طرز تهیه کوفته گوشت و عدس

مواد لازم جهت تهیه کوفته گوشت و عدس :
۱٫ گوشت چرخ کرده بدون چربی : ۴۰۰ گرم
۲٫ تخم مرغ : ۲ عدد
۳٫ پیاز : ۲ عدد متوسط
۴٫ کرفس : ۲ ساقه
۵٫ هویج : ۲ عدد بزرگ
۶٫ عدس : ۲۰۰ گرم
۷٫ روغن زیتون : ۱ قاشق غذاخوری
۸٫ گوجه فرنگی : ۴ عدد متوسط
۹٫ رب گوجه فرنگی : ۲ قاشق غذاخوری
۱۰٫ عصاره سبزی : ۲ لیوان
۱۱٫ جعفری تازه : ۱ قاشق غذاخوری
۱۲٫ سویا سس : ۳ قاشق غذاخوری
۱۳٫ نمک : به میزان لازم
۱۴٫ فلفل : به میزان لازم

طرز تهیه کوفته گوشت و عدس :
۱٫ پیاز ، کرفس و هویج را پس از شستن خرد کرده و در ظرفی حاوی روغن بریزید . ۵ – ۱۰ دقیقه این مخلوط را اضافه کنید تا نرم شود .

۲٫ (بعد از سرد شدن سبزی ) گوشت چرخ کرده را اضافه و به طور کامل ورز دهید و کنار بگذارید . سپس عدس ، گوجه فرنگی پوست گرفته شده و خرد شده ، رب گوجه فرنگی ، عصاره سبزی و برگ بو را مخلوط کنید و به مدت ۲۰ – ۳۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا عدس کاملا بپزد و آب اضافی آن تبخیر شود .

۳٫ در آخرین مرحله ، سویا سس را اضافه کنید و برگ بو را از آن جدا نمایید ، سپس ظرف را از روی حرارت بردارید تا مخلوط ، کمی خنک شود .

۴٫ تخم مرغ ، جعفری ، نمک و فلفل را اضافه نمایید و با مخلوط گوشت چرخ کرده و محتویات عدس پخته شده هم بزنید .

۵٫ فر را با حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد یا ۳۵۰ درجه فارنهایت تنظیم و روشن نمایید . مواد را به صورت گلوله های کوچک درآوریدو در ظرف مخصوص فر به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید تا بپزد .

مواد لازم جهت تهیه سس کوفته گوشت و عدس :
پیاز : ۲ عدد متوسط
گوجه فرنگی : ۴ عدد متوسط
گشنیز و جعفری : ۲ قاشق غذاخوری
طرز تهیه سس کوفته گوشت و عدس :
۱٫ گوجه فرنگی را پوست و خرد نمایید ، سپس آن را به همراه پیاز خرد شده در ظرفی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش بیاید ، آنگاه حرارت را کم نمایید تا سس به مدت ۳۰ دقیقه به آرامی بجوشد .

۲٫ مواد فراهم شده را در مخلوط کن بریزید تا به صورت پوره درآید ، سپس سبزی معطر را به آن اضافه کرده و در زمان سرو به صورت گرم مصرف نمایید . کوفته ها را در ظرفی بگذارید و سس آماده شده را روی آن بریزید و سرو نمایید .