راست و دروغ افسانه‌های مواد غذایی

درباره برخی مواد غذایی حرف و حدیث‌های مشهوری در میان مردم جهان وجود دارد. اما به گزارش دویچه وله از میان این افسانه‌های قدیمی کدام‌شان علمی و کدام‌شان نادرست هستند؟
راست و دروغ افسانه‌های مواد غذایی/ از خواص نوشابه تا تداخل گریپ‌فروت با داروها
چاق شدن با ماکارونی
تنها در صورتی این افسانه صحیح خواهد بود که در خوردن ماکارونی، چون خوراک‌های دیگر، زیاده‌روی شود. آنچه چاق‌کننده است سس‌ها یا لایه‌های پنیر همراه ماکارونی است که کالری بسیاری دارند.
بر طرف شدن اسهال با نوشابه گازدار
قند و کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار حتی باعث افزایش اسهال می‌‌شود. این “داروی خانگی” نامناسب را باید به خصوص در ارتباط با کودکان کنار گداشت.
تداخل گریپ فروت با داروهای مختلف
مواد تشکیل دهنده در گریپ فروت سبب می‌شوند دفع برخی داروها با تاخیر بسیاری انجام شوند. در چنین شرایطی سطح دارو در خون بیش از حد لازم افزایش می‌یابد و می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد.
آدامس‌های بدون قند کالری ندارند
جایگزین‌های قندی در همه موادغذایی هم دارای کالری اما به مقدار کمتر از مورد مشابه خود هستند. یک بسته ۱۵ گرمی شامل ۱۰ آدامس بدون قند حدود ۲۲ کیلوکالری دارد. یک بسته ۱۵ گرمی شامل ۱۰ آدامس به همراه قند اما بیش از دوبرابر، حدود ۴۵ کیلوکالری دارد.
راست و دروغ افسانه‌های مواد غذایی/ از خواص نوشابه تا تداخل گریپ‌فروت با داروها
کم‌چرب‌ها کم کالری هستند
این تصور نیز نادرست است، زیرا بسیاری از مواد کم چرب دارای قند بسیار یا دیگر کربوهیدرات‌ها هستند. این مواد در بعضی موارد حتی بیشتر از مواد چرب کالری دارند.
مرکبات معدن ویتامین سی هستند
درست است که پرتقال و لیمو دارای ویتامین C هستند، اما میزان ویتامین C در فلفل و جعفری بسیار بیشتر از این میوه‌ها است.
زنان باردار باید دو برابر غذا بخورند
نیاز به انرژی در یک زن باردار در چهارماهگی کمی بیشتر از یک زن غیرحامله یعنی حدود ۲۵۰ کیلوکالری بیشتر، در روز است. ۲۵۰ کیلوکالری حدود یک لقمه نان و پنیر است.
ویتامین هر چه بیشتر به بدن برسد بهتر است!
ین ادعا اشتباه است، زیرا دریافت بیش از حد ویتامین‌هایی چون B6 ، A D یا E از طریق مکمل‌های غذایی می‌توانند برخی عوارض جانبی ناخواسته برای بدن به وجود آورند.
اسفناج باعث قدرت می‌شود
بعضی‌ها می‌گویند اسفناج باعث قدرت می‌شود، زیرا آهن فراوانی دارد. باید گفت که آهن اسفناج به هیچ‌وجه زیاد نیست و بدن انسان می‌تواند آهن مورد نیاز خود را خیلی بهتر از منابع حیوانی تا منابع گیاهی به دست آورد؛ منابعی چون محصولات گوشتی.
راست و دروغ افسانه‌های مواد غذایی/ از خواص نوشابه تا تداخل گریپ‌فروت با داروها
هر کسی که شام بخورد چاق می‌شود
این مسئله هم به صورت کلی درست نیست. بیشتر از از موضوع زمان خوردن میزان انرژی است که به بدن می‌رسد. کسی از کالری بیش از حد مصرف خود چه با صبحانه،ناهار یا شام به بدنش می‌رساند چاق می‌شود.
اگر کسانی را دیده‌اید که با حذف شام لاغر شده‌اند به خاطر کمتر رسیدن کالری به بدنشان است اما اگر بخواهند مثلا ناهار دو برابر بخورند هیچ فایده‌ای برایشان نخواهد داشت. بهترین رژیم کنترل کالری رسیده به بدن و ورزش است.