رژیم غذایی سرماخوردگی و آنفولانزا:

نفولانزا یک عفونت تنفسی مسری است که در اثر یک ویروس ایجاد می شود. از زمان ورود ویروس به بدن تا علائم بالینی ۲۴-۴۸ ساعت طول می کشد. سه نوع ویروس آنفولانزا داریم A B C اما این ویروس ها توانایی جهش به انواع مختلف را دارند. شیوع این بیماری در فصل زمستان می باشد. این بیماری در تمام سنین به جز شیرخوارگی رخ می دهد.
علائم بالینی شامل تب و لرز، درد های عضلانی ( درد کمر)، سرفه با خلط یا بدون خلط، گلودرد، خشونت صدا، آبریزش بینی، سردردوخستگی.
عوامل افزایش دهنده خطر آنفولانزا: ۱- استرس ۲- خستگی شدید ۳- تغذیه نامناسب ۴- وجود بیماری اخیر که موجب کاهش مقاومت بدن شده باشد. ۵- بیماریهای مزمن خصوصا بیماریهای قلبی یا ریوی ۵- حاملگی ( سه ماهه سوم ) ۶ – افرادی که در یک محیط نیمه بسته زندگی می کنند. ۷- سرکوب بیماری ناشی از دارو یا بیماری ۸- مکان های شلوغ به هنگام بروز همه گیری
پیشگیری ازآنفولانزا: افراد بالای ۶۵ سال و بیماران قلبی ریوی سالانه واکسن آنفولانزا را بزنند. ۲- از تماس با افرادی که دچارعفونت دستگاه تنفسی هستند خودداری نمایید. ۴- در موارد پیشگیری می توان از داروی آمانتادین در افرادی که واکسن دریافت نکرده اند استفاده کرد.
درمان آنفولانزا
در صورتی که هیچ عارضه ای رخ ندهد در عرض ۶- ۷ روز بهبود خود به خودی داریم اگر عارضه رخ دهد درمان با آنتی بیوتیک ضروری و بیماری ۳-۶ هفته طول می کشد. ۱- برای تخفیف گرفتگی بینی آب گرم یا سرد، چای غلیظ یا آب نمک قرقره کنید. ۲- رطوبت هوا را با یک دستگاه بخور گرم در منزل افزایش دهید. تا ترشحات ریه رقیق شود. و راحت تر تخلیه شود. درون دستگاه بخور دارو نریزید. زیرا هیچ کمکی نمی کند. به مدت ده دقیقه سر را بر روی بخارات در حال جوشیدن بگیرید بهتراست دستمال یا حوله ای را روی سر بگذارید. و این کار را سه بار در روزانجام دهید. ۳- دستان خود را مرتب بشوید.۴- روی عضلاتی که درد دارند کمپرس گرم یا یک صفحه گرم قراردهید. ۵- آسپیرین نخورید. ولی ازاستامینوفن و شربت های ضد سرفه و یا ضد احتقان بینی استفاده نمایید. با دستور پزشک می توان از یک دوره داروی ضد ویروس نیز استفاده کرد ۶- بهترین درمان برای آنفولانزا استراحت است. استراحت کمک می کند تا بدن با ویروس مبارزه نماید. سیستم ایمنی بدن نیز برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد.۷- دراین شرایط ( افزایش تب یا سرفه، گوش درد، وجود خون درخلط، تنگی نفس یا درد قفسه سینه، ترشحات غلیظ از بینی سینه یا گوش، درد یا سفتی گردن، درد سینوس ( پیشانی یا گونه ها ) حتما به پزشک مراجعه نمایید.
رژیم غذایی در آنفولانزا و سرما خوردگی:روزانه حد اقل ۸ لیوان آب بنوشید ( مخصوصا اگر تب بالا دارید) نوشیدن مایعات مثل آب میوه، چای و نوشیدنی های غیر گازدار نیز به رقیق شدن مایعات کمک می نماید. معمولا اشتها کم می شود ابتدا به مایعات اشتها پیدا می کنید و سپس پس ازمدتی به وعده های غذایی کوچک حاوی مواد نشاسته ای بدون ادویه ( نان سوخاری، برنج، پوره، غلات پخته، شده، سیب زمینی پخته ) اشتها پیدا می کنید نوشیدن مایعات داغ در بهبود بیماری و تخلیه ترشحات بسیار موثر است. قرقره کردن آب نمک ولرم و منابع حاوی ویتامینc ( پرتغال، انواع توت، توت فرنگی، لیموی شیرین ) به کاهش بروز شدت و طول مدت بیماری کمک می نماید. درطول آنفولانزا مواد مقوی ومغذی مثل سوپ ها و آش ها را جایگزین وعده اصلی کنید به جای مصرف غذا های آماده و کنسرو شده از میوه و سبزیجات تازه، گوشت، ماهی، غلات، مغز ها و دانه ها استفاده کنید. سیر ( دارای آهن، روی ) فلفل قرمز و سوپ مرغ دردرمان سرماخوردگی موثر است مواد غذایی غنی از روی ( گوشت قرمز، لوبیای سویا، عذاهای دریایی، حبوبات، نخود فرنگی ) و یا کپسول روی در سرما خوردگی و تقویت سیستم ایمنی موثراست ماهی قباد، قزل آلا، ساردین و ماهی روغنی دارای اسید چرب امگا ۳ دانه کنجد، تخمه کدو حلوایی، آفتاب گردان منابع غنی از امگا ۶ است این اسید های چرب در مبارزه با سرما خوردگی به سلولهای دستگاه تنفسی کمک می کند.
توجه: تعدادی از بیمارانیکه به مطب مراجعه می کردند و علائم سرماخوردگی داشتند به آنها توصیه شد که از سیر استفاده کنند. آنهایی که در ابتدای بیماری بودند و روز اول سرماخوردگی و آبریزش بینی داشتند با خوردن سیر سرماخوردگی آنها متوقف شد. لذا توصیه می شود با شروع علائم سرماخوردگی همراه غذا از چند عدد سیر استفاده کنید. سیر همچنین در بیماران آلرژیک باعث بهبود علائم آلرژی می شود.