عوامل موثر در قیمت تجهیزات رستوران

رستوران‌های زیادی در سطح شهر شما وجود دارند که در حال ارائه خدمات به مشتریان هستند. این رستوران‌ها با ابزار و تجهیزات مناسب می‌توانند خدمات بهتر و مطلوب‌تری ارائه دهند. تجهیزات رستورانی باتوجه به نوع غذای موجود در رستوران، انتخاب شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. قیمت تجهیزات رستوران نیز نسبت به نوع خدمات ارائه شده سنجیده می‌شود.

در آشپزخانه‌های صنعتی، توجه به قیمت و نوع تجهیزات رستوران، بسیار مهم است، زیرا اگر این تجهیزات خوب و کاربردی باشند، کیفیت منوهای ارائه شده نیز عالی و مناسب خواهد بود، پس در انتخاب تجهیزات رستورانی به این عامل بسیار مهم، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ما در ادامه مقاله قصد داریم تا درخصوص قیمت تجهیزات رستوران، صحبت‌هایی داشته باشیم و عوامل موثر در این قیمت‌ها را نیز موردتوجه قرار دهیم. اگر قصد دایر کردن آشپزخانه صنعتی و یا رستوران مدرنی را دارید، بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تجهیزات رستورانی کاربردی و مناسب

تجهیزات رستورانی شامل چه تجهیزاتی است؟

در همین ابتدای مقاله بهتر است به این نکته اشاره کنیم که تجهیزات رستورانی در هر منطقه و کشوری متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، غذای طبخ شده در آمریکا با غذای مورداستفاده در ایران، متفاوت است. با استناد به این موضوع می‌توان گفت که تجهیزاتی که برای رستوران‌های خارجی مورداستفاده قرار می‌گیرد با تجهیزات مورداستفاده در ایران متفاوت خواهد بود. در حالت کلی، تجهیزات رستورانی شامل، تجهیزات ایرانی و فرنگی هستند.

  • کباب‌پز مناسب برای رستوران‌های ایرانی

 همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین غذای یک رستوران ایرانی، کباب است. باتوجه‌به این نوع غذا می‌توان گفت، اولین تجهیزاتی که برای یک رستوران سنتی مهم و ضروری است، وجود یک کباب‌پز مناسب است. در این مرحله متوجه خواهید شد که یک رستوران فرنگی، نیاز ضروری به یک کباب‌پز ندارد ولی این مورد برای رستوران‌های ایرانی، غیرقابل‌جایگزینی است. البته نوع کباب‌پز می‌تواند گازی و یا ذغالی باشد.

 این مورد به سلیقه رستوران‌دار، متغیر خواهد بود. کباب‌پز ریلی گسترده نیز انتخاب رستوران‌های بسیار بزرگ و باغی است. باتوجه‌به تمام این دسته‌بندی‌ها می‌توان گفت، قیمت تجهیزات رستوران نیز باتوجه‌به نوع دستگاه کباب‌پز متفاوت است. اگر از موضوع کباب‌پز فاصله بگیریم به محفظه‌ای برای نگهداری کباب‌ها نیاز خواهیم داشت تا کیفیت و طعم آن‌ها حفظ شود.

تجهیزات رستورانی لازم برای یک رستوران

  • استفاده از یخچال کبابی و چرخ‌گوشت

یخچال کبابی نیز جزو ضروری‌ترین تجهیزات رستورانی است. البته اگر کمی به عقب برگردیم و مراحل قبل از آماده‌سازی و پخت را مدنظر قرار دهیم، وجود یک چرخ‌گوشت صنعتی نیز از ملزومات است.

چرخ‌گوشت با مدل‌های متفاوت که بتواند انواع گوشت را آماده کند بسیار مهم و ضروری است.

 انواع مختلف چرخ‌گوشت‌ها شامل، چرخ گوشت نوع 42، چرخ‌گوشت نوع 32 و ایستاده و در نهایت چرخ‌گوشت مدل 32 و رومیزی یا گیربکسی است. این مورد باتوجه‌به نوع گوشتی که چرخ می‌کند در لیست قیمت تجهیزات رستوران، اعداد متفاوتی را به خود اختصاص می‌دهند.

  • لوازم جانبی رستورانی

اگر بخواهیم ریزبین‌تر باشیم، استفاده از یک ابزار سیخ‌گیر کباب، نیاز داریم تا سرعت خود را در کباب‌زنی افزایش دهیم. با استفاده از این تجهیزات، سرعت انجام تمام‌کارها بیش­تر می‌شود و مراجعه‌کنندگان زمان کوتاه‌تری را معطل می‌مانند و این به نفع مشتری و فروشنده خواهد بود. دستگاه کباب‌پز ریلی نیز با مکانیزم و طراحی خاص خود، تعداد بیش­تری از کباب‌ها را در کم­ترین زمان ممکن، پخت کرده و برای سرو به مشتری آماده می‌کند.

