طرح راه اندازی فود کورت Food Court

 • آیا در شرایط کنونی احداث فود کورت موفقیت آمیز خواهد بود؟
 • هزینه راه اندازی فود کورت چقدر است؟
 • منوی فود کورت باید چه مشخصاتی داشته باشد؟
 • عوامل موفقیت و شکست فود کورت چیست ؟
 • مراحل راه اندازی فودکورت چیست؟

فود کورت چیست؟

سرای غذا یا فودکورت (food court) که تالار خوراک (food hall) نیز به آن گفته میشود گونه‌ای میدان عمومى در مراکز خرید، فرودگاه و … است که انواع رستوران‌ها و غذاخوری‌ها بطور به‌هم‌پیوسته در گرداگرد صحن آن قرار گرفته‌اند. در فود کورت معمولاً غذاهای فوری (فست‌فود) فروخته می‌شود و مشتریان همه ی غذاخوری‌ها بر روی صندلی‌های میانه صحن می‌نشینند. ایجاد صحن خوراک مدیریت و تأمین مواد برای غذاخوری‌ها را آسانتر می‌کند. فودکورت ها در فروشگاه ها، پارکها، فرودگاه ها وجود دارند. غذاهایی که توسط این تهیه کنندگان اغذیه آماده می شود یا در همان محل غذاخوری صرف می شود یا بیرون برده می شود که در اینصورت به جای اینکه با سینی غذا را ببرید با پک بسته بندی آنها را خارج می کنید. فود کورت یکی از انواع تجارت رستورانی میباشد که به سرعت در حال رشد است.

تنوع غذای فود کورت به اندازه‌ای هست که بتواند ذائقه‌های گوناگون را پاسخگو باشد. در این غذاخوری‌ها معمولا تهیه و مدیریت سرو غذا آسان‌تر و سریع‌تر از رستوران‌ها انجام می‌شود. فودکورت علاوه بر سرو غذا در محل، برای منازل و محیط‌های کاری نیز غذا می‌فرستند. از عمر فود کورت ها زیاد نمی گذرد اما با همین سن و سال کم توانسته اند جایگاه خود را در بین مشتریان پیدا کنند. به علت اینکه در کشور ما خرید به عنوان یک تفریح شناخته می شود تاسیس فود کورت ها در مراکز خرید توانسته با استقبال خوبی از طرف مراجعه کننده ها مواجه شود. هدف از ایجاد فودکورت ها تسهیل و تسریع در امور تهیه و سرو غذاست. اگرچه در ایران برخی از این فودکورت ها مجهزتر از رستوران‌های بزرگ هستند.

فود کورت چیست؟
فود کورت چیست؟
فود کورت چیست؟
طرح راه اندازی فود کورت Food Court

تاریخچه فود کورت و اولین فود کورت

فود کورت برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ درکشور آمریکا، در پاراموس پارک و پاراموس نیومرسی شکل گرفت که شامل تعدادی از رستورانها وکافی شاپ با غذا هایی متفاوت و متنوع ، در قالب یک مجموعه میشد، فود کورت یعنی مجموعه غذایی و نوشیدنی و به همین دلیل این نام برآن نهاده شد که تعدادی رستوران و کافی شاپ در یک مجموعه قرار گرفته است وآنرا فود هال FOOD HALL نیز میگویند. راه اندازی فوت کورد FOOD COURT برای اولین بار بسیار موفقیت آمیز بود و این جرقه باعث شد تا در بسیاری از کشورها در مجموعه های تجاری بزرگ مکانی برای راه اندازی فود کورت طراحی و اجرا شد.

