طرز تهیه گل کلم لقمه ای

مواد لازم جهت تهیه گل کلم لقمه ای :
۱٫ میخک : ۴ عدد
۲٫ پیاز : ۱/۲
۳٫ هویج : ۱/۲
۴٫ سبزی های معطر : ۱ دسته
۵٫ شیر : ۲۵۰ میلی لیتر
۶٫ گل کلم کوچک : ۴ عدد
۷٫ آب : ۳ قاشق غذاخوری
۸٫ کره : ۱ قاشق غذاخوری
۹٫ آرد سفید : ۲ قاشق غذاخوری
۱۰٫ پنیر لستر قرمز , رنده شده : ۶۰ گرم
۱۱٫ دانه کنجد : ۱ قاشق غذاخوری
۱۲٫ فلفل قرمز پاپریکا : مقداری
۱۳٫ نمک : به میزان لازم
۱۴٫ فلفل : به میزان لازم
۱۵٫ جعفری : جهت تزیین

طرز تهیه گل کلم لقمه ای :
۱٫ میخک ها را داخل پیاز فرو نمایید و با هویج , دسته سبزی های معطر و شیر درون یک کاسه قرار دهید . به مدت ۲/۵ تا ۳ دقیقه بر روی قدرت زیاد دستگاه آنها را بپزید . بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه بمانند تا دم کشیده و عطر آنها بلند شود .

۲٫ ساقه و برگ ها را از گل کلم جدا نمایید و با یک چاقوی تیز و کوچک ساقه ها را بیرون بیاورید . گل کلم های درسته را به شکل سر و ته در یک قابلمه بزرگ بچینید . آب را اضافه نموده , روی ظرف را بپوشانید و روی قدرت زیاد به مدت ۵ دقیقه بپزید تا کمی نرم شوند . به مدت ۲ تا ۳ دقیقه آنها را کنار بگذارید .

۳٫ کره را داخل یک کاسه نسوز ریخته , بر روی قدرت زیاد مایکروویو به مدت ۳۰ ثانیه آن ر حرارت دهید تا آب شود . آرد را اضافه نموده و هم بزنید . دوباره با حرارت زیاد به مدت ۳۰ ثانیه به پخت ادامه دهید .

۴٫ شیر را صاف نموده و داخل پارچ بریزید . سبزیجات و ادویه ها را دور بریزید . شیر را کم کم به آرد و کره اضافه نمایید و خوب هم بزنید . روی ظرف را بپوشانید و روی قدرت زیاد دستگاه به مدت ۳ دقیقه با حرارت زیاد بپزید . هر ۳۰ ثانیه یکبار آن را هم بزنید تا سس غلیظی حاصل شود .

۵٫ پنیر و دانه های کنجد را به سس اضافه نموده , هم بزنید و با نمک و فلفل , به آن طعم دهید . درب ظرف را ببندید و روی قدرت زیاد به مدت ۳۰ ثانیه آن را بپزید .

۶٫ گل کلم ها را آبکش نموده و در یک ظرف نیمه گود بگذارید . روی آنها سس ریخته و فلفل قرمز را روی آن بپاشید . به مدت ۱ دقیقه ظرف را روی قدرت زیاد مایکروفر گرم نمایید . با برگ جعفری تازه آن را تزیین نموده و سرو نمایید .

گل کلم های لقمه ای که با لایه ای از پنیر و سس کنجد پوشیده شده اند , داخل مایکروفر طبخ می گردند .