردند در مقایسه با کودکان که در هفته قبل از بررسی فست فود نمی خورند نشان داد منافع قابل توجهی در هر سه عرصه فست فود پایین تر است.
با این حال، کودکانی که فقط یک تا سه بار در هفته فست فود می خوردند رشد علمی آنها در یک موضوع، ریاضی نسبت به غیره کاهش یافته بود.
ما در حال حاظر ادعا نمی کنیم که پدر و مادر ها هرگز نباید به فرزندان خود غذای فست فود بدهند اما این نتایج نشان می دهد مصرف مواد غذایی فست فود باید تا حد امکان محدود شود.
علت نمرات پایین کودکان پنجم و هشتم با مصرف فست فود مشخص نیست اما مطالعات دیگر نشان داده است که مواد غذایی سریع فاقد مواد مغذی خاص، به ویژه آهن، ( برای کمک رشد شناختی ) علاوه بر این، نشان داده شده است که رژیم غذایی مشابه پر از چربی و قند به فرآیندهای حافظه و یادگیری فوری صدمه می زند.
توجه داشته باشید که عادت های غذایی امروز کودکان، عادت ها و زندگی فردای آنها را می سازد. اگر فرزند شما به خوردن فست فود عادت کرده است، به مرور زمان این عادت او را ترک دهید. مثلاً اگر فرزند شما هفته ای ۳ بار فست فود می خورد این روند رو به هفته ای ۲ بار، سپس هفته ای ۱ بار و به همین ترتیب روند کاهش را ادامه دهید و خودتان نیز از این نوع خوراکی ها اجتناب نمایید تا فرزندان شما، عادات صحیح غذا خوردن را از سنین پایین شروع کنند.