طرز تهیه ریسوتوی لیمو

مواد لازم جهت تهیه ریسوتوی لیمو :
۱٫ لیمو سنگی : ۳ عدد
۲٫ روغن زیتون : ۲ قاشق غذاخوری
۳٫ پیاز شالوت : ۲ عدد
۴٫ برنج ریسوتو : ۳۰۰ گرم
۵٫ آب یا آب انگور : ۱۲۵ میلی لیتر
۶٫ عصاره مرغ یا سبزیجات : ۱ لیتر
۷٫ برگ جعفری ریز خرد شده : ۱ قاشق غذاخوری
۸٫ کره : ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه ریسوتوی لیمو :
۱٫ پوست ۲ عدد لیمو را ریز رنده کنید . لیموهای بدون پوست را بر روی تخته آشپزخانه با کف دست محکم بغلطانید ، آنها را فشار دهید تا حدود ۱۰۰ میلی لیتر آب از آنها بگیرید و در صورتیکه به مقدار مورد نظر نرسید آب ۱ عدد لیموی دیگر را نیز اضافه نمایید . پوست و آبلیمو را کنار بگذارید .

۲٫ روغن زیتون را در یک تابه چدنی حرارت دهید . پیاز شالوت خرد شده را حدود ۳ دقیقه در روغن تفت دهید و هم بزنید تا نرم شوند . برنج را اضافه نمایید و هم بزنید تا دانه های برنج کاملا به روغن آغشته شوند .

۳٫ آب لیمو و یک ملاقه عصاره مرغ یا سبزیجات را اضافه کرده ، مواد را با هم مخلوط نمایید و بگذارید آرام بجوشند . آنها را گاهی هم بزنید تا تمام مایع جذب برنج شود .

۴٫ یک ملاقه از عصاره مرغ یا سبزیجات را اضافه کرده ، هم بزنید و بگذارید بجوشد تا جذب شود . به اضافه کردن عصاره مرغ ادامه دهید و اجازه دهید بعد از افزودن هر ملاقه ، عصاره جذب برنج شود ، تمام عصاره را به همین طریق استفاده کنید تا برنج ریسوتو حالت کرم مانند به خود بگیرد و غلیظ شود .

۵٫ جعفری و پوست رنده شده لیمو را به مواد اضافه کرده و هم بزنید . کره را بیافزایید ، درب تابه را ببندید و آن را از روی حرارت بردارید . بعد از ۵ دقیقه ، مواد را خوب هم بزنید و با رشته های پوست لیمو و جعفری تزیین نمایید . ریسوتوی برنج را به همراه پنیر پارمزان و برش های آواکادو سرو نمایید .