راهنمای خرید فریزر فروشگاهی

فریزر فروشگاهی که به آن فریزر تجاری هم گفته می‌شود در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، قصابی‌ها و بسیاری از مشاغل مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این وسیله برای انجماد و نگهداری مواد غذایی که نیاز به یخ ‌زدن و دمای پایین فریزر دارند، استفاده می‌شود. برای نگهداری و انجماد مواد غذایی که نیاز به منجمد شدن دارند نمی‌توان از فریزهای معمولی و خانگی استفاده کرد. فریزر خانگی از لحاظ حد دما و فضای خود به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین فریزرهای فروشگاهی شود.

محصولات منجمد مدت‌زمان زیادی نمی‌توانند در یک فریزر خانگی سالم و تازه باقی بمانند؛ علت هم آن است که محصولات منجمد بسیار زیادی در فریزر تجاری قرار می‌گیرند. کسانی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری دارند که نیاز به نگهداری مواد غذایی منجمد دارد، مثلاً قصد راه‌اندازی یک فست‌فود و یا یک فروشگاه محصولات خوراکی، قبل از هر اقدامی باید برای خرید فریزر تجاری اقدام کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع و کاربرد فریزرهای فروشگاهی بیشتر آشنا کنیم.

راهنمای خرید فریزر فروشگاهی

مزایای فریزر فروشگاهی

دلایل زیادی وجود دارند که شما حتماً باید برای کسب‌وکار خود یک فریزر فروشگاهی تهیه کنید. در زیر مزایای استفاده از فریزر تجاری را شرح داده‌ایم.

  1. زمان نگهداری بالا

اولین مزیت یک فریزر تجاری آن است که مدت‌زمان نگهداری محصولات منجمد در آن به طرز چشمگیری نسبت به فریزرهای خانگی بیشتر است. محصولات منجمد در فروشگاه‌ها ممکن است مدت زیادی بمانند و وجود یک فریزر تجاری می‌تواند طول عمر مفید محصول را افزایش داده و از فاسد شدن آن جلوگیری کند.

  • انواع متفاوت با کارکردهای مختلف

فریزر معمولی تنها یک کارکرد دارد اما انواع مختلفی از فریزر تجاری و فروشگاهی وجود دارند که هر یک برای نوع خاصی از محصولات و درجات انجماد مختلف تولید شده‌اند. فریزرهای فروشگاهی همچنین گنجایش‌های مختلفی دارند و صاحبان کسب‌وکار باتوجه‌به نیاز خود می‌توانند هرکدام از این انواع را خریداری کنند.

  • فریزرهای تجاری برای حفظ طعم و کیفیت مواد منجمد ضروری است

برای اینکه محصول منجمد ما کیفیت خود را حفظ کند و در مدتی که در فریزر است طعم و رطوبت مناسب خود را از دست ندهد و یا حتی بیش از حد نیاز منجمد نشود و به ‌اصطلاح دچار سوختگی در انجماد نشود، لازم است یک فریزر فروشگاهی باکیفیت برای محصولات خود جست‌وجو و خریداری کنید.

  • ظرفیت فریزر تجاری بسیار بالاست

در مقایسه با فریزر خانگی این فریزرها ظرفیت بسیار مناسب و بالایی برای نگهداری مقدار زیادی از محصولات غذایی و منجمد دارند. می‌توان در انبار مواد غذایی و یا سردخانه نگهداری محصولات منجمد از انواع فریزرهای فروشگاهی برای نگهداری طولانی‌مدت مواد غذایی استفاده کرد.

فریزرهای تجاری برای حفظ طعم و کیفیت مواد منجمد ضروری است

انواع فریزر تجاری

راهنمای خرید فریزر فروشگاهی

همان‌طور که گفتیم فریزرهای تجاری انواع مختلفی دارند و از نظر میزان انجماد و شکل ظاهری به چند دسته تقسیم می‌شوند. در زیر انواع فریزرهای تجاری فروشگاهی را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. فریزر پیشخوان

فریزر پیشخوان که از جنس استیل ضدزنگ ساخته شده است دارای یک پیشخوان و درب‌هایی در زیر پیشخوان برای خنک نگه‌ داشتن مواد غذایی است. این فریزر ممکن است تک درب، دو درب و یا سه درب ساخته شود که بسته به میزان نیاز می‌توان هریک را خریداری کرد. دسترسی در این دسته فریزرها بسیار خوب و بالاست و سینی‌ها را به ‌راحتی می‌توان داخل آن جابه‌جا کرد. در برخی مدل‌های فریزر پیشخوان قفسه‌های قابل تنظیم وجود دارد که امکان قرار دادن ظروف در ابعاد مختلف را فراهم کرده است.