راه اندازی فود کورت

راه اندازی فود کورت همیشه یکی از کسب و کارهای پرسود بوده است و بسیاری از سرمایه‌گذاران صنعت فست فود می‌خواهند که سرمایه خود را در راستای افتتاح یک فودکورت موفق هزینه نمایند. زیرا فودکورت‌ها نسبت به فست‌فودهای مستقل سوددهی بیشتری دارند. مشتریان بیشتری در مجموعه فست فود های آن حضور داشته و به خرید محصولات فست فود ها اقدام میکنند. شروع کار مواد غذایی میتواند هیجان انگیز باشد ولی در عین حال چالش برانگیز است. علاوه بر اینکه مسئولیت های مختلفی دارد، سرمایه گذاری در این بخش حیطه های وسیع تری نسبت به هر کار دیگری دارد. مراحل راه اندازی فودکورت ها شامل طراحی، تأمین قطعات، پشتیبانی و ارائه خدمات میشود.

امروزه راه اندازی فود کورت به یکی از تجارت های پر طرفدار و سرمایه ساز تبدیل شده است که افراد زیادی نسبت به آن مشتاق هستند؛ این افراد هم شامل صاحبان کسب و کار می شود و هم مردمانی که به عنوان مشتری به این مراکز مراجعه می کنند با این حساب فود کورت ها را می توان به عنوان یک نقطه ی مشترک بین این دو قشر در نظر گرفت که با ویژگی هایی که از آن برخوردار است، توانسته تامین کننده ی نیازمندی های هر دو باشد. قطعا مشغول شدن در این بیزینس به سرمایه گذاری بسیاری نیاز دارد و به جز تامین بودجه باید در این زمینه بررسی ها و تحقیقات فراوان داشت تا بتوان بهترین و مناسب ترین روش اجرایی را یافت.

اگر در فکر تاسیس فودکورت هستید در نظر داشته باشید که در فودکورت باید چند نوع استیشن (رستوران یا فست فود و کافی شاپ) در نظر بگیرید و منوی غذایی و نوشیدنی متنوع و بسیار قوی داشته باشید تا بتوانید ذائقه مهمانان را تامین و رضایت آنها را جلب نمائید، زیرا که در فودکورت باید از سطح تنوع بیشتری در کنار کیفیت غذا و نوشیدنی ها، در استیشن های مختلف استفاده شود. طراحی و دکوراسیون جذاب نیز از موارد مهم دیگریست که باید مد نظر قرار دهید. استیشن بندی نیز نقش مهمی را ایفا میکند، اگر بخواهیم توضیح بیشتری بدهیم باید به این نکته اشاره کنیم که شما در فودکورت ها یک فضای نشیمن (سالن) عمومی دارید که میتواند برای تنوع چند نوع مبلمان مختلف و متفاوت در این فضا استفاده شود، اما آشپزخانه ها یا در اصطلاح استیشن های پخت کاملا ازهم مجزا هستند و قرار است در هرکدام یک سبک غذا پخته و سرو شود. برای مثال یک استیشن غذاهای ایرانی، یک استیشن غذاهای ایتالیایی، استیشن دیگر کافی شاپ و … با نوشیدنی های سرد و گرم که میتوان دنیایی از خلاقیت را اجرا نمود و هر یک از این بخشها تجهیزات و ادوات مورد نیاز خود را می طلبد. نکته مهم دیگر این که این استیشن ها باید معمولا دو قسمتی تعبیه گردند یکی فضای آماده سازی و امور اولیه و پخت که تمامی موارد شستشو، گند زدایی و … در این بخش انجام میشود و معمولا مجموعه های زنجیره ای بزرگ و با حجم فروش زیاد یک آشپزخانه مرکزی با امکانات مورد نیاز، سرد خانه های بالای صفر و زیر صفر و سایر امکانات مورد نیاز در این بخش را نیز تامین و طراحی میکنند. بخش بعدی فضای پخت نهایی و ارائه و تحویل غذا و قسمت صندوق است.

