سانتی چیکن

● مواد لازم
▪ مرغ: ۸ تکه
▪ عسل: ۲ قاشق بزرگ غذاخوری
▪ سیر: یک حبه
▪ زردچوبه: به میزان لازم

 

● سس خوراک
▪ فلفل چیلی: ۲ عدد
▪ سیر: ۴ عدد
▪ آبلیمو: به میزان لازم
▪ شیر نارگیل: ۴۰۰ میلی لیتر
▪ عصاره گوشت مرغ: ۳۰۰ میلی لیتر
▪ روغن کنجد: به میزان لازم
▪ پیاز: ۲عدد
▪ نخودفرنگی آب پز: ۲۰۰ گرم
▪ نمک و فلفل: به میزان لازم
▪ زردچوبه: به میزان لازم

● طرز تهیه:
ران مرغ را درون ماهی تابه قرار دهید و روغن زیتون را روی آن بریزید. مقداری نمک و فلفل به آن اضافه کنید و بگذارید تا کمی ران ها سرخ شوند. ران ها را مرتب برگردانید تا نسوزد. ۱۲ تا ۱۸ دقیقه برای پخت مرغ کافی است یا تا زمانی که حس کنید به خوبی پخته شده اند. البته پخت مرغ بستگی به خود مرغ و طریقه پخت آن دارد. مقدار کمی آب را به مرغ اضافه کنید. به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید که بخار پز شود زیر گاز را کم کرده تا کم کم ران ها پخته شوند.
مقداری سیر در ماهی تابه رنده کنید تا بوی پر مرغ را بگیرد. هنگامی که آب درون ماهی تابه تبخیر شد به آن روغن کنجد اضافه کنید و بگذارید تا طلایی شود. مرغ را در روغن کنجد بچرخانید و بعد درون ظرفی قرار داده و زیر گاز را خاموش کنید، سس خوراک را درست کنید. ماهی تابه را روی حرارت کم گاز گذاشته و پیاز را خرد کنید. مقداری روغن زیتون برای سرخ کردن پیاز درون ماهی تابه بریزید. نمک و کمی سیر را به پیازها اضافه کرده و به هم بزنید. کمی زرچوبه و عصاره آب مرغ را به مواد اضافه کنید. نخودفرنگی را در یک قابلمه کوچک که با آب جوش پر شده است روی حرارت گاز قرار داده تا کاملا گرم شوند.
روغن کنجد را به ماهی تابه اضافه کنید. فلفل چیلی ها را خرد کرده و با آبلیموی تازه درون مواد بریزید، مخلوط کنید و اگر لازم بود کمی دیگر فلفل سیاه اضافه کنید. البته می توانید از فلفل دلمه ای نیز استفاده کنید. نخودفرنگی ها را آب کش کرده و درون مواد بریزید. در آخر حرارت را کم کرده و شیر نارگیل را اضافه کنید. سس خوراک آماده است آن را به مرغ اضافه کنید. در انتها عسل رقیق شده را در آخر روی مرغ بریزید.