دسر برنج شکلاتی

مواد لازم جهت تهیه دسر برنج شکلاتی :
۱٫ برنج دانه بلند سفید : ۱۰۰ گرم
۲٫ نمک : مقداری
۳٫ شیر : ۱ پیمانه
۴٫ شکر دانه ریز : ۱۰۰ گرم
۵٫ شکلات تلخ خرد شده : ۲۰۰ گرم
۶٫ کره مکعبی شده : ۵ قاشق غذاخوری
۷٫ اسانس وانیل : ۱ قاشق چای خوری
۸٫ خامه پرچرب : ۱۷۵ میلی لیتر
۹٫ خامه زده شده : جهت تزیین ( دلخواه )
۱۰٫ شکلات حلقه ای شده : جهت تزیین ( دلخواه )

طرز تهیه دسر برنج شکلاتی :
۱٫ قابلمه ای حاوی آب را به جوش آورید . نمک و برنج را در آب ریخته ، حرارت را کم نموده تا برنج به مدت ۲۰ دقیقه آهسته بجوشد تا فقط نرم گردند . آن را آبکش نموده ، شسته و دوباره آبکش نمایید .

۲٫ شکر و شیر را در قابلمه ای بزرگ و چدنی روی حرارت متوسط گرم نموده و مرتب هم بزنید تا شکر حل گردد . شکلات و کره را اضافه نموده و هم بزنید تا آب شده و یکنواخت گردند .

۳٫ برنج پخته را داخل مخلوط شیر و شکلات بریزید و حرارت را کم نموده . درب قابلمه را ببندید و حدود ۳۰ دقیقه یا تا زمانی که شیر جذب برنج شده و مخلوط غلیظ گردد روی حرارت کم بجوشانید ، گاهی آن را هم بزنید . اسانس وانیل را اضافه نموده ، هم بزنید . قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید در دمای اتاق خنک گردد .

۴٫ با همزن برقی هم بزنید تا کاملا فرم بگیرد . یک قاشق پر از خامه را برای رقیق نمودن به مخلوط اضافه نموده و هم بزنید . سپس بقیه خامه را اضافه نمایید .

۵٫ دسر برنج شکلاتی را در ظرف های شیشه ای مخصوص سرو بریزید و حدود ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد گردند . در صورت تمایل ، آن را با خامه ی فرم گرفته و شکلات حلقه ای تزیین نموده و سرد سرو نمایید .