رژیم غذایی ضد استروژن برای مردان

ستوسترون یک هورمون است که توسط بدن تولید شده است در مردان، هورمون تستوسترون بیشتر در بیضه ها تولید شده و مسئول تحریک تولید اسپرم و میل جنسی است در دوران بلوغ، تستوسترون به ساخت عضلات انسان، عمیق تر شدن صدا و افزایش اندازه آلت تناسلی و بیضه ها کمک می کند در دوران بلوغ، عضلات و استخوان انسان را قوی نگه می دارد و منافعی در حفظ رابطه جنسی دارد. کاهش تدریجی هورمون تستوسترون در اغلب مردان پس از ۳۰ سال سن، شروع می شود
کاهش میل جنسی گاهی اوقات همراه با کاهش تستوسترون است هنگامی که تولید تستوسترون به شدت افت و یا متوقف شود طیف وسیعی از نشانه ها و عوارض می تواند رخ دهد نشانه های کاهش تستوسترون، اغلب با علائم پیری اشتباه می شود. آزمایش خونی خاص برای تعیین سطح تستوسترون در مردان مفید است. سطح تستوسترون زیر۳۰۰  نانوگرم در هر دسی لیتر پایین تشخیص داده می شود.
مردان و تستوسترون پایین
سبزیجات کلم
قارچ
انگور قرمز
دانه ها
چای سبز
انار
خطرات رژیم ضد استروژنی مردان
مردان و تستوسترون پایین
با افزایش سن، تستوسترون پایین یک مسئله نسبتا شایع برای مردان است مردانی که در حال تجربه تستوسترون پایین هستند اغلب سطح بالایی از هورمون استروژن دارند یکی از راه های بالقوه برای اصلاح این مشکل رژیم غذایی ضد استروژن است که می تواند یک مکمل طبیعی برای تستوسترون پایین باشد.
با توجه به مجله دارویی مواد غذایی، مواد غذایی مسدودکننده استروژن که حاوی فیتوکمیکال ها هستند می تواند به کاهش سطح استروژن در جریان خون کمک کند استروژن بالا نه تنها سطح تستوسترون را کاهش می دهد بلکه می تواند هر دو مردان و زنان را در معرض خطر انواع خاصی از سرطان ها و بیماری های قلبی قرار دهد.
سبزیجات کلم
یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از استروژن خوردن کلم ها است این نوع از مواد غذایی دارای سطح بالایی از ترکیبات شیمیایی گیاهی برای جلوگیری از تولید استروژن است کلم ها را می توان پخته و مصرف کرد برخی از آنها، از جمله کلم بروکلی و گل کلم را با طعم خوب خام می خورند.
کلمها عبارتند از:
کلم بروکلی
گل کلم
کلم
کلم بروکسل
چوی بوک
کلم پیچ
خربزه
شلغم
کلم روتاباگاس
قارچ
انواع قارچ ( shiitake ،portabello ،crimini ، baby button  ) برای کاهش استروژن در بدن موثر است آنها از تولید آنزیمی به نام آروماتاز جلوگیری می کنند آروماتاز مسئول تبدیل هورمون استروژن به آندروژن است ترکیب این مواد غذایی به جلوگیری از تولید استروژن کمک می کند .
قارچ خام را می توان علاوه بر استفاده در سالاد با پیاز و سایر مواد غذایی طعم دهنده سرخ کرد قارچ را باید فروشنده انتخاب کند زیرا قارچ وحشی ممکن است سمی باشد قارچ های آلی انتخاب خوبی هستند زیرا آنها بدون آفت کش ها می باشند.
انگور قرمز
یکی دیگر از مواد غذایی مسدود کننده استروژن انگور قرمز است پوست آن حاوی ماده شیمیایی به نام رسوراترول و دانه حاوی یک ماده شیمیایی به نام پروآنتوسیانین است که هر دو این مواد شیمیایی برای جلوگیری از تولید استروژن کار می کنند.
دانه ها
انواع خاصی از دانه ها مانند چیا، کتان و کنجد چیزی به نام پلی فنول دارند پلی فنول ها در گیاهان یافت و به منظور کاهش سطح استروژن در جریان خون کار می کند بنا به اطلاعات از دانشگاه ایالتی اورگان، بذر کتان حاوی بیشترین میزان پلی فنول است.
چیا، کتان و دانه های کنجد در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی موجود می باشد و می توانند در تمام انواع پخت و پز استفاده شوند
غلات کامل حاوی پلی فنل های ضد استروژن است دانه های کامل در شکل های مختلف، از جمله نان، ماکارونی، غلات و حبوبات خورده می شوند دانه های کامل عبارتند از:
گندم  سیاه
ذرت
برنج سفید
ارزن
چای سبز
در حال حاضر چای سبز یک منبع بزرگ برای مواد شیمیایی گیاهی است با توجه به انتشارات سلامت دانشگاه هاروارد، چای سبز سبب کاهش استروژن، پیشگیری از سرطان، کاهش کلسترول و کاهش فشار خون می شود.
چای سبز را می توان با طعم دهنده هایی مانند نعناع، لیمو، جینسنگ و زنجبیل و مواد مغذی ترکیب کرد این  برای هر دو طبع سرد و گرم نیروبخش است.
انار
انار به طور گسترده ای دارای خواص ضد استروژن و همچنین فضائل آنتی اکسیدانی دارد اگر هدف شما درمان تستوسترون پایین است کاهش سطح استروژن می تواند مفید باشد.
خطرات رژیم ضد استروژنی مردان
رژیم ضد استروژنی مردان ممکن است سبب اختلال پروستات و کاهش تعداد اسپرم شود .
علائم و نشانه ها برای عدم تعادل استروژن به طور کلی شامل:
ناتوانی در از دست دادن چربی شکم.
میل جنسی کاهش می یابد.
خستگی مزمن.
کاهش در توانایی تحمل استرس.
توجه: مواد شیمیایی دارای استروژن ممکن است در غذاهایی مانند ( گوشت، آبجو، میوه و سبزیجات تحت درمان با آفت کش ها، فراورده های سویا و شیرین کننده های مصنوعی ) یافت شود.