 به‌غیر از این موارد، توجه به تجهیزات ریز و جانبی نیز برای یک رستوران لازم و ضروری است. به‌عنوان‌مثال، ساطور و چاقوهای مختلف، انواع سیخ، ظروف ادویه متناسب و متنوع و بسیاری از تجهیزات دیگر که در ادامه به هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

دستگاه دیزی‌پز برای یک رستوران

  • دستگاه دیزی‌پزی

علاوه بر کباب، یک غذای سنتی دیگری نیز وجود دارد که مختص ایران است. آبگوشت یا همان دیزی سنتی نیز از غذاهای پرطرف‌دار در این سرزمین کهن و قدیمی است. تجهیزات مورداستفاده برای این نوع خدمات شامل، دستگاه دیزی‌پز با یک محفظه بسیار وسیع و گسترده است که ظروفِ دیزی در کنار هم و در داخل آن قرار می‌گیرند. در این دستگاه، 8 تا 36 عدد ظرف دیزی قرار داده می‌شود. این غذا در طول مدت‌زمان مشخصی، پخت شده و به مشتریان عرضه می‌شود.

علاوه‌برآن، تجهیزات جانبی و کوچک مانند ظروف مختلف سنتی از جمله کاسه‌هایی با تزئینات مختلف قدیمی، سفالی و استیل نیز از تجهیزات کوچک اما مهم یک دیزی سرا است که باید به طور کامل موردتوجه قرار گیرد. قیمت تجهیزات رستوران دراین‌خصوص نیز می‌تواند متفاوت باشد.

موارد ذکر شده تا به اینجا تجهیزات اختصاصی یک رستوران بود که باتوجه‌به نوع سرو غذا مختلف و متفاوت بود. اما در طرف دیگر ماجرا تمام رستوران‌ها، دارای تجهیزات مشترکی هستند که باید در یک رستوران وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، هودهای صنعتی، سینک ظرف‌شویی، یخچال فریزر و فرهای مختلف در صورت نیاز، عمومی‌ترین تجهیزات رستورانی است.

یخچال‌ها و تجهیزات کاربردی برای رستوران

 استفاده از هود صنعتی در یک رستوران

عوامل موثر در قیمت تجهیزات رستوران

به نظر می‌رسد یک هود، اساسی‌ترین تجهیزات مورداستفاده در هر رستورانی است. هود باتوجه‌به متراژ و فضای یک رستوران طراحی و استفاده می‌شود. هودهای صنعتی غالباً، شکل و طرح خاصی ندارند و از آن‌ها به‌منظور تهویه مناسب در رستوران استفاده می‌شود.

کارایی آن‌ها، باتوجه‌به نوع غذایی که طبخ می‌شود، متفاوت است. به‌عنوان‌مثال کاربرد هود در یک رستوران کبابی با یک رستوران دیگر، مرتبط با پخت آش و سوپ متفاوت است. هودها نیز باتوجه‌به نوع و کاربرد متفاوت خود در لیست قیمت تجهیزات رستوران، دارای قیمت‌های متمایزی هستند.

سینک‌های ظرف‌شویی

نیاز به نظافت و پاکیزگی از اصول مهم بهداشتی در یک رستوران است که باید رعایت شود، پس لزوم استفاده از سینک ظرف‌شویی در رستوران‌ها، مهم و ضروری است. در حالت کلی می‌توان به این نتیجه رسید که اگر سینک و قسمت‌های مرتبط به آن در یک رستوران تمیز و پاکیزه باشند، غذاهای طبخ شده در آن رستوران نیز تمیز و بهداشتی است. سینک‌ها نیز باتوجه‌به نوع فعالیت یک رستوران از نوع صنعتی و تمیزکاری متفاوت است.

لزوم استفاده از یخچال فریز

وجود یخچال فریزر در یک رستوران به‌منظور نگهداری و حفظ غذاها، قبل از پخته‌شدن بسیار لازم است. یخچال از فاسد شدن مواد آماده شده جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا غذاها با طعم و مزه واقعی به دست مشتری برسند. قیمت تجهیزات رستوران در خصوص یخچال، باتوجه‌به ایستاده و یا معمولی بودن آن، متغیر است.   

جمع‌بندی

عوامل موثر در قیمت تجهیزات رستوران

در این مقاله در خصوص عوامل تأثیرگذار بر قیمت تجهیزات رستوران، صحبت‌های مفید و جالبی ارائه شد تا افرادی که قصد دایر کردن چنین کسب‌وکاری را دارند از این عوامل باخبر باشند. افراد باتوجه‌به فراهم‌کردن این تجهیزات می‌توانند یک رستوران شیک و مناسب داشته باشند که خدمات خوب و مطلوبی ارائه می‌دهد. تجهیزات رستورانی از بزرگ‌ترین و ضروری‌ترین ابزار تا کوچک‌ترین آن‌ها، بسیار مهم و ضروری است تا بتوان گفت یک شخص توانایی اداره یک رستوران را پیدا کرده است.