دکوراسیون داخلی فست فود

طراحی داخلی

در مجموع طراحی داخلی در سرتا سر جهان به عنوان یک هنر و یک صنعت جهانی شناخته شده است و به منظور بهینه سازی ( استفاده بهتر از فضا ) فضای داخلی مکانی که فعالیت روزمره ( زندگی یا کار ) در آن جا صورت میگیرد.

هدف از طراحی داخلی به منظور بهتر شدن عملکرد فیزیکی و روانی ، برای راحت سازی و آرامش در آن فضای که حضور داریم می باشد.

فضاهای رستوران و فست فود بدون انجام هیچگونه طراحی داخلی اصلا قابل استفاده نمی باشد چون اکثر مشتریان به طراحی دکوراسیون داخلی فست فود و رستوران ها دقت فراوانی می کنند و یا اگر هم قابل استفاده باشد کارایی لازم را ندارد و بدون شک مشتریان کمتری را به سوی خود جذب خواهد کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی فست فود و رستوران  بر روی مشتریان بسیار تاثیرگذار است، که این تاثیر کاملا با جذب مشتریان بیشتر قابل درک می باشد.

در واقع می توان گفت طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مولفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار و… را در بر می گیرد.

طراحی فضا

از دیدگاه بعضی افراد به نظر می رسد که فضای رستوران های سنتی،کلاسیک،مدرن و فست فودها شبیه به هم می باشد ولی در واقع اینگونه نیست و با آن که ماهیت و وظایف آنان یکسان است ولی قواعد و اصول طراحی متفاوت و  متضادی در بعضی از موارد با یکدیگر دارند.

به طوری که مثلا در فست فود ها بیشتر سعی می شود از مصالح سرد و فلزی و از رنگ ها و نورهای مستقیم و پر انرژی استفاده شود تا مشتری مجاب شود هرچه سریعتر غذای خود را میل کند و به صورت طولانی در یک مکان ننشیند ولی برعکس آن در رستوران های سنتی و کلاسیک از مصالح گرم و نیز نورهای ملایم یا نور مخفی استفاده می کنند تا باعث ایجاد حس آرامش و امنیت در مشتری گردد و در آن مکانی که نشسته است بیشتر وقت صرف کند و همین موضوع باعث می شود تا بیشتر غذا بخورد.

دکوراسیون داخلی فست فود

طی بررسی های به عمل آمده توسط بعضی از کارشناسان به این موضوع پی برده ایم که غذا و دکوراسیون در یک فست فود و رستوران خیلی بیشتر از سرویس دهی آن مکان بر روی مشتری تاثیر گذار است.

این نکته را هم فراموش کنیم که سرویس دهی و طرز برخورد با مشتری نیز همانگونه که در مقاله ی قبل گفته بوده ایم بسیار مهم و امری ضروری برای یک فست فود و رستوران می باشد .

باید خاطر نشان کرد که دکوراسیون داخلی فست فود و رستورانی که در آنجا غذا میل می کنیم بسیار می تواند بر روی درک ما از غذایی که در آن مکان سرو می شود تاثیر بگذارد. یک دکور خوب در فست فود و رستوران مزیت های دیگری هم دارد: مثلا می توان به این اشاره کرد که زمانی یک اشتباه در سرویس دهی و یا مشکلی که بصورت یکباره و سهوی اتفاق افتاده کمتر اهمیت می دهند ولی کنترل بیشتری نسبت به مشکلات دارند و در مقابل با مشکلات اساسی و اشتباهات بیش از حد در سرویس دهی نارضایتی بیشترب از خودشان نشان می دهند و شاید همین امر باعث گردد که دیبگر به آن مکان برای صرف غذا مراجعه نکنند.

عوامل مهم در یک رستوران و فست فود

۱- نور 

نورپردازی یکی از عوامل بسیار مهمی است که در طراحی دکوراسیون داخلی یک فست فود و رستوران نقش بسزایی دارد.

طبق بررسی های بعمل آمده توسط کارشناسان مشتریان برای صرف غذا در مکان های که از نور کمی برخوردارند و نورپردازی ضعیفی دارند کمتر تمایل نشان می دهند و همین امر باعث کاهش مشتری می گردد ولی در صورتی که فضایی با نورپردازی قوی و پرنور باعث جذب مشتری و افزایش فروش می گردد ، در واقع این مهمترین کاری است که یک رستوران یا فست فود برای افزایش موفقیت در کار و جذب مشتریان بیشتر باید انجام دهد.

مسلما باید بدانیم که نور باید با دکور و رنگ محیط اطراف خود و رنگ غذا هماهنگی داشته باشد.

در ضمن باید به این نکته نیز تئجه داشت که برای تامین نور سالن فست فود و رستوران باید از ترکیبی از طیف نور استفاده شود تا با محیط اطراف خود تناسب و هماهنگی داشته باشد و باعث زیبای فضای مورد نظر گردد.

راه اندازی فست فود

۲- موسیقی 

امروزه استفاده از موسیقی در فضای سالن رستوران ها و کافی شاپ مرسوم و متداول شده است.

اما باید به این نکته نیز توجه کرد که اکثرا به دلیل عدم آشنایی با موسیقی به جای آن که موسیقی در آن مکان باعث ایجاد آرامش در آن فضا گردد در واقع موجب برهم زدن آرامش و صحبت های میهمانان با یکدیگر در حین صرف غذا می گردد.

موسیقی باید بگونه ای باشد که مشتری از خوردن غذا در آن مکان لذت ببرد و آن حس مورد نظر خود را که دنبالش می گشته است را در آن فضا بدست آورد و باعث ایجاد حس آرامش در وی گردد .

برای گوش دادن به یک موسیقی ملایم در حین صرف کردن غذا در فضای یک رستوران باید به گونه ای باشد که مکالمه آرام هم بتوان داشت در واقع باید دامنه صوت موسیقی در آن فضا چیزی بین ۲۵ تا ۴۰ دسی بل (dB)  باشد.

۳- فضا 

هدف از طراحی داخلی و زیبا سازی و بازی با نور در یک فضا به منزله جذب بیشتر مشتری و ایجاد آن حسی که مشتریان به بدنبال آن هستند می باشد.

که در واقع در امتداد انجام این کارها باعث ایجاد افزایش مشتری و در امتداد آن باعث افزایش فروش  فست فود و رستوران می گردد.

انتخاب یک رنگ مناسب برای فضای داخلی ، وسایل مورد استفاده در فست فود و رستوران اهمیتی فراوانی دارد .

بطوریکه مطالعات نشان داده که اکثر جوانان به رنگ های روشن و قوی عکس العمل نشان می دهند و اینگونه رنگ ها را بیشتر برای این فضا ها می پسندند ولی بر خلاف آنان بزرگسالان بیشتر ترجیح می دهند در یک فضایی با رنگ ضعیف و در جاهایی که کمتر به چشم آید غذا میل نمایند .

مهندس عباس حسینی