سویا برای ریه ها نیز مفید است

پژوهشگران با بررسی نتایج یک تحقیق جدید تاکید کردند: مصرف مواد غذایی حاوی سویا خطر ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی را کاهش می‌دهد.
 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران استرالیایی در یک مطالعه جدید دریافته‌اند: افرادی که محصولات غذایی حاوی سویا مصرف می‌کنند، عملکرد ریوی بهتری دارند و خطر بروز بیماری مزمن انسداد ریوی در آنها بسیار کمتر است.
 
دکتر فومی هیرایاما و اندری لی از دانشگاه فناوری کیورتین در استرالیا به همراه یک تیم پژوهشی از پزشکان متخصص امراض ریوی این تحقیق را انجام داده‌اند. آنها از ۳۰۰ بیمار مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی در شش بیمارستان ژاپنی و ۳۴۰ نفر در گروه کنترل و در رده سنی مشابه از همان نواحی نظرسنجی کردند.
 
پژوهشگران درباره مقدار مصرف سویا در این افراد اطلاعاتی به دست آوردند. دکتر هیرایاما در بیانیه‌ای اعلام کرد: مصرف سویا باعث بهبود عملکرد ریه‌ها می‌شود.
وی تصریح کرد: سویا حاوی فلاوونوئیدهایی است که به عنوان یک ماده ضد التهابی در ریه عمل می‌کند و می‌تواند در افراد سیگاری از ریه‌ها در برابر تاثیرات سرطان زایی تنباکو محافظت کند.
 
با این حال پژوهشگران تاکید کردند باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا مکانیسم بیولوژیک این تاثیر شناسایی شود.
 
گفتنی است، سویا یکی از ترکیبات موجود در بسیاری از مواد غذایی ژاپنی ها است و تا کنون فواید بسیاری از مصرف این ماده خوراکی شناخته شده است.
* مطالب مرتبط :
مواد غذایی که از سویا به دست می آیند
سویا از تعریق شبانه در خانم ها جلوگیری می‌کند
فواید سویا برای بدن
فواید سویا برای بیماری های مختلف
نقش سویا در کاهش عوارض دوران یائسگی
سویا و کاهش پوکی استخوان
تهیه شیر و پنیر از سویا
مردم به تاثیر سویا شک دارند!