خورشت تره فرنگی

مواد لازم برای ۶ نفر:
▪ گوشت خورشی، نیم کیلوگرم
▪ تره فرنگی، ۶ عدد متوسط
▪ جعفری، نیم کیلوگرم
▪ پیاز، یک عدد بزرگ
▪ روغن مایع، یک پیمانه
▪ آبغوره، یک پیمانه
▪ رب گوجه فرنگی، یک قاشق سوپ خوری
▪ نمک و فلفل به مقدار کافی
▪ زردچوبه، نصف قاشق چای خوری
● طرز تهیه:
۱ ) گوشت های تکه شده را شسته و داخل سبدی بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. از طرف دیگر، پیازها را نیز به صورت خلالی خرد کنید.
۲ ) قابلمه ای آماده کنید و مقداری روغن در آن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا روغن داغ شود. پس از آن، پیاز خلالی شده را در روغن بریزید تا طلایی رنگ شود، سپس زردچوبه را اضافه کرده و همراه با پیاز حرارت دهید. [آشنایی با خواص پیاز]
۳ ) حالا موقع اضافه کردن گوشت است. پس از آنکه تکه های گوشت را نیز در پیاز داغ و زردچوبه تفت دادید، حدود ۲ یا ۳ لیوان آب به مخلوط گوشت و پیاز سرخ شده اضافه کنید و در ظرف را بگذارید تا گوشت بپزد.
۴ ) در این فاصله زمانی، جعفری را پاک کرده و پس از شستن به صورت ریز خرد کنید، سپس در یک تابه مقداری روغن ریخته و پس از داغ شدن روغن، جعفری خردشده را در آن تفت دهید. پس از آن، تره فرنگی ها را شسته و ساقه را از برگ ها جدا کنید.

سپس ساقه سفیدرنگ تره فرنگی ها را به قطعات ۳ سانتی متری حلقه حلقه کنید. حالا تره فرنگی خرد شده را به جعفری تفت داده شده اضافه کرده و چند دقیقه حرارت دهید.
۵ ) پس از آن، مخلوط جعفری و تره فرنگی را به گوشت پخته اضافه کنید. از طرف دیگر رب را در کاسه فلزی کوچکی با مقداری روغن، کمی تفت داده و سپس به این مخلوط اضافه کنید.
▪ نکته: با تفت دادن رب در روغن، هم طعم خامی آن گرفته می شود و هم رنگ رب در غذا بیشتر خواهد شد.
۶ ) پس از اینکه رب را به غذا اضافه کردید، زیر شعله اجاق گاز را کم کنید و بگذارید خورش آهسته جوشیده و جا بیفتد. البته در اواخر پخت خورش، آبغوره را نیز اضافه کنید و پس از آنکه چند جوش خورد، خورش را در ظرف موردنظر کشیده و همراه برنج سرو کنید.