رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای یک برنامه غذایی قلب سالم است یک رویکرد کلی در رژیم غذایی و شیوه زندگی و همچنان یکی از بهترین نسخه ها برای یک زندگی سالم طولانی مدت است. برنامه مدیترانه ای قلب سالم یک برنامه غذایی سالم بر اساس غذاهای معمولی و دستور العمل های به سبک پخت و پز مدیترانه ای است. اگر شما به دنبال یک برنامه غذایی قلب سالم باشید رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است برای شما مناسب باشد
رژیم غذایی مدیترانه ای شامل اصول اولیه تغذیه سالم است بیشتر رژیم های غذایی سالم مدیترانه ای شامل میوه ها، سبزیجات، ماهی و غلات کامل و محدود کردن چربی های ناسالم  است.
مزایای رژیم غذایی مدیترانه ای
مولفه های کلیدی رژیم غذایی مدیترانه ای
مزایای رژیم غذایی مدیترانه ای
تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای سنتی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. در واقع، تجزیه و تحلیل بیش از ۱٫۵ میلیون بزرگسال سالم نشان داد که پس از یک رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی، سرطان و همچنین با کاهش بروز بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر مرتبط است. رژیم غذایی مدیترانه ای به عنوان یک برنامه غذایی است که می تواند به ارتقاء سطح سلامت و پیشگیری از بیماری ها کمک کند.
مولفه های کلیدی رژیم غذایی مدیترانه ای
خوردن غذاهای گیاهی در درجه اول مبتنی بر، میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل است.
به جای کره از چربی های سالم مانند روغن زیتون استفاده می شود.
به جای نمک با استفاده از گیاهان و ادویه جات به مواد غذایی عطر و طعم می دهند.
گوشت قرمز به کمتر از چند بار در ماه محدود می شود.
حداقل دو بار در هفته ماهی و مرغ می خورند.
این رژیم غذایی اهمیت فعالیت فیزیکی و لذت بردن از غذا با خانواده و دوستان را به رسمیت می شناسد.
بر روی میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها تمرکز دارد.
رژیم غذایی مدیترانه ای به طور سنتی شامل میوه ها، سبزیجات و غلات است به عنوان مثال، ساکنان یونان به طور متوسط شش وعده یا بیشتر در روز از میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان می خورند .
غلات در منطقه دریای مدیترانه به طور معمول دانه کامل است و معمولا حاوی تعداد کمی از چربی های ترانس ناسالم می باشد و نان بخش مهمی از رژیم غذایی است با این حال، در سراسر منطقه مدیترانه، نان ساده و یا غوطه ور در روغن زیتون خورده می شود و با کره یا مارگارین، که حاوی چربی های اشباع و ترانس هستند خورده نمی شود.
آجیل بخش دیگری از رژیم غذایی مدیترانه ای سالم است آجیل چربی بسیار بالایی دارند ولی دارای بسیاری از چربی های سالم است از آنجا که آجیل حاوی کالری بالایی است به طور کلی نباید بیش تر از تعداد انگشت شمار، در یک روز خورده شود آجیل نباید در مقادیر زیاد خورده شود برای داشتن بهترین تغذیه، از  خوردن آجیل قندی و یا با عسل بو داده و یا به شدت شور اجتناب کنید.