سعی نکنید در بارداری کاهش وزن داشته باشید

شاید علاوه بر داشتن یک کودک در خارج وزن نرمال، افزایش وزن بزرگترین اثر جانبی باردار شدن است اما اگر بارداری شما با اضافه وزن شروع شود و به سادگی با داشتن فرزند، اضافه وزن پیدا کنید بارداری هرگز زمان مناسب برای کاهش وزن نیست. از دست دادن وزن در حال بارداری به طور کلی توسط متخصصان پزشکی توصیه نمی شود حتی زنان چاق و دارای اضافه وزن تقریباً همیشه توصیه برای به دست آوردن وزن در دوران بارداری می شوند.
هنگامی که یک کودک را حمل می کنید بدن شما در حال رشد و تغذیه زندگی دیگری است. بنابراین، هنگامی که شما موفق به دریافت کالری و مواد مغذی به اندازه کافی نباشید کودک شما در معرض خطر است.
دکتر Soha Elgharib، در مرکز پزشکی در لس آنجلس توضیح می دهد مقدار وزن کسب شده در طول بارداری می تواند سلامت فوری و آینده یک زن و نوزاد شما را تحت تاثیر قرار دهد.
در حالی که شواهد، از ارتباط بین افزایش وزن بارداری بیش از حد و افزایش وزن هنگام تولد و احتباس وزن پس از زایمان پشتیبانی می کند همچنین شواهد از ارتباط بین افزایش وزن ناکافی و کاهش وزن هنگام تولد پشتیبانی می کند.
به عبارت دیگر، اگر شما نتوانید مقدار وزن مناسب دوران بارداری را به دست آورید کودک شما می تواند کم وزن به دنیا آید.
افزایش وزن عادی در بارداری چقدر است؟
با توجه به نظر کنگره آمریکا از متخصصان زنان و زایمان ( ACOG )، برای یک زن یک شاخص توده بدن بین ۱۸٫۵ و ۲۴٫۹ در شروع بارداری و به دست آوردن بین ۲۵ و ۳۵ پوند ( ۱۱٫۴ – ۱۵٫۸ کیلوگرم ) در طول این دوره ایده آل است.
اگر شما در شروع بارداری کم وزن هستید ACOG توصیه به افزایش وزن تا ۴۰ پوند ( ۱۸ کیلوگرم ) دارد. زنانی که دارای اضافه وزن در شروع بارداری با BMI بین ۲۵ و ۲۹٫۹ هستند فقط باید ۱۵ – ۲۶ پوند ( ۶٫۸ – ۱۱٫۸ کیلوگرم ) وزن اضافه به دست آورند.
فقط یک بخش کوچک از اضافه وزن در دوران بارداری به وزن جنین نسبت داده می شود. بخش عمده ای از افزایش وزن شامل وزن مایعات اضافی از قبیل افزایش ( حجم خون، ذخایر چربی و مایع آمنیوتیک ) می باشد که از کودک محافظت می کند.
با این حال، چیزهایی وجود دارد که شما باید برای جلوگیری از به دست آوردن وزن های غیرضروری در دوران بارداری انجام دهید. کارهایی که شما باید انجام دهید عبارتند از:
شما هرگز نباید در حالی که باردار هستید برای از دست دادن وزن تلاش کنید مگر اینکه دکتر شما به طور خاص به شما توصیه کند در واقع توصیه می شود که تمام زنان در دوران بارداری افزایش وزن داشته باشند.
زنان چاق باید بین ۱۱ و ۲۰ پوند (۵ و ۹ کیلوگرم ) اضافه وزن به دست آورید.
زنان دارای اضافه وزن باید بین ۱۵ و ۲۵ پوند ( ۷ و ۱۱ کیلوگرم ) اضافه وزن به دست آورید.
زنان با وزن طبیعی باید بین ۲۵ و ۳۵ پوند (۱۱ و ۱۶ کیلوگرم ) اضافه وزن به دست آورید.
زنان کمبود وزن باید بین ۲۸ و ۴۰ پوند (۱۳ و ۱۸ کیلوگرم) اضافه وزن به دست آورید.
رژیم غذایی در دوران بارداری نوزاد را از کالری مورد نیاز، ویتامین ها و مواد معدنی محروم می کند.
بسیاری از زنان حملات تهوع و استفراغ را در بیماری صبحگاهی تجربه می کنند این حالت تهوع در سه ماهه اول قویتر است و ممکن است خوردن وعده های غذایی طبیعی در طول این زمان مشکل باشد. لذا نگران کاهش وزن جزئی نباشید به خصوص اگر شما اضافه وزن دارید کودک شما می تواند کالری را از ذخیره اضافی کالری در بافت های چربی شما دریافت کند.
اگر شما احساس می کنید که یک نگرانی مشروع در مورد وزن خود دارید با دکتر خود یا متخصص تغذیه صحبت نمایید پزشک شما یا یک متخصص تغذیه در مورد نحوه مدیریت وزن شما در دوران بارداری که برای هر دو شما و کودک سالم باشد صحبت می کند.