عادات غذایی در میان ملل مختلف

اگر نگاهی به عادت های غذایی افراد در کشورهای مختلف بیندازیم، متوجه خواهیم شد که شرایط اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و همچنین شرایط اقتصادی و حتی سیاسی حاکم برجوامع مختلف می تواند از اهمیت بسیار زیادی درعادات غذایی افراد برخوردار باشد.
داشتن ۳ وعده غذایی اصلی از جمله ویژگی های مشترک در میان اقوام و کشورهای مختلف است. اگر چه ارزش هر یک از این وعده های غذایی در رژیم غذایی افراد در کشورهای مختلف متفاوت است.
دیدگاه مردم آمریکا درباره غذاخوردن از بسیاری جهات با دیگر کشورها متفاوت است و از این رو رژیم غذایی مردم این کشور به عنوان یکی از مضرترین رژیم های غذایی درسطح دنیا شناخته شده است.
آنها بیش از هر چیز به خوردن غذایی که برای آنها لذت بخش باشد اهمیت می دهند و به مضرات آن توجهی نمی کنند. در مقابل، اقوامی که در حاشیه سواحل مدیترانه زندگی می کنند ، سالم ترین برنامه غذایی روزانه را دارند چرا که گندم، برنج، ماهی، زیتون، نخود و گوشت بره از ترکیبات اصلی غذاهای سنتی رژیم غذایی مدیترانه ای هستند که در مقایسه با دیگر غذاهایی که خوردن آنها در دیگر کشورهای دنیا رایج است میزان کلسترول کمتری دارند.
در کشورهای اروپایی نیز گوشت و سیب زمینی از مهم ترین موادغذایی هستند که در طبخ غذاهای مختلف از آنها استفاده می شود و اگر چه در بسیاری از کشورهای اروپایی رژیم غذایی افراد تحت تاثیر رژیم غذایی دیگر کشورها قرار گرفته است اما در کشورهایی مانند انگلیس و ایتالیا مردم همچنان به خوردن غذا به شیوه سنتی پایبند هستند.
برخلاف این که در این کشورها وعده غذایی صبحانه و ناهار از وعده های اصلی غذایی روزانه افراد هستند اما در بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی وعده غذایی مفصل صبحانه به خوردن مقدار کمی از غلات، شیر و مقداری نان ومربا محدود شده است و جالب این که سبک زندگی افراد موجب شده که در این کشورها وعده غذایی ناهار تا حد امکان ساده باشد تا بتوان آن را در مدت زمان کوتاه تری میل کرد و بنابراین چنین تغییراتی سبب شده است تا به جای صبحانه و ناهار وعده غذایی شام به یک وعده غذایی اصلی تبدیل شود که معمولا در فاصله زمانی بین ساعات ۷ تا ۹ شب خورده می شود.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که آمریکایی ها بیش از ۴۰ درصد از بودجه اختصاص یافته برای موادغذایی را به غذاهای رستورانی و غذاهای آماده یا به اصطلاح فست فود اختصاص می دهند و این در حالی است که برخلاف آنها اروپایی ها اغلب تنها ۵ درصد از این بودجه را به غذاهای غیرخانگی اختصاص می دهند و به همین علت خوردن غذاهای ناسالم در آمریکا موجب شده است تا ساکنان این کشورها بیش از دیگر کشورها با مشکل اضافه وزن مواجه شوند.
عادت های غذایی در گوشه و کنار دنیا
آنچه مسلم است این که تعداد وعده های غذایی در هر روز، مقدار آن و همچنین مواد تشکیل دهنده آن و اینکه وعده های غذایی در چه موقعی از روز و چگونه باید در رژیم غذایی افراد گنجانده شوند در کشورهای مختلف متفاوت است.
بسیاری از افراد براین باورند که رژیم غذایی افراد در هر کشور بیش از هر چیز بر شرایط آب و هوایی، اکولوژیکی، فرهنگی و سنت های حاکم برجوامع بستگی دارد و همین موضوع موجب شده تا شاهد تفاوت های چشمگیر و قابل توجهی در رژیم غذایی افراد در گوشه و کنار دنیا باشیم.
اگر رژیم غذایی مردم را در کشورهای صنعتی با دیگر کشورهای دنیا مورد مقایسه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که در این کشورها خوردن چربی های حیوانی و موادقندی بیشتر مورد توجه است. تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی و شیوه کاری افراد و همچنین کاهش میزان تحرک افراد و فعالیت های جسمانی در بسیاری از کشورها، سلامت افراد را در معرض خطرهای جدی قرار داده و موجب افزایش میزان مرگ و میر آنها شده است.
در حالی که بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه براین باورند که یکی از موثرترین راهکارها برای درمان بسیاری از بیماری ها، تغییر در رژیم غذایی افراد است.
علاقه به غذاهای دریایی
هلندی ها از جمله افرادی هستند که علاقه آ نها به خوردن غذاهای دریایی و بویژه ماهی زبانزد همه است. علاقه زیاد مردم هلند به خوردن ماهی تا حدی است که آنها حتی در تهیه ترشی هم از ماهی استفاده می کنند. ترشی ماهی که از جمله چاشنی های غذاهای اصلی مردم این کشور است یکی از محبوب ترین انواع ترشی هاست که همراه با غذا یا در تهیه انواع مختلفی از ساندویچ ها مورد استفاده قرار می گیرد.
در بسیاری از کشورها مانند مکزیک وعده غذایی ناهار و شام همراه با هم و در فاصله بین ساعات ۳ تا ۵ بعدازظهر صرف می شود. آنها براین باورند که اگر شب غذای کمتری بخورند، می توانند وعده غذایی کاملی را برای صبحانه که از وعده های غذایی ضروری است در نظر بگیرند که این موضوع می تواند نقش بسیار مهمی در تعادل وزن و حفظ سلامت جسمانی آنها داشته باشد.