از آیتمهای مهم دیگر در کنار طراحی و فضاسازی استیشن‌ها که نیازمند تخصص است: نورپردازی، طراحی سیستم سرمایش و گرمایش مناسب و تهویه مطبوع، میز و صندلی و مبلمان با نشیمن راحت و زیبا و همینطور فضا سازی و ایجاد المانهایی همچون فضای سبز مناسب و محدود که با در نظر گرفتن فلاور باکس ها که فضای کمی را اشغال کنند میسر خواهد بود و به فضای فودکورت گرمی و لطافت می بخشد، ظرف و ظروف و پکهای بیرون بر نیز بسیار مهم هستند و باید به شکل هایی زیبا و جذاب و به روز طراحی گردند که این موارد در سایه یک ایده پردازی و برنامه ریزی دقیق در کنار گزینش تیم مشاوره و راه اندازی و گزینش پرسنلی دلسوز و موفقیت پروژه میگردد.

مراحل راه اندازی فود کورت
مراحل راه اندازی فود کورت
مراحل راه اندازی فود کورت

مراحل راه اندازی فود کورت

فودکورت ها باید در محل رفت و آمد مردم باشد به این معنا که مردم در آنجا تجمع می کنند یا از آنجا عبور می کنند. فود کورت معمولا بیشترین حجم ترافیک کاری را در طول زمان خورد و خوراک دارد، وقتی که مردم احساس میکنند زمان خوردن است.

طراحی دکوراسیون فود کورت

طراحی دکوراسیون فود کورت یکی از اصلی‌ترین مراحل راه اندازی فود کورت است. اهمیت این مرحله به اندازه‌ای است که می‌توان ادعا کرد درصد زیادی از موفقیت یا شکست فود کورت بستگی به طراحی آن دارد. از آنجا که در مجتمع‌های تجاری معمولا فضای مشخص و محدودی برای فود کورت درنظر گرفته می‌شود، لحاظ نمودن تمامی موارد ضروری در طراحی فود کورت نیاز به تخصص بالایی دارد. از جمله موارد مهم و قابل توجه در طراحی و دکوراسیون فود کورت می‌توان به آزادی حرکت و جریان رفت‌وآمد مشتریان، راحتی و آرامش در فضای سالن غذاخوری، نورپردازی، ترتیب و چیدمان غرفه‌ها و بالاخره اصول ایمنی، بهداشتی، نظافتی و نگهداری مجموعه اشاره نمود. تمیزی محیط فودکورت اولین حرف را میزند. فودکورت در اولین نگاه باید یک رستوران به نظر بیاید. نمای ظاهری فودکورت ها بسیار مهم است. درخت و درختچه میتواند محیط را دل انگیزتر بکند. نشیمن و صندلی ها مساله ای مهمی است برای زمان شلوغی، اگر جای نشستن کافی نباشد فروش پایین می آید. طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی فودکورت کاری است که نیاز به تجربه و دانش بالایی دارد. در طراحی دکوراسیون باید به مواردی مثل چگونگی طراحی المان ها، طراحی سقف و محدوده فودکورت، نحوه چیدمان صندلی ها در فضای فود کورت، نحوه نور پردازی محیط، نحوه جایابی صندوق پرداخت و رستوران ها و غذاخوری های مختلف، طراحی سقف و کف محیط و … توجه ویژه داشت. پلان فود کورت و یا به عبارت بهتر جانمایی مناسب برای پیاده‌سازی یک نقشه مهندسی حرفه‌ای در فود کورت یکی از پیچیدگی‌های مجتمع‌های بزرگ تجاری می‌باشد.

