دوره های رشد فست فودها در ایران

دوره ورود فست فود با پیتزا به ایران

در این دوره با آمدن پیتزا به درون کشور استقبال گسترده ای از این غذای دلچسب فرنگی توسط مردم ما صورت گرفت به طوریکه اکثر افراد برای سورپرایز کردن یکدیگر پیتزا می خریدند، گاها مشاهده می شد برخی از افراد که برای اولین بار پیتزا را می خواستند مصرف کنند آن را داخل نان می گذاشتند و این موضوع بسیار شایع بود.

در آن دوره معمولا پیتزا فروشی ها با یک فر صندوقی و یک یخچال ویترینی و یک فریزر صندوقی و اگر خیلی پیشرفته بودند یک دستگاه کالباس بر هم داشتند.به طور کلی در آن دوره بزرگترین مشکل تولید بود به طوری که هزینه های تولید بسیار بالا بود و اکثر سود یک فست فود بابت هزینه ها صرف می شد.به طور کلی به دلیل بالا بودن هزینه های تولید سودآوری خیلی بالا نبود.

 

دوره های رشد فست فود ها در ایران iranhfc
دوره های رشد فست فود ها در ایران

 

دوره فست فود هایی با تولید انبوه

در این دوره با پیشرفته شدن فست فودها مخصوصا در حوزه آشپزخانه که شامل فر پیتزای ریلی و سرخ کن های پیشرفته شده بودند تا حدود زیادی مشکلات تولید بر طرف شده بود.

مردم نیز ذائقه آنها تغییر کرده بود، برخی از افراد که تا چندی پیش فکر می کردند پیتزا یک پیش غذا است، دیگر فست فود را نیز به عنوان غذا پذیرفته بودند. البته وجود برنامه های نرم افزاری کمک شایان ذکری به مدیران نموده بود. در این دوره با حضور نرم افزار حسابداری باعث شده بود که صاحبان سرمایه بتوانند از مدیران و صندوقداران نیز استفاده بنمایند.

iranhfc

به طور کلی در این دوره سود فست فودها بسیار عالی بود. به طوری که گاها برخی از صاحبان سرمایه می توانستند سرمایه خود را در عرض شش ماه بتواند در بیاورند. از این دوره می توان به عنوان دوره طلایی فست فود نام برد، اگر بخواهیم به صورت ملی نگاه کنیم بی تردید فست فود باعث بالا رفتن فرهنگ اجتماعی افراد شد.

مواد اولیه ارزان، اجاره بهای ارزان، حقوق پایین پرسنل و سود سرشار.به طور کلی دوره خوبی بود.

دوره حال حاضر

در این دوره مشتریان مهمترین فاکتور موجود در فست فود شده اند. امروز سلیقه های مشتریان بسیار مهمتر از غذاهایی است که ما می توانیم با امکاناتمان در فست فودها تهیه نماییم.

امروزه ما باید با سلیقه های مشتریانمان حرکت کنیم. مشتری نقشی بسیار تعیین کننده ای پیدا کرده است. رقبا بسیار قوی شده اند، مخصوصا در شهر تهران اکثر فست فودها خوب کار می کنند. هزینه تبلیغات بسیار گران شده است البته دنیای مجازی برای کسانی که به آن اعتقاد دارند فرصت های زیادی ایجاد نموده است.

هزینه پرسنلی بالا رفته است، حقوق پرسنل و مزایای آنها بسیار بالا رفته است البته متخصصین این حوزه بیشتر شده اند. امروز شما برای پیدا کردن پیتزا پز مشکل چندانی نخواهید داشت. اجاره ها بالا رفته است به طوری که گاها برخی از فست فودها تمامی سود خود را بابت اجاره می دهند.

اجاره هایی که معمول آن ۲۵ میلیون تومان و گاها تا صد میلیون نیز می رسد. البته این شرایط اصلا خوب نیست.در این دوره فقط حرفه ای ها دوام می آورند.

گروه iranhfc  در دوره سخت حال حاضر موفق ترین فست فودها را راه اندازی نموده است

تهیه شده توسط گروه iranhfc