پایه‌های این فریزر چرخان هستند و به ‌راحتی می‌توان آن را به جاهای مختلف حرکت داد. ضمناً پایه‌ها کاملاً مستحکم و مقاوم ساخته شده‌اند و می‌توان بر روی پیشخوان آن انواع دستگاه‌ها مثل ماکروویو، ماکروفر، بستنی‌ساز، چرخ‌کن و… را قرار داد.

  • فریزرهای پایین

فریزر پایین امکان انجماد مواد غذایی که نیاز به یخ‌ زدن دارند را فراهم کرده است. فریزر پایین اغلب تا زانو ارتفاع دارد اما در بعضی مدل‌ها پایه‌ای طراحی شده است که می‌توان از طریق آن ارتفاع را بنا به نیاز تغییر داد. این فریزر فروشگاهی پایه‌های محکمی دارد و می‌توان بر روی آن، وسایل سنگین‌وزن مانند اجاق‌های همرفت را قرار داد.

فریزر پایین را می‌توان بر روی حالت یخچال برای خنک ‌کردن و فریزر برای انجماد تنظیم و با توجه ‌به نیاز از آن استفاده کرد. همچنین کشوهای این فریزر قابل تنظیم و روان طراحی شده‌اند و دسترسی به مواد غذایی در آن بسیار ساده است.

فریزرهای پایین

راهنمای خرید فریزر فروشگاهی

  • فریزر صندوق‌دار

فریزهای تجاری صندوق‌دار تقریباً مشابه فریزر خانگی کار می‌کنند. البته قطعات آن‌ها بسیار قوی‌تر و مستحکم‌تر هستند. این فریزرها برای انبارها و یا زیرزمین‌ها گزینه خوبی هستند. می‌توان برای نگهداری عمده بستنی یا پای در انبارها از آن استفاده کرد. این فریزر نسبت به فریزر پیشخوان از لحاظ امکان دسترسی راحت به مواد غذایی کمی سخت‌تر عمل می‌کند. درب‌های این فریزر از جنس فولاد ضدزنگ هستند.

از ویژگی‌های مثبت فریزر صندوق‌دار آن است که درب آن‌ها از سمت بالا باز می‌شود و این ویژگی از خروج زیادی هوای سرد فریزر جلوگیری می‌کند. ظرفیت فریزر صندوقی نسبتاً زیاد است اما در این فریزر امکان دسترسی به موادی که در کف فریزر جا داده شده‌اند، کمی دشوار است؛ به ‌ویژه برای افراد کوتاه قد یا کسانی که با ویلچر هستند.

  • فریزر نمایشگردار

این فریزرها ایستاده هستند. معمولاً از آن برای قرار دادن مواد غذایی که امکان عمودی گذاشتن آن‌ها وجود ندارد استفاده می‌شود. این فریزر فروشگاهی دارای یک نمایشگر ال‌ای‌دی است و معمولاً بر روی آن می‌توان درجه دمای فریزر را مشاهده و تنظیم کرد.

فریزرهای نمایشگردار در فروشگاه‌های محصولات غذایی و بعضی از فست فودها و رستوران ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. باز کردن درب آن‌ها از بغل و دسترسی به مواد غذایی داخل آن نیز ساده است. فریزر نمایشگردار یک نوع جدید فریزر تجاری است. در صورتی که از میزان دمای آن مطمئن نبودید می‌توانید از طریق نمایشگر آن را چک و اصلاح کنید.

فریزر نمایشگردار

جمع‌بندی پایانی

یکی از اساسی‌ترین لوازم برای شروع کسب‌وکارهایی که با محصولات غذایی و منجمد سروکار دارند، فریزرهای تجاری و فروشگاهی هستند. به ‌طور قطع نمی‌توان برای چنین کسب‌وکاری از فریزر خانگی استفاده کرد. فریزر فروشگاهی انواع مختلفی دارد و می‌توان برای کسب‌وکار خود و نوع استفاده‌ای که از فریزر تجاری دارید، هر کدام را انتخاب کنید.