 • طراحی صندوق اخذ پول در فودکورت.
 • طراحی المانهایی که روی دیوار نصب میشود.
 • طراحی سقف فود کورت.
 • طراحی کف فودکورت.
 • چیدمان صندلی ها و مدل آن در فود کورت.
 • نورپردازی محل سرو غذا.
 • طراحی و ساخت فودکورت استاندارد.
 • محل دستشویی ها و رعایت استانداردها.
تجهیزات و دکوراسیون فود کورت
تجهیزات و دکوراسیون فود کورت
تجهیزات و دکوراسیون فودکورت

تجهیزات فود کورت

قطعاً یکی از بزرگترین نگرانی ها برای شما نحوه تأمین تجهیزات لازم برای راه اندازی فود کورت است. در مرحله اول اجرای یک فست فود، باید دقت گردد که دارای استانداردهای لازم برای آماده سازی و پخت علمی باشد که این امر بدون اجرای نقشه الکترومکانیکال میسر نیست. زیرا اگر تنها خطایی در نقشه چیدمان وجود داشته باشد، دیگر کلمه فست فود ارزش خود را از دست داده و این اتلاف وقتی که در اثر بی دقتی در چیدمان بوجود آمده غیر قابل جبران است و برای رفع آن باید هزینه گزافی را چه از لحاظ مادی و چه زمانی پرداخت نمائید. اولین قدم این است که بر مبنای نقشه پلان فضا، تمامی موارد مانند انبار خشک، سردخانه بالای صفر، سردخانه زیر صفر، قسمت آماده سازی، آشپزخانه پخت و در آخر قسمت سرو غذا در نقشه دیده شوند و بر اساس استانداردها، از فضا بهترین استفاده را برای آماده سازی، پخت و تحویل غذا به مشتری را داشت.

بخشهای اصلی فودکورت

 • انبار فود کورت: ورود کالا ها به فست فود از این مکان شروع می شود و برای دپوی مواد غذایی خشک، زیر صفر و بالای صفر استفاده می شوند که شامل سردخانه ها، یخچال ها، فریزرها، قفسه بندی ها، سطل های آشغال و … می باشند.
 • آماده سازی غذا: برای عمل آوری محصولات ورودی به انبار از قبیل گوشت، مرغ، سبزیجات و … می باشند که برای این بخش به کالاهایی از قبیل میز استیل، سینک، وان شستشو، تخته کار، چاقو و دستگاه هایی از قبیل سس زن، آرد زن، بیفتک زن، خمیر گیر، خمیر پهن کن و … نیاز داریم.
 • پخت غذا: این قسمت با توجه به منوی پخت دارای دستگاه های متنوعی است. که می توان فر پیتزا، برگر پز اتوماتیک یا گریل ذغالی، تاپینگ پیتزا و ساندویچ، دستگاه پخت تحت فشار کنتاکی (هنی پنی)، دیسپلی گرم کنتاکی، گرمخانه سیب زمینی و برگر و … باشد.
 • سرو غذا

بازار فود کورت در ایران

در هر عمل تجاری که ماحصل آن سود است، بازاریابی نقشی بس پر رنگ را بازی می کند. با توجه به بررسی های به عمل آمده قریب به ۶۰ درصد از افرادی که قصد راه اندازی فود کورت دارند به این مهم توجه کافی نداشته و سرمایه خود را در شرایط نامناسبی قرار می دهند.

سرمایه راه اندازی فود کورت

تعیین حجم سرمایه لازم در راه اندازی فود کورت بسیار حائز اهمیت است. زیرا سرمایه کمتر از حد لازم شما را با مشکلات فراوانی در حین ورود به بازار روبرو می کند و برعکس سرمایه بیش از حد لازم نیز استهلاک منابع مالی را به بار می آورد. هزینه راه اندازی فودکورت را میتوان به دکوراسیون، تجهیزات، راه اندازی و مواد مصرفی تقسیم کرد.

سرمایه مورد نیاز راه اندازی فودکورت

هزینه راه اندازی فود کورت در مرحله اول ممکن است کمی دست و دل شما را بلرزاند. ولی اگر محلی که انتخاب کرده اید محل مناسبی باشد و اگر قبل از اقدام به راه اندازی فود کورت مورد نظر مشاوره های لازم را از متخصصین گرفته باشید، می توانید با اطمینان خاطر کامل اقدام به راه اندازی فود کورت خود کنید. هزینه های جاری برای راه اندازی یک فود کورت، شامل هزینه های طراحی و نصب تجهیزات اولیه، استخدام آشپز و کارگرها و تأمین مواد لازم برای راه اندازی فست فود و غذاخوری است. که بخش اعظم این سرمایه گذاری شامل همان طراحی و نصب تجهیزات است.

