درمان بیماری لثه با استفاده از عصاره بلوبری در حال توسعه است

یماری لثه بیماری شایع است که در موارد شدید، نیاز به آنتی بیوتیک دارد در حال حاضر، محققان در حال توسعه یک درمان بر اساس عصاره بلوبری وحشی هستند که می تواند از تشکیل پلاک دندانی عامل بیماری های لثه جلوگیری کند. گزارشی از یک تیم در دانشگاه لاوال در کانادا، که در مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی منتشر شده است نشان می دهد.
بسیاری از مردم دارای درجاتی از التهاب لثه و یا ژنژیویت، حاصل باکتری های موجود در پلاک دندان هستند با این حال، اگر التهاب ادامه یابد، در نهایت به بیماری لثه و یا بیماری های پریودنتال منجر می شود.
اگر پلاک میکروبی به عنوان مثال، با مسواک زدن منظم و مراقبت های لثه برداشته نشود  آن را به یک تارتار بسیار سخت تر تبدیل شده که تنها یک دندانپزشک با حذف آن می تواند از روند بیماری پریودنتال جلوگیری نماید. در موارد بیماری لثه شدید، دندان پزشک ممکن است برای مبارزه با عفونت، آنتی بیوتیک نسخه نماید.
عصاره بلوبری دارای عمل ضد باکتری و ضد التهابی است
این تیم در پشت این مطالعه جدید به بررسی طیف وسیعی از ترکیبات ضد باکتری طبیعی برای مبارزه با بیماری لثه پرداختند اخیراً آنها شروع به بررسی بلوبری، برای حفاظت گیاهان در برابر برخی از بیماری پرداختند.
آنها ترکیباتی را در عصاره از بلوبری lowbush وحشی Vaccinium angustifolium Ait پیدا کردند که ممکن است یک اثر در Fusobacterium nucleatum، یک باکتری عامل بیماری های لثه نقش کلیدی ایفا کند.
تست های آزمایشگاهی نشان داد که ترکیبات در متوقف کردن باکتری در حال رشد و تشکیل بیوفیلم (پیش سازهای پلاک) موفقیت داشته است. آزمایش بر روی ماکروفاژها، سلولهای سیستم ایمنی است که نقش مهمی در التهاب بازی می کند همچنین نشان دادند که عصاره غنی از پلی فنل یک مسیر مولکولی در التهاب را مسدود می کند.
نتیجه گیری محققان:
این اقدام ضد باکتری و ضد التهابی نشان می دهد که بلوبری lowbush پلی فنول ممکن است کاندیدای امیدوار کننده برای عوامل درمانی باشد.
تیم اکنون در حال توسعه یک دستگاه خوراکی که به آرامی عصاره را پس از تمیز کردن عمیق آزاد کند و به درمان بیماری لثه کمک کند می باشند.
سلامت لثه ضعیف نیز به تعدادی از بیماری های دیگر مرتبط است. به عنوان مثال، بهبود سلامت لثه ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد بهداشت ضعیف لثه و بیماری دهان و دندان با خطر بالاتر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است.