طرزتهیه بادنجان پلو عربی

مواد لازم برای۴ تا ۶نفر:

بادمجان متوسط: ۲ عدد پوست کنده و حلقه‌حلقه
پیاز بزرگ: یک‌عدد، ساطوری
گوشت سردست گوسفند: یک‌ کیلو، خرد کرده
ادویه پلویی: یک قاشق غذاخوری
پودر دارچین: یک‌دوم قاشق ‌چای‌خوری
پودر جوز هندی: یک‌دوم قاشق چای‌خوری
روغن مایع: به میزان لازم
گوجه‌فرنگی بزرگ: ۳ عدد حلقه‌حلقه
برنج خیسانده: ۲ پیمانه
آب جوش: ۲ پیمانه

روش تهیه:

۱٫ ورقه‌های بادمجان را نمک پاشیده و ۳۰ دقیقه کنار بگذارید تا تلخ​آب آن خارج شود و طعمش عالی شود، سپس آنها را شسته و خشک کنید. یک‌چهارم پیمانه روغن مایع را روی شعله متوسط داغ کرده و هر طرف بادمجان را ۸ دقیقه در آن سرخ کنید، سپس با حوله کاغذی روغن آنها را گرفته و کنار بگذارید.

۲٫ پنج قاشق غذاخوری روغن را در یک قابلمه روی شعله متوسط داغ کرده و پیاز را ۵ دقیقه در آن تفت دهید. شعله را کم کرده و گوشت و ادویه‌ را اضافه کرده و ۱۰ دقیقه دیگر تفت دهید. هرگاه احساس کردید شعله کم است و ممکن است گوشت آب بیندازد، شعله را کمی زیاد کنید.

۳٫ دو پیمانه آب‌جوش را اضافه کنید، در قابلمه را ببندید و گوشت را با شعله کم ۲ تا ۳ ساعت بپزید تا نرم شود. اگر روی  آب کف گوشت  جمع شد، با کفگیر آن را بگیرید. در پایان زمان پخت باید یک‌دوم پیمانه آب باقی‌مانده باشد. نمک و فلفل غذا را اندازه کنید.

۴٫ برنج را به روش معمول آبکش کنید، سپس کف و  دور یک قابلمه متوسط را چرب کرده و گوجه‌فرنگی را ته آن بچینید. به ترتیب پلو، مایه‌گوشت و بادمجان را لایه‌لایه بچینید تا مواد تمام شود. یک چهارم پیمانه آب روی پلو   ریخته و در قابلمه را ببندید. حداقل ۳۰ دقیقه روی حرارت متوسط آن را بپزید تا برنج دم بکشد.