 • میزان برآورد هزینه دکوراسیون فود کورت چقدر است؟
 • میزان برآورد هزینه تجهیزات فود کورت چقدر است؟
 • میزان برآورد هزینه راه اندازی فود کورت چقدر است؟
 • میزان برآورد هزینه اولیه مصرفی فود کورت چقدر است؟
هزینه راه اندازی فودکورت
هزینه راه اندازی فودکورت
هزینه راه اندازی فود کورت

هزینه های لازم جهت راه اندازی فودکورت

هزینه شما ارتباط مستقیمی با برنامه، استراتژی و اهداف شما دارد. قطعا اگر مکان مورد نظر اجاره باشد یک فاکتور مهم به نام هزینه رهن مکان مورد نظر نیز به آن افزوده خواهد شد.

 1. رهن یا اجاره محل (در صورت اجاره ای بودن).
 2. دکوراسیون داخلی فود کورت که بستگی به متراژ و طراحی دارد.
 3. تابلوی فود کورت که بستگی به ابعاد و جنس دارد.
 4. هزینه میز و صندلی و بخش سرو غذا.
 5. هزینه واحد و سیستم فروش در فود کورت.
 6. هزینه بسته بندی و احیانا دلیوری.
 7. هزینه و قیمت تجهیزات آشپزخانه که بستگی به منو و خط تولید دارد.
 8. هزینه آموزش پرسنل با توجه به منو و تعداد پرسنل.
 9. هزینه خرید مواد اولیه فست فود.
 10. هزینه های تبلیغات.
 11. هزینه های قانونی.
 12. گواهی بهداشت و ایمنی.
 13. هزینه های بیمه.
 14. هزینه خرید تجهیزات آشپزخانه.
 15. هزینه استخدام و آموزش کارکنان
 16. هزینه های بازاریابی.

استراتژی راه اندازی فود کورت

استراتژی و دستورالعمل های اجرایی و مدیریتی در مدیریت یک فود کورت موفق و سود اورد از موارد بسیار مهمی است که مالکان فودکورت باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. یکی از رموز موفقیت هر فودکورتی داشتن یک مدیریت منسجم به همراه دستورالعمل و سیاستهای از پیش تعیین شده میباشد. به طور مثال ناآگاهی یا ترس از پر نشدن غرفه ها و یا قبلتر از آن سیاستهای نادرست در تعیین تعداد و متراژ غرفه ها باعث چالش های اساسی در این حوزه گردیده است.

چرا گروه iranhfc
خدمات مشاوره و راه اندازی فود کورت توسط IRANHFC

خدمات مشاوره و راه اندازی فود کورت توسط IRANHFC

 • انتخاب محل مناسب فود کورت.
 • تهیه و تدوین برنامه استراتژیک فود کورت.
 • طراحی چیدمان و تجهیزات آشپزخانه فود کورت.
 • طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی فود کورت.
 • ارائه منوی غذای فود کورت و قیمت گذاری.
 • برآورد هزینه راه اندازی فود کورت.
 • خرید تجهیزات سالن فود کورت.
 • گزینش و استخدام کارکنان فود کورت.
 • آموزش مدیریت فود کورت.
 • آموزش تخصصی پرسنل آشپزخانه فود کورت.
 • آموزش کامل طبخ غذای فست فودی.
 • تهیه و تنظیم چارت سازمانی و آیین نامه انظباطی فود کورت.
 • تهیه نرم افزار مورد نیاز فروش برای فود کورت.