شبه پیتزای مدیترانه‌ای + بادمجان

مواد لازم برای ۲ نفر

۱ عدد بادمجان متوسط
۱ عدد تخم‌مرغ
۱ پیمانه آرد سفید گندم
۴ /۱ ۱ پیمانه شیر
۲ ق چ پودر آویشن یا ارگانو
۱ عدد پیاز قرمز متوسط
۲ عدد کدوی سبز درشت
۲ عدد فلفل دلمه‌ای (رنگی باشد بهتر است)
۴ تا ۵ ق س روغن مایع آفتابگردان
۲ ق س پنیر پارمسان رنده شده
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
۲ شاخه مرزه برای تزیین روی غذا

طرز تهیه:

۱٫ بادمجان را پوست کنده و پس از نصف کردن، به صورت طولی برش دهید. سپس آنها را بشویید و در سبدی بریزید تا آب اضافی شان گرفته شود. حالا مقداری نمک روی بادمجان‌ها بپاشید؛ به این صورت هم تلخی احتمالی بادمجان از بین می‌رود و هم به روغن کمتری برای سرخ کردن آن نیاز است. پس از گذشت ۱۰دقیقه، قطعات بادمجان را دوباره آبکشی کرده و با دستمال کاغذی حوله‌ای خشک کنید.

۲٫ یک کاسه بلوری‌ آماده کنید و تخم‌‌مرغ را در آن بشکنید و هم بزنید؛ سپس آرد را کم‌کم به تخم‌مرغ اضافه کنید و مرتب هم بزنید. در این فاصله، شیر را نیز آرام آرام به مخلوط آرد و تخم‌مرغ بیفزایید و به هم زدن آن‌قدر ادامه دهید تا مایه‌ای نرم و غلیظ حاصل شود. سپس آن را تا زمان لازم در یخچال قرار دهید.

۳٫ فر اجاق گاز را روی ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد یا ۴۲۵درجه فارنهایت یا شماره ۷ از قبل روشن کنید. پیاز و فلفل دلمه‌ای‌ها را به ۴ قسمت ببرید و کدوها را نیز با پوست حلقه حلقه کنید. حالا روغن را در سینی فر یا تابه فلزی بدون دسته کائوچویی بریزید و در فر قرار دهید تا داغ شود. سپس آن را از فر بیرون آورید و بعد از اضافه کردن نمک، فلفل سیاه و پودر آویشن سبزیجات خرد شده را کف سینی بچینید و به روغن آغشته کنید. حالا تابه یا سینی را برای مدت ۲۰ دقیقه داخل فر حرارت دهید.

۴٫ پس از طی این مدت، مایه را از داخل یخچال خارج کنید و با قاشق کمی هم بزنید. سپس تابه یا سینی را از فر بیرون آورید و مایه را روی سبزیجات بریزید و دوباره به فر برگردانید و ۳۰ دقیقه دیگر حرارت دهید. وقتی این مایه پف کرد و رنگ آن طلایی شد، حرارت فر را به ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد یا ۳۷۵ درجه فارنهایت یا شماره ۵ اجاق گاز کاهش دهید و مدت ۱۰دقیقه روی این درجه، حرارت دهید تا گوشه‌های این مایه، سفت شود. در پایان پنیر پارمسان رنده‌شده را همراه مرزه خرد شده روی غذا ریخته و سرو کنید.